تامین داروی مورد نیاز مردم مهم ترین دغدغه معاونت غذا و دارو/ عدم رعایت کیفیت سبوس نان در نانوایی های آزادپز/16 واحد متخلف پخش عمده و عرضه مواد بهداشتی به مرجع قضایی معرفی شدند تجمع کارگران آذرآب در مسیر راه آهن شمال - جنوب بازداشت معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی آذرآب 2 ماه و هپکو بیش از 4 ماه با تکلیف جدید فاصله دارند/ چانه زنی سازمان گسترش و مپنا بر سر قیمت واگن پارس رهبر انقلاب از حضرت آیت الله مکارم شیرازی عیادت کردند نرم‌افزار جستجوی قبور در اراک راه‌اندازی شد واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی به پوشش نامتعارف بازیگران در اکران خصوصی فیلم مسخره باز+ تصاویر انتصاب سؤال‌برانگیز در دفتر رئیس‌جمهور! شگرد تازه عربستان برای رونق صنعت گردشگری/ سعودی‌ها دست به دامان اینفلوئنسرهای چشم‌آبی شدند! + عکس معرفی برترین خودروهایی که به‌زودی وارد بازار خواهند شد
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۱
کد خبر: 16585
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۷
به بهانه سالروز شهادت امیرکبیر فراهانی بررسی شد

حال و روز شهر امیرکبیر/ پیشرفت سریع در گروی حضور مدیران جهادی

فراهان؛ شهرستانی با قدمتی دیرینه است اما پرچم نیمه برافراشته پیشرفت این شهرستان دلایلی دارد که بخشی از آن قابل بررسی است.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از فراهان خبر؛ بیستم دیماه؛ زاد روز مردی بزرگ از این دیار کهن فراهان است، فراهان به وجود چنین مدیری به خود می بالد.

میرزا محمد تقی خان فراهانی مشهور به امیر کبیر که با نشستن بر مسند صدراعظمی نوین ترین مدل مدیریتی را از آغاز سلطنت قاجار در ایران بنا نهاد. تغییرات سازنده امیرکبیر اندکی پس از رسیدن وی به صدارت آغاز گشت و تا پایان صدارت کوتاه او دنبال شد. تغییراتی که در زمان خود بسیار بزرگ و ستودنی بود و در جو خفقان زمان قاجار ایران را روح تازه ای بخشید.

سالروز تولد این مرد بزرگ بهانه ای شد تا به وضعیت شهرستان کهن و البته کندرشد فراهان بپردازیم، شهرستانی که از قدمتی دیرینه برخوردار است و به لحاظ پیشینه و قدمت سرآمدتر از اکثر شهرستانهای استان مرکری است اما پرچم پیشرفت این شهرستان همچنان نیمه افراشته است. نگاهی به علل رشد کند شهرستان فراهان عوامل بیشماری را پیش روی ما می گذارد که به دلیل بیشماری چند عامل را مورد بحث قرار می دهیم.

نبودن مدیرانی بومی برای پیشرفت فراهان

شهرستان فراهان از زمانی که به عنوان شهرستان در تقسیمات کشوری ثبت شد (سال89) مدیران بسیاری را در راس هدایت خود دید که هرکدام از این مدیران با ارائه مدل های مدیریتی خود شهرستان را هدایت می کردند، اما در این بین عملکرد ضعیف برخی از مدیران، شهرستان را چندین سال به عقب برد که متاسفانه بازگشت به جاده پیشرفت را با مشکل جدی مواجه کرد.

از گذشته کمبود مدیران خلاق و ایده پرداز، پر انرژی و البته مصمم در توسعه را در شهرستان احساس می کنیم. شهرستانی که نامی از مدیر مقتدر ایران، امیرکبیر را دارد.

اکثر مدیران این شهرستان بومی منطقه نبودند و در فراهان زندگی نمی کنند و همین موضوع سبب شده تا مشکلات مردم فراهان را به چشم نبینند و فقط مشکلات به گوش آنها برسد، البته در بین این مدیران، مسئولینی هستند که اصالتا فراهانی بوده اما پس از اینکه سکان دار مسئولیت در فراهان شدند، به خاطر کمبود امکانات و محرومیت های فراهان حاضر به زندگی در فراهان نشده اند.

از دیرباز فراهان از نظر فضای سیاسی یکی از استراتژیک ترین مناطق استان مرکزی بوده است. چه مدیران لایقی که پشت سد این سیاسی کاری گیر کرده و از ورود به مناصب دولتی فراهان که دارای تخصص آن بوده اند باز مانده اند.

