تمام اشعاری که ذاکران اهل‌بیت، امروز در محضر رهبر معظم انقلاب خواندند شهرخودرو در دقیقه ۹۰ از شکست گریخت/ شاگردان خطیبی به تساوی رضایت دادند  بدون فوتی و شناسایی ۱۳۰مورد مبتلا به کرونا ویروس در ۲۴ساعت گذشته فاطمه زهرا (س)؛ الگویی برای همه زنان/ چگونه می‌توان فاطمی زندگی کرد؟ تسهیلات زیر 100 میلیون تومان با اعتبار سنجی و بدون ضامن پرداخت می‌شود واکنش روسیه به ادعاهای انگلیس؛ «یاوه‌گویی است» نمایشگاه تخصصی مبلمان و خودروهای لوکس و کلاسیک در اراک دایر می‌شود تماس تلفنی اردوغان با آیت الله رئیسی / رئیس جمهور: ایران به رابطه و همکاری با ترکیه نگاه بلند مدت و همه جانبه دارد وزارت جهاد هم ساحل خواری می‌کند؟ مرگ پسر بچه 2 ساله بر اثر سقوط در استخر باغ
یکشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۲
کد خبر: 14591
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۲
دودی که به چشم مردم می رود

کوره های آجرپزی اراک همچنان مازوت می سوزانند+عکس

در حالی که گاز سوز کردن کوره های آجرپزی مرزیجران همواره از سوی مسئولین استانی و حتی کشوری به عنوان یکی از معدود مصوبات محقق یافته کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک یاد می شد متاسفانه شاهد هستیم که برخی از کوره ها تمایلی به تغییر سوخت خود ندارند و همچنان منشا آلایندگی هوا هستند.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از اراک امروز؛ فعالیت کوره های آجرپزی به دلیل استفاده از مازوت در سال های گذشته در اطراف اراک به عنوان یکی از عوامل آلایندگی در این شهر محسوب می شد.

photo_2016-12-05_10-42-46

212 کوره آجرپزی در استان مرکزی روشن است که 32 واحد آن در شهرستان اراک مستقر است و 20 واحد به صورت تجمعی در منطقه «مرزیجران» اراک فعالیت دارند.

گازرسانی به کوره های آجرپزی از مصوبات کارگروه کاهش آلودگی هوا

با توجه به نقش کوره های آجر پزی در آلودگی کلان شهر اراک، گازرسانی این کوره ها بر اساس مصوبه کارگروه کاهش آلودگی هوا از آبان ماه سال 92 در دستور کار مسئولین استان مرکزی قرار گرفت و یک سال بعد به بهره برداری رسید.

گازرسانی به کوره های آجرپزی منطقه مرزیجران از توابع اراک از طریق شرکت گاز استان مرکزی صورت گرفته است که هزینه تامین گاز و اجرای این پروژه بالغ بر30 میلیارد ریال است که حدود 35 درصد از منابع مالی آن از طریق استانداری و کوره داران منطقه و مابقی هزینه عنوان شده، از منابع داخلی شرکت گاز استان مرکزی تامین شده است.

جهت گازرسانی به  کورهای آجر پزی مرزیجران 12 هزار متر شبکه گاز از نوع فولادی و پلی اتیلن اجرا شده است و یک عدد ایستگاه تقلیل فشار سی .جی اس به ظرفیت 20هزار متر مکعب  و یک عدد ایستگاه تقلیل فشار تی .بی .اس به  ظرفیت 10 هزارمتر مکعب اجرا و  نصب گردیده است.

با اجرای گازرسانی به این منطقه تعداد 22کوره آجرپزی از نعمت گاز طبیعی بهره مند شده اند و سوخت اولیه این کوره ها با گاز طبیعی می باشد که درکاهش آلودگی هوا سهم بسزایی خواهد داشت و با جایگزینی این سوخت پاک به جای دیگر سوختها سالانه 40میلیون لیتر در مصرف فرآورده های نفتی صرفه جویی اقتصادی خواهد شد.

کوره ها، همچنان از منابع آلاینده هوای اراک

در حالی که همواره گاز سوز کردن کوره های آجرپزی مرزیجران همواره از سوی مسئولین استانی و حتی کشوری به عنوان یکی از معدود مصوبات محقق یافته کارگروه کاهش آلودگی هوا یاد می شد متاسفانه شاهد هستیم که برخی از کوره ها تمایلی به تغییر سوخت خود به گاز را ندارند و همچنان منشا آلایندگی سطح شهر اراک هستند.

همچنین در بازدیدی که کارشناسان اداره محیط زیست شهرستان اراک به طور سرزده از تعدادی از کوره های آجر پزی اطراف شهر اراک داشتند سه واحد از آنها به دلیل انتشار آلودگی بالاتر از استاندارد اخطاریه زیست محیطی دریافت کردند.  

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اراک با اعلام این خبر گفت: با توجه به این که شهر اراک جزء هشت شهر آلوده کشور است و واحد های تولید آجر فشاری جزء واحدهای آلاینده ای هستند که همیشه شکایات مردمی را در پی دارند، بازرسی از آنها به طور ویژه در دستور کار محیط زیست قرار دارد.

سید مجید میر اکبری با تاکید بر پایش و نظارت بیشتر در واحدهای تولیدی و صنعتی دارای پتانسیل آلودگی افزود: در بازرسی صورت گرفته از کوره های آجر پزی تعداد سه واحد از آنها به دلیل انتشار آلودگی بالاتر از استاندارد اخطاریه زیست محیطی دریافت کردند.  

1 2 3 4 5

انتهای پیام/ش

captcha
آخرین اخبار