خدمت رسانی بی وقفه سپاه در مناطق زلزله زده غرب هرمزگان/ اعلام آمادگی سپاه امام سجاد (ع) در ساخت منازل تخریبی+فیلم ۳۹ تیم امداد و نجات در مناطق زلزله زده هرمزگان حضور یافتند/برنامه ریزی‌های لازم جهت تامین ۴۰۰۰ تخته موکت و ۷۵۰۰ تخته پتو صورت گرفته است+فیلم سلبریتی یک شخص نیست یک رسانه است/ سلبریتی‌ها چگونه مدیریت می‌شوند؟ جهاد تبیین با رویکرد امیدآفرینی مهمترین رسالت امروز بسیج است/ایجاد و تثبیت ۲۳۰۰ فرصت شغلی به همت بسیج در کارخانجات استان مرکزی مستاجران در دریای پرتلاطم اجاره/ تعیین نرخ دستوری راهگشا است؟ ادعای بلومبرگ: مذاکرات دوحه احتمالا بعد از دیدار منطقه‌ای بایدن از سر گرفته می‌شود قطع برق ریشه ۳۰ درصد محصولات کشاورزی را خشکاند! پیش ثبت‌نام اربعین آغاز شد ضرورت بکارگیری مولدهای برق در ادارات و صنایع جان باختن یک هم استانی و شناسایی 23 بیمار جدید کرونایی
شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۹
کد خبر: 17405
تاریخ انتشار: ۰۹ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۶
در راستای ترویج فرهنگ قرآنی تاکید شد؛

موازی کاری؛ آفت فعالیتهای قرآنی/خیرین تعالی بخش فعالیت‌های قرآنی

رئیس سازمان تبلیغات فراهان گفت: با پیگیری مسئولان و با کمک خیر فراهانی مکانی برای فعالیت‌های مستمر قرآنی در مرکز شهر فرمهین در نظر گرفته شده که با مساعدت و همکاری موسسات و خانه های قرآنی شهرستان فعالیت خود را آغاز می کند.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از فراهان خبر؛ یکی از تأثیرگذارترین ویژگی انقلاب اسلامی ایران، تحقق ارزش‌های قرآنی و تبلور ارزش‌ها و تعالیم قرآنی در نظام جمهوری اسلامی است.

با وجود مسائلی که در دهه اول انقلاب در کشور وجود داشت، فعالیت‌های قرآنی؛ توسعه و گسترش چشمگیری نسبت به قبل از انقلاب داشته است، به‌ ویژه در دهه اول انقلاب با تاکیدات رهبر معظم انقلاب به‌عنوان رئیس‌جمهور وقت، درخصوص توجه به قرآن کریم و ترویج محافل و جلسات قرآنی و برگزاری مسابقات بین‌المللی حفظ و قرائت قرآن کریم در جمهوری اسلامی زمینه رشد و پیشرفت فعالان این حوزه رقم خورد.

پس از دوران دفاع مقدس، با تأسیس نهادهای قرآنی و دستگاه‌های متولی این امر از جمله سازمان تبلیغات اسلامی، حوزه علمیه قم و سازمان اوقاف و امور خیریه، فعالیت‌های متعددی را در عرصه توسعه و ترویج فرهنگ قرآنی صورت گرفت که البته بسیاری از این فعالیت‌ها تکراری بودند و خلأهایی نیز وجود داشت.

در دهه دوم انقلاب و پس از جنگ تحمیلی با توسعه برنامه‌های دیداری و شنیداری قرآنی در رسانه ها، اجرای طرح‌های مختلف قرآنی در وزارت آموزش‌ و پرورش سبب ارتقای فعالیت های قرآنی شد.

تأسیس نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم، بسیاری از دستگاه‌های قرآنی، پایه‌گذاری چندین نهاد قرآنی وابسته به دفتر رهبری در این دوران و به خصوص ورود بخش مردمی در این فعالیتها سبب سرعت، پویایی و شکوفایی برنامه های قرآنی شد.

در اوایل دهه ۸۰ با تشکیل اتحادیه های قرآن و عترت در کشور در واقع زمینه‌ای برای توسعه مشارکت‌های مردمی در امر ترویج فرهنگ قرآن به وجود آمد و زمینه ورود مردم و فعالیت‌های خودجوش مردمی در این حوزه فراهم شد.

در حال حاضر،توسعه فرهنگ قرآنی و تحقق ارزش‌های قرآنی در کشور به هیچ وجه با قبل از انقلاب قابل‌ مقایسه نیست و چشم‌انداز توسعه فرهنگ قرآنی هم در کشور دارای چشم‌انداز مثبت و رو به جلویی است.

در شهرستان فراهان همزمان با سراسر کشور، فعالیتهای قرآنی خوبی از جمله تربیت مربیان قرآنی، برگزاری کلاس های روخوانی، تجوید و ... برگزار شده است و مجموعه نیروهای قرآنی این شهرستان، استعدادها و پتانسیل خوبی دارند اما به دلیل عدم مدیریت واحد و کلان، به خوبی شکوفا نشده اند و متاسفانه شاهد موازی کاری های متولیان امر در این حوزه هستیم. منشور توسعه فعالیت‌های قرآنی شهرستان دچار غفلت شده که بایستی حتما احیا شود.

