۷۵درصد زنان بوشهری در دوران پهلوی بی‌سواد بودن/ انقلاب در سوادآموزی توسط امام خمینی(ره) موافقت با تجزیه بحرین و اعزام نیرو برای سرکوب آزادی خواهان بخشی از جنایت پهلوی است شهادت رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر سیب و سوران در درگیری با قاچاقچیان مسلح هوای اراک در وضعیت قرمز قرار گرفت 17شهریور 57 مردم توسط جلادان پهلوی تیرباران شدند/ کشته ها آنقدر زیاد بود که مادری جنازه فرزندش را پیدا نکرد ساخت یک میلیون مسکن در سال باعث رشد تولید و افزایش اشتغال می شود بازی استقلال و هوادار لغو شد/ کامیابی‌نیا دوباره ملی‌پوش شد/ آزمون،نورالهی و حاج صفی در قرنطینه،طارمی پشت برف سنگین استانبول شرط ایران برای مذاکره مستقیم با آمریکا/ عملیات‌های انصارالله علیه ائتلاف کودک‌کش/ صعود تیم ملی هندبال به مسابقات جهانی آلودگی هوا فعالیت مدارس اراک را غیر حضوری کرد ۵ باور غلط رایج در مورد درد مفاصل و زانو + راهکار طبیعی برای تسکین درد
سه شنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۵
کد خبر: 14427
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۶
در انتظار پایان پروژه جاده مرگ!

۴ سال چشم انتظاری مردم خنداب برای تعریض ۱۱ کیلومتر جاده + تصاویر

جاده ارتباطی خنداب از حادثه خیز ترین محورهای مواصلاتی استان است که همه ساله بخاطر حجم ترافیک و رفت وآمد و عدم وجود استانداردهای مورد نیاز یک جاده بین شهری خسارتهای جانی ومالی فراوانی را بر هموطنانمان تحمیل میکند و اینروزها به دلیل فراوانی این حوادث در شبکه های اجتماعی به نام جاده مرگ معروف شده است.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از پایگاه خبری نسیم خنداب، جاده خنداب به اراک داستانی است که آخر هر روز و هر هفته پایان ناخوشی را برای مردم و مسئولین رقم می زند، این جاده در حال حاضر، جاده اصلی روستایی محسوب می شود و میزبان بسیاری از خودروهای سنگین نفت کش، اتوبوس و ادوات کشاورزی است.

بخش بسیاری از این جاده در اواخر دولت دهم تعریض و قسمتی از آن، روکش آسفالت شد و ۱۱ کیلومتر دیگر آن در حال تعریض است، یکطرف این ۱۱ کیلومتر در ۳ سال دولت یازدهم زیرسازی شده و چند ماهی رها شده است.

جاده ارتباطی خنداب از حادثه خیز ترین محورهای مواصلاتی استان است که همه ساله بخاطر حجم ترافیک و رفت وآمد و عدم وجود استانداردهای مورد نیاز یک جاده بین شهری خسارتهای جانی ومالی فراوانی را بر هموطنانمان تحمیل میکند و اینروزها به دلیل فراوانی این حوادث در شبکه های اجتماعی به نام جاده مرگ استان معروف شده است.

 یکی از مشکلات مهم جاده خنداب عبور و مرور ماشین آلات سنگین به دیگر شهرستان ها است، این خودروها غالبا به علت عدم حضور پلیس راه در جاده خنداب از پل دوآب به این سمت هدایت می شوند و به سمت ملایر و کمیجان تردد دارند، عبور خودروهای سنگین باعث شده تا بسیاری از سطوح جاده به شکل موزائیکی دربیاید، همین امر باعث از بین رفتن آسفالت و ایجاد چاله هایی در وسط جاده شده است.

 

وجود مجتمع آب سنگین در شهرستان خنداب نیز بار ترافیکی بسیاری بر این جاده افزوده و علاوه بر آن تردد اتوبوس های این شرکت به سمت اراک و ملایر باعث شلوغی جاده شده است.

 خنداب وعده گاهی برای نمایندگان مجلس

مردم شهر به دلیل نبود زیرساختها برای کوچک‌ترین کار خود از خدمات درمانی گرفته تا کارهای اداری، باید مسافت بین خنداب تا اراک را طی کنند؛اما با افزایش تردد وسایل نقلیه در محورهای ارتباطی این شهرستان متاسفانه به دلیل اینکه جاده های این شهرستان هنوز ضریب روستایی دارند، پاسخگوی نقل و انتقالات نیستند. 

