افزایش امضاهای طرح سؤال از رئیس‌جمهور در مجلس شرکت صنایع آذرآب اراک نویسندگی در ایران شغل نیست و اصلی ترین علت آن کتاب‌نخوانی مردم است/ دستگاه‌های فرهنگی برنامه‌ای برای ترغیب مردم به مطالعه ندارند روایت دست اول از شب تولد دلار ۴۲۰۰ تومانی خانواده ایرانی|اسلام درباره عدالت بین فرزندان چه نظری دارد؟/ حکم فرق گذاشتن والدین در کمک مالی بدون توجیه چیست؟ ترامپ: در مسیر شکست آشوبگران هستیم/ چین باید پاسخگو باشد گزارش | اختتامیه «قلم زرین» همزمان با روز قلم؛ اعلام برگزیدگان جایزه «قلم زرین» با تجلیل از جمال شورجه رمزگشایی از برنامه مهم سپاه و ارتش برای نقش‌آفرینی در اقیانوس هند/ سیادت در مدار ۱۰ درجه؛ رقابت پاکستان و هند یا جنگ آمریکا و چین!؟ +عکس گرانی گوشت قرمز دلالی یا قاچاق دام؟/سرانجام بازار مرغ چه می شود؟ مبارزه با فساد در کارنامه قاضی‌القضات‌ها/ آبادانی در ویرانه‌
یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۲
کد خبر: 17413
تاریخ انتشار: ۰۹ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۸:۲۷
وقتی به غذای روح کمتر توجه می‌شود

استمداد فرهنگ از خیراندیشان حوزه کتاب/ غبار فراموشی بر چهره ایستگاه‌های کتاب

اعداد و ارقامی که هر سال مسئولان از میزان مطالعه در کشور ارائه می کنند هر چند با هم متفاوت است اما در همه این آمار یک محور مشترک وجود دارد و آن هم پایین بودن سرانه مطالعه در ایران است.

به گزارش دیار آفتاب؛به نقل از ندای تفرش، فرهنگ، محوری‌ ترین برگ هویتی یک ملت محسوب می‌ شود و یکی از راه‌ های مهم توسعه فرهنگی اهمیت دادن به مساله کتاب، کتاب‌ خوانی و ترویج مطالعه در جامعه، خصوصا در میان جوانان و نوجوانان است.

كتاب، موضوع بسيار مهمى است، اما وضع كنونى كتاب در كشور، متناسب با شأن، سابقه و داعيه فرهنگى ايران و هدف هاى ترسيم شده براى جمهورى اسلامى نيست. کتاب بهترین وسیله انتقال میراث ادبی از نسلی به نسل دیگر است و به انسان ها کمک می کند تا میراث فرهنگی و ارزش های دینی وتاریخی خود را بشناسد و به آن ارج نهند.

كتابخواني جز در بين عده اي از اهل علم و دانش و كساني كه قهرا با آن سر و كار دارند متأسفانه در ميان مردم امری رايج و روزمره نيست. كتابخواني که باید همانند كارهاي روزانه در زندگي مردم وارد شود، اما امروز جایگاه خود را در سبد خرید و روزمرگی های مردم پیدا نکرده است. طبقات مختلف جامعه شامل مردان، زنان شهری و روستایی و همه كسانی كه قادر به خواندن هستند بايد با كتاب ارتباط برقرار كنند و در اتوبوس، تاكسي، مطب پزشك، اداره، مغازه و در اوقات فراغت در خانه كتاب بخوانند.

شاید افراد بارها دلیل مطالعه کم را نداشتن فرصت کافی برای آن اعلام می کنند اما استفاده از اوقات مرده، مانند انتظار در صف اتوبوس، تاکسی و... می تواند کمک قابل توجهی به بالابردن سطح آگاهی و سرانه مطالعه داشته باشد.  

يكى از راهکارهای ترویج کتابخوانی آن است که برنامه‌هاى مطالعاتى براى اقشار مختلف جامعه در مدارس، دانشگاه، مساجد، منازل و اماکن عمومی در نظر گرفته شود تا به مدد آن بتوان جوان ها و نوجوان ها را به كتابخوانى تشويق کرد.

جایگاه نخست ژاپن در جهان از منظر سرانه مطالعه

اعداد و ارقامی که هر سال مسئولان از میزان مطالعه در کشور ارائه می کنند هر چند با هم متفاوت است اما در همه این آمار یک محور مشترک وجود دارد و آن هم پایین بودن سرانه مطالعه در ایران است.

طبق آمارهای جهانی و بر اساس استانداردهای تعریف شده، آمریکایی ها ۲۰ دقیقه، انگلیسی‌ها۵۵ دقیقه و ژاپنی‌ها ۹۰ دقیقه از وقت خود را در شبانه روز به مطالعه کتاب اختصاص می دهند. بر این اساس آماری که از سرانه مطالعه کتاب در ایران در کنار تمام نوسانات عددی که تاکنون ارائه شده است،(از ۲ دقیقه به ۱۵ دقیقه و در نهایت به ۱۸ دقیقه رسید) نشان می دهد که ایرانیان تقریبا به میزان آمریکایی ها به مطالعه کتاب علاقه‌ مند هستند. ژاپن از نظر عادت به کتابخوانی جایگاه نخست را در جهان دارد و ۹۱ درصد مردم این کشور به طور معمول کتاب، روزنامه و مجله می خوانند؛ برای مثال یک ژاپنی در سال حدود ۴۷ کتاب می‌ خواند.

