کشف و ضبط 5000 لیتر سوخت قاچاق در خنداب كشف یک میلیارد ریال کالای قاچاق در شازند تخصیص 120 میلیارد تومان برای تکمیل بیمارستان ولیعصر(عج) اراک/اعتبارات مصوب سفر هیئت دولت به استان کامل محقق نشده است سفیر جمهوری بنین وارد اراک شد+تصاویر برداشت بیش از 17 هزار کیلوگرم گیاه دارویی کتیرا و شیره باریجه در استان مرکزی دوستداران طبیعت محور اراک – فرمهین را از وجود زباله پاکسازی کردند+تصاویر اختصاص 13 میلیارد ریال برای تکمیل فرهنگسرای محلات 36 محوراستان مرکزی در پویش مردمی از زباله پاکسازی می‌شود از راه حل هفت دغدغه روحانی تا مناطق آزاد در بیراهه حسرت 7 ساله قلعه‌نویی/صدرنشین گروه مرگ به دنبال پیروزی/خطر محرومیت بزرگ برای 4 تیم ایرانی
یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۰
کد خبر: 16584
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۵
عارف:

گورخوابی؛ ناشی از فشار اقتصادی و اختلاف طبقاتی/ عقیم‌سازی راه‌حلی جاهلانه و عجولانه است

یک جامعه شناس و مردم شناس با اشاره به اینکه پدیده گورخوابی باید به دور از بازی های سیاسی، ریشه یابی شود گفت: عقیم سازی گورخواب ها از لحاظ علم انسان شناسی ، تفکری جاهلانه است.

به گزارش دیار آفتاب؛  محمد عارف، جامعه شناس و مردم شناس در گفتگو با خبرنگار سلام کمیجان، در خصوص مساله و پدیده کارتن خوابی و گورخوابی گفت: پدیده گورخوابی و کارتن خوابی از گذشته هم وجود داشت اما امروز نمود عینی پیدا کرده و توسط عکاس و گزارشگران پویای کشور مطرح شده است. اساسا پدیده گورخوابی از منظر انسان شناسی نمادین جای بسی تامل و مطالعات ژرف انگرانه دارد بنابراین نباید از آن به راحتی گذشت. این شکل از زندگی بدتر از خودکشی و اعتیاد و زندان و یا هر اقدام دیگری از سوی زندگان در یک جامعه ی انسانی است.

البته در کشورهای دیگر هم مساله کارتن خوابی وجود دارد، اما در آن کشورها ثروت و مدنیت وجود ندارد که مدیران اجتماعی فرهنگی اش مورد بازخواست قرار بگیرند. این معضل برای ایران اسلامی خیلی شگفت و غیر قابل باور بنظر می رسد. برای کشور ما که تمدن بشری 7000 ساله و نعمت ها و امکانات بسیاری دارد برخی از مردمش اینقدر ناتوان باشند که به گور پناه می برند و این  پدیده مناسبی برای کشور ما نیست.

وی افزود: کارتون خواب ها و گورخواب ها افرادی هستند که از زندگی طرد شدند. گورخواب از خانواده و فامیل ناامید شده است، این افراد با سپری کردن روزها و شب را با خوابیدن کنار دیوار یا خوابیدن در اتوبوس ها به سر می برند.

این استاد دانشگاه بیان کرد: این افراد از مردم، زندگی و هستی طرد شده اند. این موضوع مهمی است که یا مسئولین توانایی دستگیری این افراد را نداشتند یا ما مردم نتوانستیم دست کمک آنها را بگیریم.

نویسنده کتاب کمیجان سرزمین شگفت انگیز تات ها و مادها ادامه داد: علل اجتماعی و اقتصادی مختلفی سبب بروز شکاف در طبقات اجتماعی و ظهور پدیدهایی چون کارتن خوابی، گورخوابی و بی خانمانی می شود. گورخوابی یکی از صداهایی ست که از ساز فقر در آمده است. صداهای دیگری نیز در راه است ولیکن مدیران چهار بخش مهم کشور عزیز ایران از چهار منظر مهم اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی دیر یا زود باید منتظر شنیدن صداهای این سازها باشند.

وی افزود: شاخص های موجود نشان می دهد فشارهای اقتصادی، ناتوانی افراد از برآورده کردن نیازهای زندگی، سبب شکاف و وارد کردن زلزله هایی به نهاد خانواده ها می شود و دیوارهای زندگی را سست کرده است.

عارف صنعتی شدن، بی توجهی به مدنیت، تاریخ، فرهنگ جامعه و خانواده، بی توجهی مدیران به نهاد خانواده، از بین رفتن آداب و رسوم و سنت های مردم از جمله کمک به همنوع را از مهم ترین دلایل بروز معضلات اجتماعی دانست و افزود: تکنولوژی خواه یا ناخواه فرهنگ و آداب و رسوم را ازبین می برد. این در حالیست که در آداب و رسومات دیرینه ما کمک به همنوع وجود دارد.