وجود مشکلاتی از این حیث در منطقه خنداب باعث شده که تنها این مشکلات وعده گاهی برای مسئولین باشند و هر چهار سال کاندیداهای نمایندگی مجلس با وعده حل این مشکلات نردبانی از رای این منطقه برای خود بسازنند و مردم همچنان با مشکلات دست در گریبان بمانند. 

 گذر ۹ سال از شهرستان شدن و محرومیت هایی که هنوز باقی است

اگر چه از زمان شهرستان شدن خنداب ۹ سال می گذرد ولی این مدت ۹ سالی است که حتی نتوانست تغییری در مسیر های ورودی این شهر ایجاد کند به طوری که هنوز وضعیت محورهای منتهی به این شهرستا با شهرستان‌های اطراف از نوع روستایی یا فرعی است و محورهای ارتباطی این شهرستان‌ با شهرستان‌های اطرافش کم عرض و غیراستاندارد است، بطوریکه برای رفت‌و‌آمد به آنجا باید مسافت‌های طولانی ‌را بپیمایند.

تعریض جاده ای که وعده بسیاری از مسئولین بوده و هست

بهتر شدن وضعیت جاده اصلی این شهرستان به عنوان یک مطالبه اصلی مردم است، مردم با توجه به رخداد تعداد زیاد حوادث و تصادفات در این محور خواستار رسیدگی و بهبود وضعیت این جاده هستند، سالانه تعداد زیادی از رانندگان که درطول مسیر اراک به خنداب و بالعکس در تردد هستند بعلت عریض نبودن جاده، کندگی ها آسفالت و شلوغی دچار سانحه ناگواری می شوند. 

تیرماه سال جاری قرار بود تا اداره راه و شهرسازی با اجرای عملیات آسفالت چیپ سیل، ۱۵ کیلومتر از سطح آسفالت خنداب به سمت اراک را روکش کند، اما این عملیات به خاطر بروز برخی مشکلات با روکش آسفالت نزدیک ۱۰ کیلومتر در مسیر روستای استوه تعطیل شد. 

جاده خنداب به قتلگاه تبدیل شده است

 مهدی مقدسی نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی در شهریور ماه سال ۹۵ در جریان بازدید یک روزه معاون تلفیق بودجه، حقوقی و امور مجلس وزیر راه و شهرسازی و بازدید از پروژه‌های راه و شهرسازی استان مرکزی با اشاره به مشکلات مردم در محور مواصلاتی خنداب به اراک گفت: متاسفانه این جاده به قتلگاه مردم تبدیل شده و هفته یا ماهی نمی‌گذرد که در آنجا تلفات انسانی نداشته باشیم.

 نتیجه تصویری برای تصادف در جاده خنداب

 وی افزود: تمام آسفالت این جاده خراب شده و یکی از موضوعاتی که یکی از دلایل کشته شدن افراد می‌شود همین امر است که البته توجه به جاده‌های استان سبب کاهش تلفات انسانی می‌شود.

 به گفته بسیاری از مسئولان تنها راه حل ترمیم راه های مواصلاتی خنداب، تزریق اعتبارات به شهرستان است و تا اعتبارات نباشد مشکلات جاده ای حل نخواهد شد.

4 آبان 95/در اعتراض به بی توجهی مسئولین به امنیت جانی مردم شهرستان

مردم خنداب جاده مرگ را بستند + تصاویر

مردم خنداب دراعتراض به بی توجهی مسئولین به جان مردم این منطقه به وضعیت نامطلوب جاده اصلی و عدم رسیدگی به آن اعتراض کردند و جاده را با خاک، سنگ و آهن بستند.

روستای خانقاء تنها روستایی است که در مسیر اصلی جاده خنداب به اراک قرار دارد و جاده از داخل این روستا عبور می کند

این جاده سالانه ۱۰ قربانی از یک روستا می گیرد

احمدی دهیار روستای خانقاء در گفتگو با خبرنگار ما گفت: در روستای هزار نفری خانقاء هر ساله ۱۰ نفر در این مسیر قربانی می‌شوند، این روستا تاکی باید تاوان بپردازد.

8 آبان 95/غمنامه ای برای مسئولین !

جاده ای که نسخه مرگ می پیچد+ فیلم

جاده ای که نسخه مرگ می پیچد+ فیلم

مشکلات جاده اصلی شهرستان خنداب به اراک را از زبان مردم داغدیده بشنوید.

