تمام اشعاری که ذاکران اهل‌بیت، امروز در محضر رهبر معظم انقلاب خواندند شهرخودرو در دقیقه ۹۰ از شکست گریخت/ شاگردان خطیبی به تساوی رضایت دادند  بدون فوتی و شناسایی ۱۳۰مورد مبتلا به کرونا ویروس در ۲۴ساعت گذشته فاطمه زهرا (س)؛ الگویی برای همه زنان/ چگونه می‌توان فاطمی زندگی کرد؟ تسهیلات زیر 100 میلیون تومان با اعتبار سنجی و بدون ضامن پرداخت می‌شود واکنش روسیه به ادعاهای انگلیس؛ «یاوه‌گویی است» نمایشگاه تخصصی مبلمان و خودروهای لوکس و کلاسیک در اراک دایر می‌شود تماس تلفنی اردوغان با آیت الله رئیسی / رئیس جمهور: ایران به رابطه و همکاری با ترکیه نگاه بلند مدت و همه جانبه دارد وزارت جهاد هم ساحل خواری می‌کند؟ مرگ پسر بچه 2 ساله بر اثر سقوط در استخر باغ
یکشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۳
کد خبر: 14032
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۳
خدماتی بی منت به مردم

حضور پررنگ بسیج در حوزه فرهنگ، اقتصاد و درمان در خنداب + تصاویر

بسیج علاوه بر حضور پررنگ در دفاع مقدس و نقش تاثیر گذارش در هشت سال دفاع مقدس، دستاوردهای بسیاری در دیگر حوزه ها دارد.

به گزارش دیار آفتاب؛به نقل از پایگاه خبری نسیم خنداب،از دیدگاه امام بسیجی کسی است که در عمل علاقه خود را به پیشرفت و حفظ و گسترش اقتدار نظام اسلامی و شأن و حیثیت ملت مسلمان نشان دهد، بسیجی بودن معیار و ملاکی است که بر اساس آن میزان تعهد اعضای آن به اصول و آرمان های انقلابی سنجیده می شود، بسیج در عرصه های مختلف نقش ایفا می کند، زیرا مسولیت آن دفاع از نظام، اسلام، سازندگی کشور و مقابله با ناهنجاری است، وجود بسیج در هر زمانی ضروری است، چون ماموریت آن باقی است. 

 دانشجویان بسیجی درحال خدمت به مردم محروم روستای اناج

 اردوهای جهادی دارای آرمان های کلان و اهداف میانی هستند که توجه به هر دو سطح اهداف، اهمیت دارد، از اهداف میانی می‌توان به محرومیت زدایی اشاره کرد و آرمان کلان آن تربیت نیروهای کارآمد و ایجاد جریان تاثیر گذار اجتماعی جهت تحقق حاکمیت جهانی عدالت و معنویت است.

  می‌توان در یک کلمه گفت که مهم‌ترین هدف برگزاری اردوهای جهادی، سازندگی است، آغاز این سازندگی، ساختن خود می‌باشد، به عبارتی اولین هدف اردوی جهادی خودسازی است، همان‌طور که برترین جهاد‌ها جهاد اکبر در معرکه نفس است، این گذر از خود و اجابت حق بزرگ‌ترین و مقدس‌ترین غنیمتی است که از این سفر برای آدمی می‌ماند.

یکی دیگر از اهداف جهادی نیز سازندگی عمرانی، فرهنگی، علمی و بهداشتی در منطقه است، در اردوی جهادی، دانشجویان با وضعیت زندگی یک منطقه محروم کشور در ابعاد مختلف فرهنگی، اعتقادی، معیشتی و بهداشتی و … آشنا شده و از طریق تلاش مخلصانه برای سازندگی در آن منطقه در آن ابعاد، می کوشند که خود را ساخته و رضوان الهی را کسب کنند.

چندین روز است که گروه‌های جهادی به شهرستان خنداب آمده و در روستای اناج با همکاری بسیج سازندگی، بنیاد مسکن و اداره بهزیستی شهرستان برای خانواده های محروم مسکن می سازند.

برای سومین سال به کمک به محرومین آمدم

میلاد ملکی دانشجوی کارشناسی دانشگاه اراک در گفتگو با خبرنگار ما گفت: سومین سالی است که موفق شدم در اردوهای جهادی شرکت و به محرومین کمک کنم.

 ملکی در ادامه گفت: مردم در دورترین نقاط و به دور از شلوغی های شهر در روستاهای محروم زندگی می کنند با این وجود که فایده های بیشتری برای جامعه دارند، اما دیده نمی شوند، برخی از دانشجویان این محرومت ها را ندیده‌اند، آنها در این اردوها با محدودیت ها و محرومیت‌های روستائیان آشنا می شوند و تغییراتی در خودشان ایجاد می شود.

اردوهای جهادی تلنگری برای توجه به مستضعفان است

یعقوب کریمی استاد دانشگاه پیام نور یکی از اهداف مهم اردوهای جهادی را محرومیت زدایی دانست و گفت: دانشجویان با حضور در اردوهای جهادی و مناطق محروم با فقر و محرومیت اقشار ضعیف جامعه آشنا شده و این نوعی خودسازی دانشجویان را به دنبال دارد. 

 کریمی با بیان اینکه یکی از ویژگی های بارز امام خمینی (ره) حمایت از مستضعفین بود، مطرح کرد: به بیانی دیگر یکی از شعارهای اصلی و اولیه انقلاب اسلامی حمایت از مستضعفان است و بسیجیان دانشجو باید این را سرلوحه برنامه زندگی خود قرار دهند.