عقیم سازی گورخواب ها، تفکری جاهلانه

وی با اشاره به راهکار ارائه شده از سوی مسئولان کشور در جهت عقیم سازی گورخواب ها گفت: این یک پانسمان سطحی است. برای مملکتی که سابقه تمدن چندین هزارساله دارد و بهترین دین را دارد و اقوام با فرهنگ های مختلف با یک دیگر ارتباطات صمیمی دارند، نباید عجولانه و بدون هیچ گونه تفکری تصمیم گیری کنند. باید در این حوزه تخصص لازم وجود داشته باشد تا تصمیم گیری شتاب زده ای گرفته نشود. مساله را باید با دانش حل کرد نه با تخته پاک کن صورت مساله را پاک کرد.

در مرحله اول باید به دور از بازی های سیاسی، ریشه یابی کرد

استاد دانشگاه بیان کرد: مسئولین کشور باید به فکر 50 ساله آینده باشند، می گویند عقیم کنیم مثل این که برگ خشک شده درخت را بدون پیدا کردن دلایل خشک شدن آن از بین ببرند. از لحاظ علم انسان شناسی این تفکر، تفکری جاهلانه است باید ریشه های بیماری را بررسی کنیم تا در 50 سال یا 100 ساله آینده این مسئله در اجتماع درمان شود. مسولین مربوطه باید پیش از وقوع هر حادثه ای با تدبیر و حسی مسولانه نسبت به فرزندان خود مطالعه و برنامه ریزی کنند و این موفقیت میسر نمی گردد  مگر با تخصص! بنظر من این معضلی سطحی نیست اما لاعلاج هم نیست.

وی تصریح کرد: بازی های سیاسی را نباید وارد این موضوعات اساسی کرد، کشور ما بهترین امکانات و نعمت های الهی زیادی دارد باید امکانات کار و زندگی در اختیار این افراد قرار داد تا زندگی را بسازند.

این جامعه شناس مطرح کرد: در کشورهای دیگر هم اگر مرد و زنی دچار این دست مشکلات شوند تلاش می شود تا امکانات کار و زندگی برای آنها فراهم شود. و نهایت تلاش می شود تا فرزندان این افراد و نسل های آینده با حمایت های مسئولان کمترین آسیب را از این ناحیه ببینند.

عارف در ادامه بیان کرد: مسئولین باید مشکلات این مردم را پیدا کنند و آنها را شناسایی و ترمیم کرده و وارد زندگی معمولی کنند. تعداد جمعیت کشور آنچنان زیاد نیست که نتوانند از عهده این کار بر بیایند.

وی افزود: باید به این مسائل با دقت بیشتر نگریسته شود تا تصمیمات درستی برای زندگی بهتر این افراد گرفته شود، عقیم سازی راه حل مناسبی برای این مشکلات نیست.

عارف بیان کرد: مسئولین تنها نباید به این فکر کنند که کشورهای دیگر هم وضع به همین شکل و روال است. آنها باید به مسائل گرم خانه ها، گورخواب ها و کارتون خواب ها توجه ویژه و اساسی تر داشته باشند، بسیاری از اتفاق ها در حال رخ دادن است اما کسی نمیداند و سال ها بعد متوجه این اتفاقات می شویم و پدیده های جدی تری شکل می گیرد.

این استاد دانشگاه مطرح کرد: مسئولین باید گذشته را بررسی کنند و نگاهشان به آینده باشد. متاسفانه انتشار اخبار مربوط به گگورخوابی در دنیا تصور بدی از ایران اسلامی را ایجاد کرده است.

وی در ادامه اظهار کرد: متاسفانه کشورهایی که خودشان سرشار از مشکلات هستند مثل ترکیه و عربستان با انشار تصاویر گورخوابی ایران افکار عمومی را در جهان دچار تشویش کرده اند، تا ما فرصتی مناسب به دست آوریم و اذهان عمومی را تغییر دهیم زمان بسیاری می طلبد.

عارف خاطرنشان کرد: دنیا باید ما را به مدنیت بپذیرد، با رخ دادن این گونه اتفاقات و منتشر شدن تصاویر در شبکه های مختلف در داخل و خارج از کشور بیش از آنچه که فکر می کنیم آسیب دیده ایم. در دنیا باید اسلام به عنوان دین برتر و دینی مهربان منتشر شود اما با انشار تصاویر خیلی زمان می برد تا چهره ایرانی، شیعه بودن و مسلمان بودن ما ترمیم شود.

انتهای پیام/ک

captcha