معرفی جاذبه های گردشگری شهر تفرش؛

آشنایی با امامزاده محمد(ع)/ فیلم فرمایشات مقام معظم رهبری درباره این امامزاده

امامزاده محمد(ع) از جمله جاذبه های گردشگری تفرش است که در ایام نوروز هرسال، بیشترین گردشگر را به خود جذب می کند.
کد خبر: ۱۹۷۸۷ تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۷

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از  ندای تفرش، امامزاده محمد(ع) از جمله جاذبه های گردشگری تفرش است که در ایام نوروز هرسال، بیشترین گردشگر را به خود جذب می کند.

این امامزاده، محل دفن محمد بن حسن افطس بن علی اصغر بن امام زین العابدین (ع) که با چهار واسطه به امام سجاد(ع) می رسد و جد مقام معظم رهبری است.

مقام معظم رهبری در سفر به تفرش و در اجتماع پرشور مردم این شهرستان در سال 79 درباره این امامزاده(ع) فرمودند: «.....این امامزاده در راس سلسله ی سادات حسینی هستند. حضرت سلطان محمد پدر سلطان سید احمد است که در هزاوه مدفونند و این بزرگوار با چهار واسطه، می رسد به امام سجاد (ع) که مزار این بزرگوار مشهد حضرت سید محمد است، ایشان به شهادت رسیده اند. اینجا کما اینکه مشهد میقان که الان در راه اراک زیارت کردیم  مشهد حضرت سلطان محمد عابد است، اینها همه شهادتگاه هستند.

سلسله ی سادات حسینی تا جناب سید قطب الدین یک سلسه ی مستمری است، بعد از قطب الدین، دو رشته می شوند. یک رشته، رشته سید ظهیر الدین و سید فخر الدین است معروف به میر فخرا که سلسله ی ماست. حضرت سید فخر الدین جز اجداد ماست که از اولاد قطب الدینند.

یک سلسله دیگر یک شعبه دیگر از اولاد سید قطب الدین، خانواده قائم مقام فراهانی هستند که از آنها هم بزرگانی بودند تا می رسند به میرزا عیسی و بعد میرزا ابوالقاسم قائم مقام فراهانی که آنها هم جز همین سلسله ی سادات حسینی هستند که از قطب الدین، سلسله ی ما سادات تفرشی منطقه تفرش و آشتیان و اینها، از سلسله آنها جدا می شوند، اینها بیشتر مردم علم و دیانت بودند، آنها بیشتر مرد سیاست بودند.

سید فخرالدین که معروف به میر فخرا است نوه ی سید فخر الدین  مرحوم سید محمد تقی است که پسر سید محمد تقی جوانی است بنام سید محمد از تفرش بلند می شود می رود به طرف آذربایجان، آنجا این سلسله می شود خامنه ای. سید محمد که از تفرش به خامنه رفته بود و در آنجا ساکن شده بود، آن سید تفرشی را شهر خامنه نگه می دارد و پدرمن نوه آن سید محمد است. از تبریز می روند مشهد. ما حالا از مشهد برگشتیم تفرش. در همه دوران جنگ تحمیلی و از آغاز نظام جمهوری اسلامی تا امروز از تفرش جز نیکی و نیکنامی و حسن عمل و حسن نظر مشاهده نکردیم. »

 برای مشاهده فیلم فرمایشات مقام معظم رهبری در جمع مردم تفرش درخصوص امامزاده محمد(ع) به لینکهای زیر مراجعه کنید.

فیلم 1

فیلم 2

تصاویری از زیارت مقام معظم رهبری از این امامزاده(ع)

اصل بنای امامزاده(ع) مربوط به اواخر قرن هشتم هجری و دوره ايلخانی است که بعد از آن تعمير و بازسازی شده است. صندوق چوبی منبت‌کاری شده مرقد شريف، شجره امامزاده و تاريخ ساخت 953 هجری را دارد. اين بقعه بار ديگر در زمان شاه عباس دوم صفوی توسط خواجه مؤمن تفرشي (ت 1170 هجري) تعمير شده است.