وی در ادامه افزود: در این برهه که برخی به دنبال شیشلیک خوری و حقوق های نجومی هستند دستان پرتوان و پرمهر و محبت این جوانان راه آینده انقلاب را روشن و نورانی می کند و امام خامنه ای عزیز چه زیبا فرمودند که «نسل جوان، گره‏ گشاى دوره‏ هاى سخت و محنت هاى بزرگ است» و وقتى وارد میدان می شود گره ‏هاى ریز و سخت گشوده خواهد شد.

مدیران باید محرومیت در روستاها را حس کنند

مهدی اروجلو دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه تهران در رشته منابع آب گفت: دومین دوره‌ای است که افتخار حضور در گروه های جهادی را دارم، وقتی محرویت‌ها دیده شود، بی تفاوت بودن ها از بین خواهد رفت.

اروجلو گفت: در آینده اگر مسئولیتی در دست بگیریم این دغدغه را خواهیم داشت که افراد محروم در سرتاسر کشور هستند که باید به آنها کمک کنیم، اما متاسفانه برخی از مدیران بر این باورند که با شیشلیک خوری می توان خدمت کرد، مدیران باید چنین چیزهایی را می دیدند که متاسفانه ندیده اند.

 وی افزود: در این اردو براساس این که کاری به رشته تحصیلی‌ام نمی‌خورد، کارگری می کنم، اما در اردوهای جهادی دیگر کاری که با تخصصم مرتبط باشد، بیشتر انجام می دهم.

این دانشجو گفت: حداقل تاثیر این اردو این است که فرزندان این خانواده و برخی از بچه‌های روستا که در کنار ما هستند و این صحنه ها را می بینند در ذهنشان خواهد ماند که افرادی دغدغه مند به اسم بسیجی کمک کردند تا خانه‌ای برای خانواده ای محروم ساخته شود.

هدف اردوهای جهادی پر کردن خلاء جهاد سازندگی است

دکتر مجتبی صدیقی مسئول بسیج دانشجویی استان مرکزی در این اردو گفت: هدف اردوهای جهادی پر کردن خلاء جهاد سازندگی و ادغام آن با وزارت کشاورزی است که باعث شد تا به محرومیت زدایی در روستاها توجه کمتری شود، این اردوها با تاکید مقام معظم رهبری، نزدیک ۱۵ سال است که با فعالیت دانشجویان بسیجی و با هدف محرومیت زدایی در روستاها پیگیری می شود.

صدیقی اظهار کرد: اردوهای جهادی برخلاف گذشته با ۲ هدف تاثیر گذاری در فضای روستاها، محرومیت زدایی و اثرگذاری بر روحیه جوانان و توجه به مسئله محرومیت و محرومین در مناطق مختلف روستایی ادامه می یاید، این اردوها باعث می شود تا جوانانی که در آینده در مسئولیت های اجرایی کشور قرار می گیرند، به یاد داشته باشند که یک روزی در منطقه محروم خدمت کرده و حواسشان به مردم باشد و زمانی که بر کرسی ریاست نشستند به قشر ضعیف جامعه کمک کنند.

وی افزود: اردوهای جهادی در مجموعه بسیج دانشگاهی بیشتر در فصول تابستان و در ایام تعطیل و ایام عید برگزار می شود.

مسئول بسیج دانشجویی استان مرکزی گفت:گروه هایی در دانشگاه‌ها تشکیل و با امکاناتی که بسیج در اختیار آنها قرار می دهد، نقاط محروم را شناسایی و هماهنگی هایی با ادارت شهرستان ها انجام می شود، بهترین تمرین بسیجیان در این اردوها، تمرین مدیریت به گونه جهادی است.

صدیقی به حضور مستمر برخی از دانشجویان در اردوهای جهادی اشاره و تصریح کرد: برخی از دانشجویان ۸ دوره در اردوهای جهادی شرکت کرده‌اند.

نسل جوانان جهادگر، مدیران بی کفایت را کنار خواهند زد

امید محترمی دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه تهران با بیان اینکه حضور دانشجویان برای خدمت به محرومان حکایت از آن دارد که فرزندان انقلاب مستضعفان را فراموش نکرده‌اند، عنوان کرد: مسئولان و مدیران باید در تصمیم گیری های خود رشد و شکوفایی طبقه ی ضعیف جامعه را مد نظر قرار دهند.

 محترمی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین وظایف گروه های جهادی مطالبه از مسئولان پیرامون مشکلات جاری مناطق محروم است، گفت: باید با عمل جهادی به مسئولان نالایق ثابت کرد که دوران عافیت طلبی، دست روی دست گذاشتن و بی توجهی به ظرفیت جوانان در مناطق محروم به پایان رسیده است.

وی در ادامه با بیان اینکه تا چه زمانی قرار است بی کفایتی برخی مدیران در کشور استمرار داشته باشد، افزود: نسل انقلابی، جوان و مجاهد برآمده از اندیشه ناب انقلاب اسلامی از هیچ حرکتی در راستای احقاق حق این مستضعفان باز نخواهد ایستاد و مسئولان نیز باید خود را با این جریان رو به قله های پیشرفت همراه کنند در غیر این صورت باید از این مسیر مدیریت خارج شوند.

این دانشجو در پایان خاطرنشان کرد: از دانشجویان تقاضا دارم حتی برای یکبار هم که شده شرکت در این اردوهای جهادی را تجربه کنند و بدانند که بی تردید یکی از بهترین وشیرین ترین تجربیات زندگیشان در این روزها رقم خواهد خورد.

