مسابقات تنیس قهرمانی مناطق کشور در اراک به کار خود پایان داد دانش‌گرایی و مسئول سازی، لازمه تعالی ایمنی فرهنگ ترافیکی ایجاد 150 فرصت شغلی برای معتادان بهبودیافته در استان مرکزی/رشد 27 درصدی کشفیات موادمخدر پرداخت حقوق کارگران هپکو تا هفته آینده/تولید شرکت طی ماه‌های آینده رونق می‌گیرد اعضای هیات مدیره جدید هپکو معرفی شدند احداث اولین سرای گردشگری سالمندان استان مرکزی در «داودآباد» اراک فراهانی‌ها 170 میلیون ریال زکات پرداخت کردند از بازتاب صید اطلاعاتی «سیگو» تا طوفان نقدینگی سرگردان در بورس استرس در اسپانیا/در انتظار حماسه‌ای دیگر/ما بچه جنگیم! نمایندگان از پاسخ‌های آخوندی درباره افزایش بی‌رویه اجاره خانه‌ها قانع نشدند/ وزیر قولی برای تنظیم بازار مسکن نداد
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۸
کد خبر: 16349
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۲

کارگاههایی که به دست جوانان بلند همت می چرخد/اجناس چینی بلای جان تولیدکنندگان کفش 

تعدادی از جوانان روستاهای شهرستان فراهان به جای مهاجرت، برای تامین معیشت خود به شغل اجدادی خود روی آورده‌اند و با همت بلند خویش چرخ تولید را در کارگاه‌های کوچک به راه انداخته‌اند.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از فراهان خبر؛ یکی از معضلاتی که بحث مهاجرت روستائیان را دامن می‌زند نبود اشتغال پایدار برای آنان است که این روزها وضعت معیشت و مشکلات اقتصادی به آن دامن زده است و بیش از گذشته شاهد افزایش آمار مهاجرت روستائیان هستیم.

اما در این بین هستند روستاهایی که مردمش ترجیح داده‌اند به جای هجرت، آستین همت را بالا زنند و برای رفع مشکلات تلاش کنند.

روستاهای امیرآباد، شیرین آباد و فشک از توابع شهرستان فراهان به رغم آسیب‌هایی ناشی از شیوع بیماری‌های دامی و تعطیل شدن بخش دامپروری این روستا به شغل اجدادی خود روی آوردند. تولید کفش‌ دست دوز، میراثی به جای مانده از گذشتگان را مجدد در این منطقه ایحا کردند. این روستاها به همت جوانانش این روزها رنگ و بویی دیگر به خود گرفته است.

کارگاههایی که به دست جوانان بلند همت می چرخند
 

علی امیرآبادی یکی از این جوانان روستای امیرآباد، که با وجود ضرر مالی در کارگاه تولیدی کفش در تهران، دست از انگیزه خود برای تولید برنداشته است و در مکانی کوچک، کارگاه جدید خود را راه اندازی کرده است.

وی در گفتگو با خبرنگار فراهان خبر با اشاره به سابقه تولید کفش در این روستا گفت: از سال 64 در این روستا کفش تولید می شده است و اکثر جوانان این روستا با این حرفه بیگانه نیستند.

امیرآبادی اظهار کرد: این کارگاه کوچک را با سرمایهی 25 میلیونی و با همکاری روستائیانی که در این زمینه کار کرده بودند، راه اندازی و کار را شروع کردم، در حال حاضر نیز 6 کارگر در این کارگاه مشغول به کار هستند.

این تولید کننده کفش گفت: از آنجاکه در استان مرکزی، تنها کفش بچه گانه تولید می شود، تولید روزانه ما نیز 120 جفت کفش بچه گانه است. هر جفت کفش هم برای ما 5 هزار تومان سود دارد و خدا را شکر گذران چرخ زندگی‌مان است.

وی با اشاره به دغدغه تولیدکنندگان کفش تصریح کرد: تولیدکنندگان بر اساس نیاز بازار کار می کنند. و باتوجه به همین نیاز، از یک ماه گذشته کار راشروع کردیم و تا آواخر بهمن تولید خود را ادامه می دهیم.

کفش‌های چینی بلای جان تولیدکنندگان کفش 

امیرآبادی با اشاره به مشکلات تولید کفش در کشور ادامه داد: زمینه تولید کفش در کشور وجود دارد و کفش‌های خوبی هم تولید می‌شود، اما بحث رکود اقتصادی و قاچاق کفش‌های چینی به کشور مشکلات زیادی را برای تولیدکنندگان کفش به وجود آورده است.

این کارآفرین امیرآبادی اظهار کرد: اگر جلوی عرضه کفش‌های قاچاق در بازار گرفته شود، ما حداقل می‌توانیم کفش‌های داخلی را در بازار کشور به فروش برسانیم، اما متاسفانه با واحدهای بدون پروانه‌ای که کالاهای قاچاق را عرضه می‌کنند، برخورد نمی‌شود و آنها را پلمب نمی‌کنند، ما نیازمند همکاری مسئولان برای مبارزه با قاچاق در کشور هستیم.

وی افزود: به دلیل رکود اقتصادی، تولیدکنندگان کفش با مشکلات زیادی در عرصه تولید مواجه هستند که این مشکلات موجب تعطیلی برخی از واحدهای تولید کفش شده است؛ دولت با حمایت از تولید داخلی و رفع مبادی قاچاق می تواند در این زمینه نقش خود را ایفا کند.