تصویب ۱۳ میلیارد تومان برای اصلاح و بازسازی محورهای مواصلاتی خنداب

حمید غیاثی در این خصوص گفت: از برکات سفر هیئت دولت به استان مرکزی، علی رغم این که محور خنداب به اراک ردیف بودجه‌ای نداشت، تخصیص ۱۳میلیارد تومان اعتبار برای بازسازی و اصلاح این مسیر را گرفتیم تا طی ۲۴ ماه آنرا کامل اجرا کنیم.

غیاثی با اشاره به این که برای اجرایی شدن کامل پروژه جاده خنداب بیشتر از ۱۳ میلیارد تومان نیاز داریم تصریح کرد: اعتبار شهرستان خنداب ۱۶ میلیارد تومان است، این در حالی است که اعتبار تخصیص آن ۴۰ درصد بوده، اعتبار اصلاح محور خنداب به اراک باید طی ۲۴ ماه در این محور هزینه شود، قطعا با هزینه این اعتبار این محور از حادثه خیزی خارج خواهد شد. 

در سفر ریاست جمهوری به استان مرکزی ۱۳ میلیارد تومان اعتبار برای تعریض و بهسازی راه های مواصلاتی شهرستان خنداب تصویب شد، اکنون مردم بعد از گذشت نزدیک به ۲ ماه از سفر رئیس جمهور به استان مرکزی در انتظاراند تا این اعتبار تخصیص پیدا کند و جاده سروسامان یابد.

 تصادفات در جاده شهرستان خنداب و نارضایتی شدید مردم و فوت یکی از هموطنان در روستای خانقاء، باعث شد تا نماینده اراک، خنداب و کمیجان پیگیری جدی‌تری نسبت به تعریض ۱۱ کیلومتر باقی مانده جاده اصلی خنداب داشته باشد، به همین جهت تذکری کتبی در ماه اخیر به وزیر راه و شهرسازی ارسال شد.

دکتر علی اکبر کریمی نماینده مردم شهرستان های اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی طی تذکری کتبی به وزیر راه و شهرسازی، تسریع در تکمیل تعریض و بهسازی راه اصلی شهرستان خنداب با توجه به تلفات انسانی زیاد در جاده مذکور را خواستار شد.

  امیدواریم این اعتبار بتواند مشکلات باقی مانده جاده خنداب را رفع کند

علی اکبر کریمی نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار ما گفت: با توجه به مشکلاتی که در جاده خنداب وجود داشت، در سفر ریاست جمهوری به استان مرکزی این موضوع پیگیری شد و اعتبار خوبی برای رفع نقاط حادثه خیز و تعریض این جاده پیش بینی شد، امیدواریم این اعتبار بتواند مشکلات باقی مانده را رفع کند.

 کریمی افزود: اعتبار مصوب شده، و نیاز است تا مراحل اجرایی از طرف اداره راه و شهرسازی پیگیری شود، دولت در مورد جاده باید اعتبار بگذارد.

 در انتظار پایان جاده مرگ

اگر چه سالهاست که جاده اراک خنداب که هر روزه شاهد حوادث تلخ رانندگی است و مسئولیت آن تنها با یک ارگان نیست اما آنچه مورد توجه و مهم می باشد، این است که عرض کم جاده ها وقتی با عدم رعایت قوانین رانندگی آمیخته می شود، مشکلاتی را به وجود می آورد که برای خانواده ها و مسئولین بسیار سنگین و غیرقابل جبران می شود.

تصادفات و تلفات جانی و مالی واقع در این جاده ارتباطی، توجه ویژه مسئولین برای بهبودی را می طلبد که امیدواریم این توجه و رسیدگی موجب کاهش تلفات و حوادث تلخ در این جاده باشد و رضایتمندی بیشتر مردم را فراهم نمایند هرچند این نه تنها یک خواست ومطالبه مردمی که وظیفه ای خطیر بر عهده مدیرانی است که ردای مسئولیت بر تن دارند.

حال باید دید داستان وعده ها در خصوص استانداردسازی و تعریض این محور مواصلاتی، حیاتی، پر تردد و البته پر حادثه تا کی به سرانجام خواهد رسید؟ و چند نفر باید قربانی شوند تا اعتبارات به این جاده برسد.

انتهای پیام/ش

captcha
آخرین اخبار