اقتصاد مقاومتی،عرصه ای دیگر برای حضور توانمند بسیجیان

   سرهنگ دوم پاسدار حسین روح‌افزا فرمانده ناحیه مقاومت بسیج شهرستان خنداب با بیان اینکه متقاضیان تسهیلات اشتغالزایی بسیج می‌توانند با شرکت در دوره‌های آموزشی، آموزش‌های لازم را در زمینه طرح‌های اقتصاد مقاومتی از جمله زنبورداری، پرورش دام سبک و سنگین، پرورش ماهی، پرورش قارچ و کشت گیاهان دارویی فراگرفته و به فعالیت در این زمینه‌ها بپردازند، گفت:‌ خوشبختانه در سال گذشته جوانان زیادی با دریافت این تسهیلات کارگاه تولیدی ایجاد کرده و به کار و فعالیت مشغول شده‌اند.

گلخانه ام با تسهیلات بسیج بازسازی شد/مکانیزه شدن گلخانه ام مهمترین دغدغه ام است

علی احمدی حیدری جهادگر اقتصادی خندابی گفت: نزدیک به ۳ سال که این گلخانه را احداث کرده ام، سال ۹۱ برای اولین بار این گلخانه را با سازه چوبی ساختم و با توجه به این که شغلم گل فروشی است، از آن به عنوان پرورش گل استفاده می کردم، این گلخانه حدود ۴۰۰ متر است.

حیدری اظهار کرد: با گسترش کارم توانستم شهریور ۹۳ بخشی از گلخانه را تا حدی بهتر از قبل بسازم، ۱۲ میلیون تومان هزینه کردم و بیش از ۱۰۰ متر آنرا با طلق و آهن پوشاندم، این سازه مقاوم تر از چوب و پلاستیک است.

وی افزود: سال قبل در این گلخانه سبزی ریحان کاشتم و با توجه به این که ریحان در فصل زمستان در کبابی ها مصرف زیادی دارد، فورش خوبی داشت، نزدیک ۳ تن برداشت کردم و آنرا کیلویی ۵ الی ۶ هزار تومان فروختم.

 جوان خندابی متذکر شد: گلخانه سود خوبی دارد، برداشت سبزی ریحان فقط یکبار امکان پذیر است که ما بعد از برداشت ریحان، نشاء گوجه می کاریم.

وی گفت: شرایط مهیا است تا این گلخانه را گسترش بدهم، زمین و آب و مابقی امکانات در اختیار دارم ولی متاسفانه اعتبار کافی برای عملیاتی شدن آن را ندارم.

حیدری با تاکید بر این موضوع که این گلخانه نزدیک ۳ نفر اشتغال زایی مستقیم دارد گفت: من و پدرم و خانواده، همه در این گلخانه مشغول هستیم، اگر بتوانیم آنرا گسترش دهیم مطمئنا اشتغال زایی بیشتری خواهد داشت.

 وی افزود: سال قبل یک نفر به صورت دایم در این گلخانه مشغول بود و مزد می گرفت، اما امسال خودم و خانواده ام آن را اداره می کنیم.

حیدری گفت: این گلخانه به مدت ۳ ماه در تابستان بیکار است، اگر مکانیزه شود، می توان همه فصول سال از آن استفاده کرد.

جوان خندابی متذکر شد: اگر کسی بخواهد چنین گلخانه ای بسازد هزینه بالایی نخواهد داشت، می تواند ابتدا با سازه چوبی شروع کند و بعد از گسترش و توسعه، گلخانه را مکانیزه کند، یا اگر بخواهد با سازه آهنی گلخانه ای دایر کند هزینه آن متری ۳۰ الی ۴۰ هزار تومان می شود.

وی گفت: این منطقه، بادخیز است، بایستی سازه گلخانه مجهز باشد، این پلاستیکی که من بر روی این گلخانه کشیده ام یکسال عمر می کند و پلاستیک های مخصوص گلخانه با مراقبت، بیش از ۴ الی ۵ سال عمر می کنند و هزینه های جاری گلخانه را پایین می آورد، هر ساله ۵۰۰ الی ۶۰۰ هزار  تومان هزینه پلاستیک برای این گلخانه می دهم.

حیدری گفت: یک ماه قبل برای ساخت سازه جدید با یکی از گلخانه داران محلاتی صحبت کردم، وی گقت هزینه هر متر سازه مکانیزه برای گلخانه ۹۰ هزار تومان است، این سازه عمر بالایی دارد و تمام فصل سال می توان از گلخانه استفاده کرد.

 جوان خندابی متذکر شد: ابتدای سال ۹۴ برای گرفتن وام به جهاد کشاورزی شهرستان مراجعه کردم که با نا امیدی تمام گفتند، بودجه نیست، ۳ سالی است که این گلخانه مجوز دارد، پیگیری کردم ولی جواب قانع کننده ای نشنیدم.

وی گفت: سال قبل در این گلخانه خیار کاشته بودم، فرمانده سپاه خنداب از این گلخانه بازدید و فعالیتم را تشویق کرد و وامی از طرف بسیج سازندگی برای توسعه بیشتر به من داد.

 حبیب حیدری پدر کارآفرین خندابی گفت: با معرفی بسیج سازندگی موفق شدیم ۱۰ میلیون تومان وام بگیریم و این گلخانه را تا حدی بهتر از قبل بسازیم.

حیدری تصریح کرد: سال اول علی رغم اینکه کارشناس کشاورزی بر گلخانه نظارت داشت و سم پاشی به موقع انجام می شد، ولی متاسفانه محصول سال اول گلخانه خوب نشد.

وی افزود: مسئولین هیچ گونه حمایتی از تولید کننده نمی کنند، اگر این گلخانه کوچک فعال عمل کند در کمترین بهره وری می تواند برای ۳ نفر اشتغال زایی داشته باشد.

