تمام دستگاه ها به آموزش و پرورش بدهکارند/نقش پررنگ مدارس در تربیت آینده‌سازان کشور تخصیص 25 میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی در آشتیان/اشتغالزایی برای 772 نفر در این شهرستان متلاشی شدن باند سارقان در زرندیه ایران اسلامی مایه حیات همه مسلمین عالم است/دشمن به دنبال اختلاف و نفوذ ایران اسلامی است روایتی از شادی مردم تفرش، در روزی که شاه فرار کرد «سانچی»؛ غم‌نامه دیپلماسی ضعیف دولت/جعبه سیاه نفت‌کش راز حادثه و انفجار اولیه را افشا می‌کند استان مرکزی پر شتاب در آموزش جنسی! دفاع و حراست از حریم ناموس علوی یک وظیفه دینی و ملی است/ عشق به اهل بیت(ع) عامل نامگذاری دخترم به نام «زینب شد» کشف 384 قلم کالای سلامت‌محور قاچاق در خمین جوانی با سرمایه 30 میلیون تومانی به درآمد 90 میلیونی رسید
چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ - ۰۴:۴۱
کد خبر: 15263
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۵ - ۰۸:۴۲
بادام هندی های بازار قاچاق اند

افزایش 40 درصدی قیمت آجیل شب یلدا/ مدیریت ضعیف دولت در واردات آجیل

قیمت آجیل شب یلدا، امسال نسبت به سال گذشته با افزایش 40 درصدی همراه بوده که این امر موجب شده است که مردم استقبال زیادی از خرید آجیل شب یلدا نداشته باشند.

به گزارش دیار آفتاب؛ شب یلدا به عنوان یکی از کهن‌ترین جشن‌های ایرانی، به آخرین و بلندترین شب پاییز اختصاص دارد. در این شب مردم ایران در این شب با دورهمی خانواده، این شب را جشن می گیرند.

یکی از آداب کهن مردم ایران، صرف تنقلات مختلف از جمله آجیل شب یلدا، هندوانه و انار است. لذا همین دلیل بازار آجیل و  تنقلات شب یلدا را گرم تر می کند.

حسن شمس، رئیس اتحادیه خشکه پزی، قنادان، بستنی و آجیل فروشان اراک در گفتگو با خبرنگار دیار آفتاب؛ با اشاره به اینکه در حال حاضر حجم خرید ها برای شب یلدا در اراک خیلی پایین است گفت: به دلیل افزایش قیمتی که در برخی از محصولات شاهد هستیم مردم خیلی استقبالی از خرید ها نداشته اند.

شمس با اشاره به اینکه امسال در مجموع قیمت آجیل نسبت به سال گذشته بین 10 تا 15 درصد افزایش داشته است، اظهار کرد: در برخی از آجیل ها بیش از 35 درصد افزایش داشته ایم.

بادام هندی موجود در بازار نه تولید ایران است و نه وارداتی!

وی مدیریت ضعیف دولت در واردات کالاها را دلیل افزایش قیمت آجیل عنوان کرد و افزود: در حالی که تخمه آفتابگردان و کدو در داخل به اندازه کافی تولید داریم واردات انجام می شود ولی محصولاتی همچون بادام هندی که هیچ تولیدی در داخل نداریم وارداتش ممنوع است این در حالی است که بادام هندی به وفور در بازار هم وجود دارد و اغلب هم قاچاق هستند.

رئیس اتحادیه خشکه پزی، قنادان، بستنی و آجیل فروشان اراک با اشاره به اینکه قیمت در بازار را عرضه و تقاضا تعیین می کند افزود: مدیریت درست واردات می تواند مانع از این افزایش قیمت ها شود.

وی ادامه داد: قمیت پسته خوب در بازار 55تا 60 هزار تومان، متوسط 40 تا 45 هزار تومان و معمولی 35 تا 40 هزار تومان است در حالی که سال گذشته پسته خوب 50 هزار تومان بوده است.

شمس اظهار کرد: بادام هندی سال گذشته بین 45 تا 50 هزار تومان به فروش می رسید ولی هم اکنون بین 65 تا 70 هزار تومان به فروش می رسد.

انتهای پیام/ک

captcha