گنبد این امامزاده(ع) از نوع کلاه‌خودی دو جداره است که سطح خارجی آن با کاشی معرق لاجوردی با نقوش اسليمی و گل و بوته پوشيده شده و در ساق گنبد آن به خط کتيبه‌ ای آيات قرآنی ديده می شود.

نمای داخل بقعه و گنبد زيرين در فضايی به مساحت تقريبی 80 متر مربع است که ديوار آن با نقاشی های بسيار زيبا در رنگ‌های مختلف تزيين شده است. وجود ترنج‌ها و گل‌بوته و پرندگان، فضايي روحانيی به داخل بقعه بخشيده است. البته اين طرح‌ها بر اثر گذشت زمان فرسايش پيدا کرده بود که به همان شکل اوليه دوباره بازسازی شده است.

در سمت شرق و غرب آن، دو غرفه به مساحت تقريبی 12 متر مربع وجود دارد که محل عبادت زائران است. در پيشانی ضريح مرقد با خط شکسته نستعليق قصيدة معروف محتشم کاشاني (باز اين چه شورش است...) تحرير شده است.

اين مکان مقدس داراي بقعه، ايوان، آستانه، حجره و حياط است. در سردر ورودی امامزاده محمد هنرهاي مختلفي به‌کاررفته است. مقرنس‌ کاری با گچ، نقاشی با تزيينات رنگ‌آميزي شده، طاق جناقی که لچک‌های اطراف آن با کاشی گل و بوته و کمربندی از کاشی با رنگ کتيبه‌ ای و آيات قرآنی تزيين گشته و بدنه ديوارها نيز با کاشیهای شش ضلعی طرح صفوی پوشانده شده است.

اين بنا دو آستانه در شمال و جنوب دارد که هر دو قرينه بوده و با مقرنس‌کاری و کاشیکاری تزيين شده و توسط دو درِ دو لنگه گره‌کاری شده، به بقعه و آستانه جنوبی به حياط متصل می شود.

حياط مستطيل‌ شکل است و حجره‌ها در اطراف آن قرار دارد که با طاق آجری و دهانه جناقی به شکل قطاری و سلسله‌وار اطراف حياط را پوشانده ‌است.

در حجره‌های شرقی سنگ قبرهای با ارزشی از قرن دوازدهم هجری وجود دارد که حجاری و خط زيبا دارد و نشان‌ دهنده شخصيت علمی و فرهنگی صاحبان آنهاست. با توجه به نوشته‌هاي حک‌شده بر روی سنگ مزارهای تاريخی، به نظر می رسد تا اوايل قرن دوازدهم در اين مکان اموات را دفن نمی کردند و به مرور زمان، فضای حياط اطراف بقعه محل دفن اموات شده است.

برای زیارت این امامزاده(ع) اگر از سمت ورودی تفرش از سمت تهران وارد شهر تفرش شده اید، باید پس از پیمودن میدان طبرسی، وارد خیابان انقلاب شوید و با پیمودن مسیر این خیابان، به امامزاده محمد(ع) که در مسیر خیابان انقلاب قرار دارد، خواهید رسید.

و اگر از سمت ورودی تفرش از سمت اراک به شهر تفرش وارد شده اید، باید میدان شهید رجایی را به سمت چهارراه مدرس طی کنید و سپس وارد خیابان پروفسور حسابی شوید و مسیر خیابان شهید بهشتی را بپیمایید. با رسیدن به میدان آزادی، خیابان شهید آیت الله سعیدی را ادامه دهید تا به میدان امام خمینی(ره) برسید. پس از این میدان وارد خیابان انقلاب شوید و با پیمودن مسیری کم به این امامازده خواهید رسید.

انتهای پیام/ش