حیدری گفت: سال قبل بر همین اساس گلخانه آفت شدیدی گرفت و بیمه شامل حال آن نشد، اگر ما بتوانیم آنرا مکانیزه بسازیم و بیمه شامل آن شود دغدغه دیگری نداریم.

 پرورش بلدرچین با کمترین امکانات در خنداب/ اقتصاد مقاومتی رمز موفقیت در عرصه اقتصاد و ایجاد اشتغال

 امید یادگاری و امین اکبری جوانان خندابی در روستای آقداش بخش قره چای شهرستان خنداب مکانی را اجاره کرده و برای اشتغال خودشان دست به پرورش بلدرچین زده اند.

  یادگاری در این خصوص اظهار کرد: برای اولین بار است که این کار را تجربه می کنیم، در اولین دوره ۳ هزار بلدرچین جوجه خریداری کرده و نزدیک ۴۰ روز است که این کار را شروع کردیم.

 وی افزود: ما جوجه های بلدرچین را دانه ای ۴۰۰ تومان و هر کیلو خوراک بلدرچین را ۱۷۰۰ تومان خریداری کردیم که با توجه به این که تجریه کافی در این کار نداشتیم برایمان کمی گرانتر از حد معمول تمتم شد، این هزینه ها نزدیک به ۴ میلیون تومان شده است.

این کارآفرین جوان گفت: با توجه به این که بسیج سازندگی برای این طرح ها وام پرداخت می کند، آسان تر می شود این کار را شروع کرد، بسیج برای پرورش بلدرچین و طرح های مشابه ۱۵ میلیون تومان وام می دهد که ما نیز از آن استفاده کردیم. 

یادگاری متذکر شد: سالنی که اجاره کرده ایم به مساحت ۴۰۰ متر است که برای آن ۲ میلیون پول پیش و ماهی ۳۰۰ هزار تومان اجازه می دهیم.

وی افزود: اگر کسی می خواهد این کار را انجام دهد نزدیک به ۳۵ میلیون تومان هزینه می خواهد که آن را مکانیزه انجام دهد. 

این کارآفرین جوان گفت: کسانی که می خواهند دست به این کار بزنند بایستی از تجریه کافی برخوردار باشند و از تعداد کم پرورش بلدرچین را شروع کنند تا تلفات و ضرر و زیان کمتری را متحمل شوند، این جوجه ها ۳۸ تا ۴۰ روزه به کشتار می روند، ما در این دوره ۳۸ روزه بلدرچین ها را بفروش رساندیم و از آنجایی که کشتارگاه هر کیلو بلدرچین را نزدیک ۵۰۰ الی ۶۰۰ تومان از بیرون کمتر می خرید، ما بلدرچین را به کسی که جوجه هارا از خودش تهیه کرده بودیم کیلویی ۸۵۰۰ تومان فروختیم.

وی متذکر شد: پرورش بلدرچین گوشتی نسبت به بلدرچین تخمی سود کمتری دارد، اگر کسی که می خواهد این کار را ادامه دهد، بهتر است یک دستگاه جوجه کشی داشته باشد و جوجه های مورد نیاز را خود تهیه کند، نگه داری بلدرچین تخمی سود بهتری دارد، با نگه داشتن ۳ هزار بلدرچین روزانه ۲۰۰ هزار تومان تخم خواهد فروخت.

یادگاری تصریح کرد: بلدرچین در موقع فروش ۱۸۰ تا ۲۰۰ گرم وزن دارد که دانه ای ۳ هزار تومان و کیلویی  ۷هزار تومان به روش می رسد، انتظار ما برای اولین بار این بود تا حداقل خرج هایی که تا به حال کرده ایم را به ما بدهد،که بحمدالله توانستیم برداشت نسبتا خوبی از این دوره داشته باشیم و تجربیات خوبی بدست بیاوریم.

وی گفت: بیماری بلدرچین مانند مرغ واگیر دار نیست و تنها بلدرچین بیمار آسیب می بیند و به بقیه سرایت نخواهد کرد، در این کار ما ۲ نفر هستیم، اگر بخواهیم تعداد بیشتری در این کار اشتغال یابند بایستی تعداد طیور بیشتری پرورش دهیم.

یادگاری خاطر نشان کرد: تنها توصیه من به افرادی که می خواهند این کار را شروع کنند این است که جوجه و خوراک آن را از شرکت های معتبر تهیه کنند تا تلفات کمتری ببینند، ما در این دوره خوراک را کیلویی ۱۷۰۰ خریدیم در صورتی که در شرکت ها نزدیک ۴۰۰ تومان ارزان تر عرضه می شود. 

  گلی یکی از کارآفرینانی است که با کمک بسیج سازندگی به تولید جوجه با دستگاه جوجه کشی مشغول است.

وی در شهر جاورسیان ساکن و از این کار خرسند و رضایتمند است، گلی در ابتدا با گرفتن ۶ میلیون تومان تسهیلات از بانک مهر اقتصاد اقدام به خرید دستگاه جوجه کشی کرده و برای اولین بار از ۶۰۰ تخم مرغ، ۵۲۰ جوجه برداشت کرده است.

وی در ادامه ازمسئول جهاد سازندگی خنداب تقدیر و تشکر کرد و گفت: جوانانی که جویای کار هستند می توانند با کمک بسیج سازندگی سپاه، در این عرصه ها وارد شوند و به تولید داخل کمک و مشغول به کار شوند.

گلی گفت: کار اصلی ام همین است، با فروش جوجه هایی که تولید می کنم خرج زندگی ام تامین می شود، در مکانی که هستم اجاره است و نزدیک به ۶ ماه است در این مکان مشغول به کار هستم، قصد دارم کارم را گسترش دهم و به مکان بزرگتری نقل مکان کنم و کارم را در آنجا ادامه دهم.