امیرآبادی بیان کرد: متاسفانه به بحث تولید کفش توجه چندانی نمی‌شود و به این کارگاه‌ها تسهیلات ارزان هم پرداخت نمی‌شود. از سوی دیگر همکاری لازم هم با تولیدکنندگان در بخش تسهیلات گران نمی شود و با سخت گیری هایی در بخش ارائه تسهیلات نظیر ضامن کارمند و ...، تولید کننده را از گرفتن وام منصرف می کنند.

بالا بودن هزینه تمام شده تولید، بزرگ‌ترین چالش تولیدکنندگان

ابوذر امیرآبادی، روستازاده دیگری از روستای امیرآباد که شغل پدران خود را ادامه داده و در کنار تولید، اشتغالی برای دوستان جوانش ایجاد کرده است. او از یک سال گذشته با سرمایه 60 میلیونی این حرفه را آغاز کرده است.

امیرآبادی اظهار کرد: در این کارگاه 5 کارگر دائمی و 2 کارگر به صورت نیمه وقت مشغول کار هستند و روزانه 100 جفت کفش در کارگاه ما تولید می شود.

این تولید کننده جوان با اشاره به معضلات تولیدکنندگان کفش افزود: مشکل رکود بازار، کاهش قدرت خرید مردم و واردات بی رویه کفش های چینی است، طوری که شب ها از کنار هر پارکی می گذرید، می بینید عده ای با ماشین های خود زیر لامپ ها بساط کرده اند و این کفش ها را می فروشند، آن هم با قیمت های نازل.

وی بیان کرد: مشکلی که جدیدا نیز خودش را نشان داده وصول نشدن چک هایی است که از مشتریان و خریداران می گیریم، طوری که چک ها وصول نمی شوند و سطح نقدینگی تولید کننده، صفر می شود.

امیرآبادی افزود: هزینه های تولید بالا است، من چون مکان از خودم هست اجاره نمی دهم، کارگران را بیمه نکردم اگر این هزینه ها به چرخه تولید اضافه شود، از نظر اقتصادی برای ما هم مقرون به صرفه نیست و باید کارگاه را تعطیل کنیم.

چوبی که تولیدکنندگان کفش از واردات و قاچاق می‌خوردند

رشد صنعت کفش در کشور چندان با پیشرفت ها و فناوریهای روز همگام نبوده و در سال‌های اخیر نیز با وجود پیشرفت‌های‌ این صنعت در جهان، فعالان این حوزه در کشور با چالش‌هایی برای توسعه این صنعت روبه‌رو هستند.

متأسفانه واردات و قاچاق کفش در سال های اخیر افزایش یافته است و این مسئله ضربه سنگینی به صنعت کفش وارد کرده است.

هر 100 میلیون دلار واردات کفش بیکاری 6 هزار کارگر را به همراه دارد

رسول شجری، رئیس اتحادیه کفش دست دوز در گفتگو با خبرنگار روزنامه دنیای اقتصاد با بیان اینکه  فقط 7 میلیون دلار از حدود نیم میلیارد دلار واردات کفش به کشور قانونی است، گفته بود: حجم تولید کفش ایرانی مازاد بر نیاز بازار است و این واردات نیز مزید بر علت است، هر 100 میلیون دلار واردات کفش به کشور سبب بیکاری 6 هزار کارگر در این صنعت می شود.

 وی با اشاره به تعطیلی 50 درصد از واحدهای تولید کفش در حال حاضر تصریح کرد: باید واحدهای تولیدی مانند سالهای گذشته به دلیل نیاز بازار در شب عید، پاسخگوی نیاز باشند، اما بخش اعظمی از این واحدها به دلیل رکود بازار و واردات قاچاق تعطیل است.

 شجری صادرات در بخش کفش را با رکود مواجه دانست و افزود: برای حفظ بازار کفش داخل باید تولیدکننده کیفیت کفش تولیدی خود را افزایش داده و قیمتها را تعدیل کند.

واردات سالانه کالاهای قاچاق با درآمدهای نفتی برابری می‌کند

محمد حسینی در گفتگو با خبرنگار فراهان خبر با اشاره  قاچاق کالا و مضرات آن گفت: قاچاق کالا عملکرد بخش‌های مختلف اقتصادی را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد، به طوری که باعث کاهش تولید داخلی، کاهش سرمایه‌گذاری مولد و همچنین افزایش بیکاری در کشور شده است.

وی افزود: آمارها نشان می دهد واردات سالانه میلیاردها دلار کالای قاچاق به کشور به طور میانگین با درآمدهای نفتی یک سال برابر می کند؛ لذا مسئولان باید آگاهانه تر عمل کنند و نحوه برخورد با ورود کالای قاچاق به طور جدی تر از گذشته صورت گیرد.

حسینی اظهار کرد: بیشترین فراوانی قاچاق کالا مربوط به حوزه پوشاک، مواد غذایی، گوشی تلفن همراه  و انواع لوازم خانگی است که این چند قلم کالا حدود ۴۱ درصد از حجم قاچاق را به خود اختصاص می‌دهد.

عضوکمیسیون برنامه و مجلس خاطر نشان کرد: فراهم کردن زیرساخت‌های مناسب برای حمایت از تولیدات داخلی، بهبود فضای  کسب‌وکار و حذف قوانین و مقررات زائد اداری از مهم‌ترین پیش‌نیازهای حمایت از تولید داخلی است.

روستای امیرآباد فراهان بالغ بر 1000 نفر جمعیت دارد، در حال حاضر 3 کارگاه تولید کفش در این روستا ایجاد شده است.

انتهای پیام/م

captcha