افراد معدودی با ترفند تفرقه افکنی، راه ورود مدیران لایق را به فراهان می بستند و پیشرفت و توسعه ی فراهان را فدای منافع شخصی خود می کردند. اگرچه خیلی اوقات خداوند موجب شده است تا مدیران خوبی هم از این سد محکم عبور کنند و به نوبه خود در پیشرفت فراهان سهیم شوند.

عدم مطالبه گری مردم فراهان

شاید اگر جانب انصاف را رعایت کنیم مردم این شهرستان را هم باید در این عدم پیشرفت تا حدودی مقصر بدانیم چرا که این عدم مطالبه گری مردم را اگر به حساب شرم و حیای مردم شهرستان فراهان هم بگذاریم جای سوالی بزرگ باقی می ماند که چرا مردم هیچگاه معترض نیستد؟ آیا از وضعیت کنونی پیشرفت راضی هستند؟ تاکنون اعتراضی از مردم این شهرستان را مبنی بر عدم پیشرفت ندیده ایم و این عدم مطالبه گری بهانه ای به دست مدیران داده است تا مدل مدیریتی کند خود را در این شهرستان جا بیاندازند.

در بخش درمان البته با کمک خیرین پیشرفت های خوبی صورت گرفته اما این پیشرفت فقط در حد توسعه امکانات بوده است و بیمارستان فراهان که تنها بیمارستان این شهرستان به شمار می رود همچنان از کمبود پزشک متخصص می نالد.

سایه ی بیکاری بر سر جوانان فراهانی

در بخش اشتغال متاسفانه، بیکاری در منطقه بخصوص در روستاها روبه افزایش است، چشم جوانان این خطه به وعده اشتغال ده هزار نفری در فراهان بود که همچون چراغی کم سو رو به خاموشی رفت و وعده ای بیش نبود.

بیش از نیمی از جوانان مستعد و تحصیل‌کرده فراهانی به دلیل بیکاری به‌ناچار در فضایی نابرابر و بدون امکانات در جدال با بیکاری به مشاغل کاذب و یا مهاجرت از این شهرستان روی می‌آورند.

امیر کبیر در دوران صدرات خود، اقدامات فراونی را انجام داد؛ ایجاد امنیت و استقرار دولت، ایجاد کارخانه‌های اسلحه‌سازی، اصلاح امور قضایی، راه‌اندازی چاپارخانه، راه‌اندازی دارالفنون، ایجاد روزنامه و انتشار کتب، ترویج ساده‌نویسی و لغو القاب، بنای بیمارستان و رواج تلقیح عمومی آبله، بازسازی ابنیه تاریخی، مبارزه با فساد و ارتشا، ترویج صنایع جدید، استخراج معادن، گسترش کشاورزی و آبیاری، گسترش تجارت داخلی و خارجی، کوتاه کردن دست اجانب در امور کشور، تعیین مشی سیاسی معینی در سیاست خارجی و اصلاح امور مالی و تعدیل بودجه و پایان دادن به حیف و میل پول و منابع کشور توسط حکومتی‌ها.

سال‌هاست فراهان به دنبال امیرکبیری جدید می‌گردد و بسیارند کسانی که تلاش کرده‌اند قبای گشاد امیر را بر تن خود بپوشانند و نیز بسیارند، کسانی که اطرافیانشان می‌خواهند لباس امیر را متناسب با قد و قواره آنها جلوه دهند؛ دریغ و افسوس که هر دو به خطا رفته‌اند!

این گونه نیست که مدیر خوب و موفق نداشته باشیم، بلکه تفاوت در این است که امیرکبیر با پاک‌دستی و صداقت و گذراندن مدتی کوتاه، خدمات فراوان و عالمانه‌ و ماندگاری به کشور کرد.

شاید از آن روی که این روزها، حل مشکلات گره خورده به اعتبارات دولتی است اما با مدیریت جهادی می توان بر مشکلات فائق شد و رضایت مردم را رقم زد.

 مدیریت جهادی، مفهوم شریفی است، همان گونه که امیر مدیر تاریخ ایران واقعا شریف بود.

آنچه که امیرکبیر را محبوب تاریخ ایران زمین کرده است کارنامه مملو از خدمات صادقانه بود او اعتلای ایران زمین را هدف خود قرار داده بود و با موانع مهم بر سر راه تحقق آن مردانه ایستادگی و مبارزه کرد.

انتهای پیام/ک

captcha