 وی گفت: تخم مرغ ها را از گلپایگان تهیه می کنم و بعد از تبدیل شدن تخم مرغ ها به جوجه، آنها را تا ۳۰ الی ۳۵ روز به صورت کارآمد پرورش می دهم و با وسیله ای که خودم درست کردم پشت موتور بسته و در عرض یک هفته ۴۰۰ الی ۵۰۰ جوجه را به قیمت ۵ هزار تومان می فروشم.

این کارآفرین موفق گفت: این کار با کسر هزینه های جاری، ماهانه بیش از ۱ میلیون تومان برایم درآمد دارد که هزیه زندگی ام تامین می شود.

  وی گفت: با تولید مرغ های زینتی و نژاد دار سود این کار تا ۵۰ درصد هم افزایش پیدا خواهد کرد.  گلی افزود: بنده با این دستگاه تا به حال توانستم تخم مرغ‌های قرقاول، غاز، اردک، مرغ، کبک و بوقلمون را به جوجه تبدیل کنم.

وی در ادمه افزود: مرغ های نژاد داری هستند که قیمت تخم مرغ های آنها از بقیه گرانتر است، ولی اگر بتوانیم آنها را به جوجه تبدیل کنیم، قیمت آنها نسبت به بقیه خیلی بالاتر است، نمونه این موضوع نوعی خروس است که بنده تخم مرغ آنرا ۵ هزار تومان گرفتم و در حال حاضر بعد از ۵ ماه پرورش، آن را ۴۰۰ هزار تومان میخرند.

"احمد حاتمي‌پور" مسئول سازمان بسيج سازندگي سپاه روح‌الله استان مركزي گفت،این سازمان سال گذشته در راستاي اجراي سياست هاي اقتصاد مقاومتي با ارائه تسهيلات بالغ بر ۱۵ ميليارد تومان براي هزار و ۳۴۷ نفر اشتغال ايجاد كرده است.

به گفته وی امسال نیز  ۴۰ ميليارد تومان تسهيلات در حوزه اقتصاد مقاومتي در اين استان پرداخت شده است.    

برندسازی محصولات کشاورزی با محقق شدن اقتصاد مقاومتی در خنداب/ نهادینه کردن استفاده محصولات تولیدی شهرستان در مراسمات

  خنداب بیشترین سطح زیر کشت انگور استان را با تولید ۴۵ هزار تن دارد، تولید کشمش در خنداب با کیفیت خوبی انجام می شود که می توان با ارائه آموزش های لازم و به موقع برای تهیه این محصول زمینه رقابت با کشورهای همسایه را فراهم کرد.

با توجه به این که در خنداب تنها یک کارخانه فرآوری کشمش فعال است، سال ۹۳ توانست مقدار ۴ هزار تن کشمش از کشاورزان شهرستان خنداب خریداری کند که البته مقدار قابل توجهی از کشمش تولیدی شهرستان نصیب کارخانه داران ملایری شد.

تنها یک کارگاه فرآوری کشمش در استان مرکزی فعال است و بخش قابل توجهی از کشمش تولیدی شهرستان توسط شهرستان ملایر خریداری، فرآوری و با برند ملایر صادر می‌شود.

سالیان متمادی است که کشاورزان خندابی انگور باغات خود را به کشمش آفتابی و تیزابی تبدیل می کنند و در فصل پاییز به امید اینکه بتوانند محصولات خود را به قیمتی که بتواند مخارج آنها را تامین و سود خوبی برایشان داشته باشد بفروشند.

  کشاورزان انگور باغات را در پاییز به روغن آغشته و روی زمین پهن می کنند تا با این روش انگور سریعتر خشک شود تا بارش باران و تغییر شرایط آب و هوایی کمتر به محصولات آنها خسارت بزند، کشمش تولید شده تیزابی در شهرستان مصرف خوراکی ندارد و بایستی برای فرآوری به کارخانه ارسال شود، به همین علت کشاورز بایستی منتظر بماند تا قیمت کشمش به اوج خود برسد و در همین حال، دلالان دست به کار شده و کشمش های تیزابی را به قیمت بالاتر و مدت بازپرداخت دیرتر خریداری می کنند.

  با این وجود که خنداب یکی از قطب‌های تولید انگور در استان مرکزی است، ولی برند اختصاصی و سوغاتی که گردشگران را به خود جذب کند ندارد، درمن و آدشته از روستاهای شهرستان خنداب هستند که یکی از تولید کنندگان برتر در تولید انگور مرغوب در خنداب به شمار می روند، کشاورزان این روستاها هیچ گاه انگور را به کشمش تیزابی تبدیل نمی کنند و در پاییز تاجایی که ممکن است آن را به عنوان تازه خوری به بازار عرضه می‌کنند و در صورت به فروش نرفتن انگور آن را به شیره، رب شیره، باسلق و غیره تبدیل می‌کنند و همین امر، این روستاها را به یکی از روستاها با برند شیره و فرآورده های خوب و انگور برتر تبدیل کرده است. 

در مراسمی که  برای ولادت حضرت زهرا(س) در خنداب برگزار شد، شاهد طرحی نو از طرف نیروهای بسیج شهرستان بودم، کشاورزان می توانند از این طرح الگو بگیرند و محصول خود را به یک برند و سوغات در استان مرکزی و یا حتی کشور تبدیل و آنرا  صادر کنند.

 برای اولین بار بود که در خنداب در مراسم عمومی از محصولات طبیعی و تولیدی خود شهرستان برای پذیرایی میهمانان استفاده شد، همین کار در سالی که به نام اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل مزین شده است می تواند اولین قدم برای محقق شدن اقتصاد مقاومتی در خنداب باشد.