سرانه فضای مطالعه در تفرش، یک سوم استانداردها

در شهرستان تفرش تنها یک کتابخانه عمومی وجود دارد. بر اساس استانداردها، سرانه فضای مطالعه به ازای هر 100 نفر 8 متر مربع است که در شهرستان تفرش برای هر 100 نفر حدود 2.5 مترمربع فضا موجود است.

در این کتابخانه عمومی، 24 هزار و 300 عنوان با 31 هزار و 184 نسخه کتاب با زبان فارسی و 134 عنوان با 183 نسخه کتاب با زبان غیر فارسی و 1653 عنوان با 2127 نسخه کتاب کودک وجود دارد. موضوعات این کتابها شامل کلیات، روانشناسی، دین، علوم اجتماعی، زبان خارجه، علوم خاص، علوم کاربردی، هنر، ادبیات و تاریخ هستند که کتب دینی، ادبیات و تاریخ دارای بیشترین تعداد و کتب زبان انگلیسی دارای کمترین تعداد هستند.

از مجموع اعضای کتابخانه تفرش، 712 نفر زیر 20 سال، 285 نفر 20 تا 40 سال و 121 نفر آنها نیز بالای 40 سال هستند.

همچنین در حال حاضر 5 ایستگاه مطالعه در 5 اداره تفرش وجود دارد که این ایستگاههای کتاب و شارژ آنها به صورت رایگان انجام نمی شود و نیازمند صرف هزینه ها از سوی ادارات است.

در دنیای کنونی و با وجود مشغله های زیاد مردم، باید روش هایی به کار گرفت تا قفسه های کتاب ها علاوه بر کتابخانه ها به اماکن عمومی، خیابان ها و ادارات نیز راه پیدا کند و ایستگاه های مطالعه برای دسترسی آسان مردم به کتاب ها راه اندازی شود. همچنین باتوجه به گسترش تکنولوژی، متولیان امر کتاب و کتابخوانی باید با به کارگیری روش های خلاقانه، اطلاع رسانی و تبلیغات هدفمند جامعه را به سمت مطالعه سوق دهند.

مسئله مهم آن است که در حال حاضر بیشترین وقت اوقات فراغت افراد در دوره کنونی صرف فضای مجازی و شبکه های اجتماعی می شود. فضایی که می توان از آن در امر ارائه محتوای صحیح، ترویج کتاب و کتابخوانی نیز بهره برد ولی هنوز به این کاربری فضای شبکه های اجتماعی چندان توجه نشده و از آن استفاده نمی شود.

رئیس کتابخانه عمومی پروفسور حسابی تفرش:

تعداد ایستگاههای مطالعه در اماکن عمومی شهرستان افزایش می یابد

مرتضی فرمهینی فراهانی رئیس کتابخانه عمومی پروفسور حسابی تفرش گفت: با همکاری سایر نهادها، تعداد ایستگاههای مطالعه در اماکن عمومی و پر تردد نظیر آرایشگاهها، مساجد، نانواییها و.... افزایش می یابد.

فرمهینی فراهانی با اشاره به ایجاد پایگاه مجازی کتابخانه عمومی تفرش در اینترنت اظهار کرد: در این پایگاه، اخبار، کتابهای نو و مسابقات اطلاع رسانی می شود.

وی به توزیع کتاب در روستاها اشاره و بیان کرد: توزیع کتاب در 5 روستای تفرش انجام شده و در این مدت 250 جلد کتاب تحویل دهیاری های روستاها شده است. البته این اقدام ادامه دارد.

رئیس کتابخانه عمومی تفرش در خصوص اقدامات برای افزایش مطالعه، یادآور شد: برگزاری نشست کتابخوان با حضور دانش آموزان (2 بار در هر ماه)، قصه خوانی، جمع خوانی و برپایی غرفه کتاب در مناسبتها از مهمترین اقدامات است.

فرمهینی در خصوص ساخت کتابخانه استاندارد در تفرش گفت: پیگیریها مبنی بر واگذاری زمین انجام و واگذارنامه دریافت شده است ولی جهت ساخت این کتابخانه، نیازمند کمک خیرین هستیم.

وی ادامه داد: ساخت کتابخانه استاندارد علاوه بر تسریع در دسترسی مردم به استفاده از کتب کتابخانه، می تواند فضای لازم را بر اساس استانداردها برای اعضا تامین کند.

رئیس کتابخانه عمومی تفرش در خصوص خرید و اهدای کتاب به کتابخانه عمومی تفرش در سال 95 بیان کرد: از ابتدای امسال، 31 هزار و 178 جلد کتاب به مجموعه کتب کتابخانه عمومی تفرش اضافه شده است.

در نهایت آنکه شهرستان تفرش جزء شهرهایی است که از دیرباز مهد پرورش عالمان و فرهیختگان علمی و فرهنگی بوده است که می طلبد اقدامات جدی تر، موثرتر و متناسب با نیاز جامعه در امر توسعه و ترویج کتابخوانی برنامه ریزی و اجرایی شود.

انتهای پیام/ک

captcha