موازی‌کاری آفت فعالیت‌های قرآنی 

حجت الاسلام علی شاکری، مسئول نمایندگی تبلیغات اسلامی شهرستان فراهان در گفتگو با خبرنگار فراهان خبر؛ گفت: در امور قرآنی باید کیفیت و کمیت باهم مدنظر قرار گیرد، با وجود اینکه شهرستان در امور قرآنی فعالیت‌ و مشارکت خوبی دارد اما هنوز فاقد اداره تبلیغات اسلامی است و همچنان تحت نمایندگی به سر می‌برد و با این وجود نمی تواند تکلیف خود را در امور قرآنی به خوبی انجام دهد.

وی افزود: احداث ساختمان مستقل برای اداره تبلیغات فراهان و برگزاری دوره‌های آموزشی مستمر برای استعدادهای قرآنی زمینه استمرار و اجرای بهتر فعالیت‌های قرآنی را فراهم می‌کند، فراهان دارای ۷۴ روستا است با ۲ کارمند تبلیغات اسلامی، که امیدواریم با حمایت مدیرکل این مشکلات برطرف شود.

شاکری بر راه‌اندازی یک مرکز همچون اتحادیه قرآنی در این شهرستان تاکید کرد و گفت: متاسفانه در برخی موارد شاهد موازی‌کاری در فعالیت‌های موسسات قرآنی هستیم، موازی کاری آفت فعالیتهای قرآنی است، در حالی که با یک تقسیم کار منظم می‌توانند همان‌طور که در آموزش روخوانی، روان‌خوانی و تجوید فعال است در رشته مفاهیم و تفسیر قرآن که نیاز شدیدی به آنها داریم، نیز فعال باشند.

مسئول نمایندگی تبلیغات فراهان ادامه داد: خیرین قرآنی توانایی بالایی در به ثمر رساندن و ایجاد پایگاه های ترویج قرآن و عترت دارند و می بایست از خیرین قرآنی دعوت به عمل آورد و جهت جلب مشارکت آنها و بسط و گسترش فرهنگ قرآن پژوهی کرد تا با استفاده از وجود معنوی آنها راه را به سرانجام نهایی رساند.

وی تصریح کرد: با پیگیری مسئولان و با کمک خیر فراهانی مکانی برای فعالیت های مستمر قرآنی در مرکز شهر فرمهین در نظر گرفته شده است و این مرکز با مساعت و همکاری موسسات و خانه های قرآنی شهرستان فعالیتش را آغاز می کند.

شاکری با اشاره به پرداخت حق الزحمه مربیان قرآنی این مرکز توسط خیر فراهانی، اظهار کرد: با همکاری مسئول دارالقرآن‌الکریم اداره‌ کل تبلیغات اسلامی استان مرکزی برای مربیان شهرستان فراهان دوره های آموزشی با حضور اساتید قرآنی برگزار می شود و در این دوره با سطح سنجی مربیان در یکی از حوزه های آموزشی بکارگیری می شوند.

رئیس سازمان تبلیغات بیان کرد: از سوی شهرداری و شورای شهر فرمهین یک قطعه زمین با مساحت 300 متر برای ساخت مجتمع قرآنی شهرستان اهدا شده است که به زودی با کمک خیرین عملیات ساخت آن آغاز می شود.

افزایش بودجه قرآنی در فراکسیون قرآن و عترت

محمد حسینی، رابط استان مرکزی در فراکسیون قرآنی مجلس با اشاره به حمایت‌های مجلس در حمایت از فعالیت‌های قرآنی گفت: در جلسات فراکسیون قرآنی اشاعه فرهنگ قرآنی، نشر قرآن و مسائل دینی مطرح شده و حمایت مادی از فعالیت‌های قرآنی و استفاده از تجربیات دیگر استان‌ها در ترویج فرهنگ قرآن از دستاوردهای آن بوده است.

وی با بر تأکید بر افزایش بودجه قرآنی گفت: در کمیسیون فرهنگی و هم فراکسیون قرآن و عترت افزایش بودجه قرآنی مطرح شده است، مصوباتی در کمیسیون فرهنگی در حوزه افزایش اعتبارات قرآنی انجام شده است، در بحث حمایتی اولین اقدام افزایش تخصیص اعتبارات به برنامه‌های قرآنی است.

حسینی ادامه داد: ادغام اتحادیه مؤسسات قرآنی مردمی وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی و اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت، مجوز مؤسسات قرآنی، پیگیری نحوه توزیع بودجه قرآنی، پیگیری اعتبارات قرآنی در بودجه‌های سنواتی، بیمه فعالین قرآنی و هزینه تحصیل رایگان قرآنیان از جمله مباحثی بود که در فراکسیون قرآنی در دست بررسی است.

وی با تاکید بر لزوم حمایت بخش مردمی و خیرین از فعالیتهای قرآنی خاطرنشان کرد: مشارکت هر چه بهتر خیرین در زمینه فعالیت های قرآنی این است که دست یاری دهند تا مانع به بیراهه رفتن جوانان به سوی فرهنگ غرب و ابتذال و همچنین انحراف شوند.

انتهای پیام/م

captcha
آخرین اخبار