بسیج خنداب برای پذیرایی میهمانان از کشمش و گردو استفاده کرده بود، کشمش آفتابی و گردو، دو محصول از محصولات تولیدی شهرستان خنداب هستند، می‌توان با اضافه کردن محصولات دیگر به این قالب مانند باسلق، شربت شیره به جای آبمیوه مصنوعی و غیره استفاده کرد و در پاکت های زیبا و مخصوص که مشتریان را به خود جذب کند به عنوان سوغات شهرستان تبلیغ کرد.

   با پرورش دادن طرح اقتصاد مقاومتی در بخش عرضه تولیدات کشاورزی و حمایت دولت می توان بخش اعظمی از محصولات تولیدی باغات شهرستان را بدون نیاز به کارخانه های بزرگ فرآوری کشمش به شهرهای ایران و حتی کشورهای دیگر صادر کرد.

برپایی بیمارستان صحرایی «شهید مسعود مرادی» در «خنداب»

رئیس بسیج جامعه پزشکی استان مرکزی تصریح کرد: برای شناسایی افراد نیازمند و برقراری نظم درهنگام برپایی بیمارستان توسط ۱۰ تیم پزشکی جمعیت شهرستان خنداب ویزیت و مورد غربالگری قرار گرفته‌اند که در این طرح غربالگری یک پزشک عمومی، تکنسین دارویی و در صورت نیاز ماما و پرستار به همراه یک راننده حضور دارند.

وی درباره هزینه‌های درمانی بیماران در بیمارستان‌های صحرایی گفت: این درمان‌ها رایگان انجام می‌شود؛ همچنین ارائه خدمات در ۳ سطح اعزام اکیپ‌های پزشک عمومی، اعزام اکیپ‌های تخصصی و اعزام اکیپ‌های چند تخصص کنار یکدیگر همراه با خدمات پاراکلینیکی است.

جباری با اشاره به زمان برپایی بیمارستان صحرایی خنداب گفت: بیمارستان صحرایی شهید «مسعود مرادی» به مدت ۴ روز از دهم شهریور ماه در خنداب برگزار می‌شود که تاکنون ۶ هزار نفر برای ویزیت تخصصی و فوق تخصصی غربالگری شده‌اند.

وی افزود: این بیمارستان دارای قسمت‌های مختلفی مانند ارتوپدی، متخصص قلب، داخلی، زنان و زایمان، متخصص جراحی، اطفال، بیماری‌های عفونی، چشم پزشکی، دندان پزشکی، روانپزشکی، گوارش، ENT، مغز و اعصاب و تخصصی پوست است.

 بیمارستان صحرایی پاسخگوی رفع تمامی نیازهای حوزه سلامت نیست/ مردم خنداب چشم انتظار افتتاح بیمارستان شهرستان

بیمارستان صحرایی پاسخگوی رفع تمامی نیازهای حوزه سلامت نیست/ مردم خنداب چشم انتظار افتتاح بیمارستان شهرستان+تصاویر

انتظار مردم خنداب برای بهره‌برداری از ساختمان بیمارستان این شهرستان علی‌رغم وعده‌های مسئولین در هفته دولت محقق نشد و مشکلات حوزه درمان مردم این منطقه در بیمارستان صحرایی که به همت بسیج جامعه پزشکی برپا شد تا حدی مرتفع گردید. 

بیمارستان صحرایی شهید "مسعود مرادی" که به همت سپاه روح‌الله استان مرکزی و بسیج جامعه پزشکی به منظور ارائه خدمات رایگان به مردم محروم منطقه برپا شده بود پس از ۴ روز ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به کار خود پایان داد.

شهرستان خنداب با بیش از ۵۵ هزار جمعیت پنجمین شهرستان استان مرکزی به لحاظ جمعیتی است که با این وجود هنوز مرکز درمانی برای این منطقه راه‌اندازی نشده و ساختمان بیمارستان شهرستان نیز منتظر اتمام و تجهیز است.

بیمارستانی که قرار بود در هفته دولت مورد بهره‌برداری قرار گیرد هنوز چشم انتظار مناسبت دیگری است که بتواند خدمات حوزه سلامت را به مردم ارزانی دارد که بی‌شک با افتتاح این مرکز درمانی دسترسی به امکانات درمانی برای مردم آسان‌تر رقم خواهد خورد.

خنداب به واسطه فضای دلپذیر و سرسبزش در ۳ فصل از سال میزبان گردشگرانی است که این منطقه را برای گذران و رسیدن به آرامش برمی‌گزینند و این باعث افزایش جمعیت شهرستان خنداب به حدود ۹۰ هزار نفر می‌ شود که ۲۰ درصد افزایش را به همراه دارد و نیاز به خدمات درمانی و بهداشتی را ضروری و دو چندان می‌سازد.

برپایی بیمارستان صحرایی اگر چه نمی‌تواند مشکلات درمانی را به طور کامل مرتفع سازد ولی می‌تواند مرهمی باشد و درد دل مردم منطقه را برای مدتی التیام بخشد.

ویزیت بیش از ۲ هزار بیمار توسط متخصصان در روزهای نخست برپایی بیمارستان صحرایی شهید "مسعود مرادی"

دکتر صابر جباری، رئیس بسیج جامعه پزشکی سپاه استان مرکزی با اشاره به تحت پوشش قرار گرفتن بیماران در این بیمارستان گفت: تنها در دو روز اول ۲ هزار و ۵۰۰ بیمار توسط پزشکان مستقر در بیمارستان صحرایی ویزیت شدند که این امر گویای استقبال خوب مردم از بیمارستان صحرایی و پاسخگویی نیاز آنان در این مکان بوده است.

رئیس بسیج جامعه پزشکی سپاه روح‌الله استان مرکزی اظهار کرد: پیش از برپایی بیمارستان به منظور رعایت نظم و ارائه خدمات مطلوب به بیماران از ماه‌های گذشته طرح غربالگری توسط پزشکان عمومی اعزامی به منطقه انجام شد و این خود سبب شد تا پزشکان متخصص در این بیمارستان تنها بیماران نیازمند دریافت خدمات تخصصی مربوط به حیطه کاری خودشان را ویزیت کنند.

وی بیان کرد: در کنار بیمارستان خدمات جانبی مانند آزمایشگاه، تزریقات و پانسمان، داروخانه، نوار قلب و سایر خدمات که در اختیار مردم قرار می‌دهیم سطح خوبی از رضایتمندی مردم را فراهم آورده است.

وی افزود: هیچ مشکلی در خصوص ارائه خدمات درمانی نداریم، فقط در بحث حمل و نقل روستاییان مشکلاتی وجود داشت که البته برخی از ادارات و برادران سپاهی در حل بخشی از این مشکلات کمک می‌کنند و در جاهایی که حمل و نقل نیست زحمت حمل و نقل رایگان مردم به بیمارستان را بر عهده دارند.

جباری افزود: بیشتر مراجعه کنندگان به متخصصان داخلی و دندانپزشکی بوده به نحوی که به منظور ساماندهی و ارائه خدمات در خور شان مردم منطقه روزانه ۴ دندانپزشک در مراکز خنداب و جاورسیان در حال خدمات‌دهی در این مدت بودند، روزانه ۳ متخصص داخلی نیز بخش عمده بیماران را پذیرش می‌کردند، پس از این دو تخصص بیشتر مراجعات به متخصصان مغز و اعصاب، چشم پزشکی، نورولوژی و روانپزشکی بوده است.

 شیرین‌ترین لحظه برای هر پزشک رضایتمندی بیمار است 

صفری، متخصص ارتوپدی حاضر در بیمارستان صحرایی شهید "مسعود مرادی" گفت: بیمارستان صحرایی باعث خواهد شد تا توجه بیشتری به مردم در نقاط محروم شود و دسترسی به امکانات درمانی، بهداشتی برای انان آسان‌تر باشد چرا که اگر فردی بخواهد برای کوچکترین مشکلی به مرکز استان مراجعه و آزمایشات تشخیصی را انجام دهد شاید می‌بایست سرمایه یک سال خود را هزینه کند، ولی اگر در این شهرستان یک مرکز اولیه باشد نیازی به مراجعه بیمار به اراک نیست.

صفری بیان کرد: شیرین‌ترین لحظه هر پزشک زمانی است که می‌بیند بیمار از مطب وی با رضایت خارج شده و این تاثیر روحی و روانی بسیاری بر پزشک داشته و با توان بیشتری به وظیفه خود می‌پردازد.

وی خاطرنشان کرد: زمانی که از سوی بسیج جامعه پزشکی فراخوان داده شد من نیز به مانند دیگر پزشکان در حال خدمت در این بیمارستان پذیرفتم و با وجود اینکه ۵ سال است که بازنشسته‎ شده‌ام در طرح‌های دیگری به شکل خداپسندانه حضور دارم نظیر همکاری با بهزیستی یا معاینه بیماران در خانه سالمندان چرا که وقتی فردی در این طرح ها شرکت می کند تا مدت‌ها آرامش خاصی خواهد داشت.

دولت خدمات پزشکی و درمانی را به صورت دایم و عادی برای مردم فراهم کند

یک متخصص گوش، حلق و بینی که تمایلی به ذکر نام خویش نداشت با اشاره به سابقه حضور خود در این طرح گفت: اولین باری است که در این طرح شرکت کرده‌ام و معتقدم اگر امکان داشته باشد درصدی از این رنج‌ها و استرس‌های مردم کمتر شود خیلی بهتر است.

وی افزود: پزشکی رشته بسیار استرس‌زایی است ولی با این وجود حضور در بیمارستان صحرایی خسته کننده نیست و این بیماران و درمانگاه‌ها جزء خوب‌های کار ما هستند، در چنین مواقعی که همه جهادی کار می‌کنند مسئله رایگان بودن یا نبودن آن مهم نیست.

این متخصص بیان کرد: متاسفانه بحث‌هایی که امروز در رسانه مطرح می‌شود بدبینی نسبت به پزشکان ایجاد کرده که بایستی این را بپذیریم که هر کس باید به اندازه زحمت خود دست مزد بگیرد، کاری که ما امروز انجام می‌دهیم یک وظیفه است و اجر معنوی برایمان به همراه خواهد داشت، البته من احساس نمی کنم که کار بسیار بزرگی باشد.

وی افزود:چنین اقداماتی برای یک مقطع مناسب و خوب است اما نمی‌تواند تمامی مشکلات در حوزه درمان و بهداشت را رفع کند و زمانی مشکلات پزشکی و درمانی حل خواهد شد که زیرساخت‌های آن هم فراهم و به این منظور سیستم ارجاع و درمانگاه‌ها فعال شوند.

وی تصریح کرد: دولت در کنار تامین امنیت مردم تامین بهداشت و سلامت را نیز بر عهده دارد و دولت بایستی خدمات پزشکی و درمانی را به صورت دایم و عادی برای مردم فراهم کند، مزیتی که این طرح دارد رضایت مردم را در مقطعی گذرا جلب می‌کند و این که مردم متوجه می‌شوند مسئولان به فکر رفع مشکلات آنان هستند و از سوی دیگر آمادگی پزشکان را در مواقع بحران بالا می‌برد و وجود چنین توانمندی در سیستم درمانی برای روز مبادا که بحرانی رخ دهد باعث می‌شود تا بحران، فاجعه بارتر نشود.

این متخصص یادآور شد: به منظور ویزیت بیماران در کلینیک امام رضا(ع) و بیمارستان امیرکبیر تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشغول هستم و در کنار ان در بخش خصوصی نیز در بیمارستان قدس و مرکز جراحی‌های محدود «دی» و مطب خویش به انجام وظیفه خود مشغول هستم.

وی افزود:عصر مدرن در زمینه بهداشتی و درمانی در خوشبینانه‌ترین شرایط، قدمت ۲۰۰ الی ۳۰۰ ساله دارد، ما نیز همانند مردم محیط های روستایی داشتیم و در مناطق شمال زندگی می کردیم، چنین جایگاهی برای من قریبه و ناآشنا نیست، با چنین محیط هایی بزرگ شده‌ام و اگر بتوانم کمکی به مردم کنم برایم خوشحال کننده است.

این متخصص گفت: پزشکان خیلی از دردهای جامعه را عمیق‌تر می‌بینند و انتقادات به ساختار دولت این است که بیشتر به فکر مردم باشد و در بحث آموزش و زندگی شاداب برای مردم قدم مثبتی بردارد، چنین اقداماتی مانند ارائه خدمات درمانی باید در یک شرایط عادی نیز برای مردم انجام شود.

وی گفت: بخش‌هایی در حوزه سلامت بر عهده دولت است، دکتر هاشمی در دولت یازدم به منظور خدمات بیشتر و هزینه کمتر برای عموم مردم خصوصاً اقشار کم درآمد تمهیداتی را اتخاذ کرد و به هر حال اگر هزینه‌های پزشکی برای مردم کمتر شود باعث خوشحالی مردم و پزشکان خواهد شد.

برای دومین سال در این طرح شرکت کردم/گفتم شاید از من کاری ساخته باشد

رضایی، متخصص چشم پزشکی مستقر در بیمارستان صحرایی گفت: دومین سال متوالی است که در این طرح شرکت می‌کنم سال گذشته در بیمارستان صحرایی شهید "مقیمی" هندودر شازند تجربه خوبی بود و باعث شد که امسال نیز زمانی که موضوع مطرح شد برای دومین بار پذیرفتم و با خود گفتم شاید از من کاری ساخته باشد و در این بیمارستان حضور پیدا کردم.

وی افزود: بیشترین افرادی که برای مداوا به چشم پزشکی مراجعه می‌کنند بانوان و افراد سالخورده هستند که مشکلاتی نظیر خشکی چشم، آب مروارید و بیماری‌های شبکیه‌ای چشم دارند.

رضایی برپایی بیمارستان صحرایی در خنداب را کمکی به بیمارانی دانست که برای مراجعه به مرکز استان مشکل دارند و گفت: شاید امکانات سخت‌افزای کافی برای بهتر شدن این بیمارستان نباشد، اما با مدیریت جمعیت در سالن‌ها و هدایت آنها در محوطه قطعا بهتر می‌توانستیم بیمارستان را دایر و خدمات را بهتر ارائه دهیم.

کیفیت خدمات بیمارستان صحرایی تفاوتی با مراکز درمانی ندارد

دکتر سروریان متخصص چشم به حضور خود برای دومین با در این طرح ها اشاره کرد و گفت: بیمارستان صحرایی در خنداب نقایصی دارد که این موارد به رئیس بسیج جامعه پزشکی استان منعکس شده، اما در مجموع همین که پزشکان در این طرح ها شرکت می کنند و از نزدیک با مردم در ارتباط هستند بیش از این که به مردم خدمت کرده باشند برای خودشان منفعت خواهد داشت و به نوعی رضایت قلبی از انجام کار خداپسندانه را برای آنان به همراه خواهد داشت.

وی افزود: کیفیت خدماتی که در این بیمارستان به بیماران ارائه می‌شود تفاوت چندانی با دیگر مراکز درمانی استان ندارد، طرح در کل طرح بسیار خوبی است.

وی افزود: بعضی وقتها برخی از مریض ها به مطب مراجعه می‌کنند و زمانی که آنان را در این بیمارستان ویزیت می‌کنیم باعث خوشحالی است، در مجموع خنداب به این خدمات نیاز داشت، به نظر من می‌شد همین سرویس را در اراک به صورت متمرکز تر ارائه داد و یک روز جمعه اتاق عمل و بیمارستان را با همه امکانات بسیج کرد، بیماران برای بسیاری از کارها مانند اتاق عمل بایستی به اراک مراجعه کنند، اگر هدف ما سرویس دهی به بیماران باشد در مرکز استان انجام می شد بهتر بود.

 حضور در بیمارستان صحرایی برایم لذت بخش بود

رضا میرزایی دانشجوی ترم پنج پرستاری گفت: اولین بار است که در این طرح شرکت می‌کنم و برای من بسیار لذت بخش بوده است، بسیاری از افراد بودند که اگر این بیمارستان نبود مطمئنا به مرکز درمانی دیگری مراجعه نمی کردند، بعضی از افراد دیابت یا بیماری غیر واگیر داشتند که با مراجعه به این بیمارستان پی به بیماریشان بردند.

وی افزود: بنا به درخواست خودم و قرعه‌کشی که به سبب حجم متقاضیان وجود داشت موفق شدم در این بیمارستان برای کسب تجارب بیشتر حضور پیدا کنم.

 

  انتهای پیام/ش

captcha
آخرین اخبار