موافقت با تجزیه بحرین و اعزام نیرو برای سرکوب آزادی خواهان بخشی از جنایت پهلوی است هوای اراک در وضعیت قرمز قرار گرفت 17شهریور 57 مردم توسط جلادان پهلوی تیرباران شدند/ کشته ها آنقدر زیاد بود که مادری جنازه فرزندش را پیدا نکرد ساخت یک میلیون مسکن در سال باعث رشد تولید و افزایش اشتغال می شود بازی استقلال و هوادار لغو شد/ کامیابی‌نیا دوباره ملی‌پوش شد/ آزمون،نورالهی و حاج صفی در قرنطینه،طارمی پشت برف سنگین استانبول شرط ایران برای مذاکره مستقیم با آمریکا/ عملیات‌های انصارالله علیه ائتلاف کودک‌کش/ صعود تیم ملی هندبال به مسابقات جهانی آلودگی هوا فعالیت مدارس اراک را غیر حضوری کرد ۵ باور غلط رایج در مورد درد مفاصل و زانو + راهکار طبیعی برای تسکین درد واشنگتن برای بازگشت به برجام پیش‌شرط تعیین کرد آمار نگران‌کننده از تامین سوخت نیروگاه‌ها/ صرفه‌جویی در مصرف انرژی راهکار عبور از شرایط بحرانی
سه شنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۴
کد خبر: 14031
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۴

نخل گردانی، یکی از رسوم مردم تفرش در 28 صفر

نخل گردانی از جمله رسوم تفرش در عزاداری روز عاشورا، 28 صفر و شهادت امام علی(ع) است.

به گزارش دیار آفتاب؛به نقل از  ندای تفرش، نخل گردانی از جمله رسوم قدیمی تفرشها در عزاداری روز عاشورا، 28 صفر و شهادت امام علی(ع) است.

پیشینیه رسم نخل گردانی در مراسم عزاداری به دوره های پیش از صفویه می رسد. بسیاری از نویسندگان هم رسم نخل بندی و نخل گردانی را از بدعت های صفویان در ایران دانسته اند.

در روز 28 صفر، حرکت نخل از محله زاغرم که قدیمی ترین تکیه حال حاضر در ایران به شمار می رود، آغاز می شود.

پس از حرکت نخل از این محله در بین راه با پیوستن سایر هیاتهای عزادار دیگر محله ها به این جمع جمعیت کثیری در معیت این نخل و هیاتهای همراه به سوی امامزاده محمد(ع) به حرکت در می آیند.

(تصاویر آرشیوی است)

در مسیر حرکت با نوحه خوانی و زنجیر زنی و سینه زنی به عزاداری پیامبر اکرم(ص) و امام حسن مجتبی(ع) می پردازند و پس از رسیدن به امامزاده هیاتها در صحن امامزاده(ع) و خیابان مجاور آن به عزاداری می پردازند.

آئین نخل گردانی در شهرستان تفرش از مهمترین آئین هایی است که در فهرست آثار معنوی کشور به نام تفرش به ثبت رسیده و مردم در عزاداری ائمه(ع) اهمیت بسیاری برای این مراسم قائل هستند.

علی حیدری سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی گفت: علم بران، علم گردانی، نخل گردانی مسجد جامع ترخوران، علم گردانی روستای عزالدین و تعزیه تفرش ثبت ملی شده اند.

حیدری به نخل گردانی مسجد جامع ترخوران اشاره کرد و اظهار کرد: این مراسم در روز عاشورا انجام می شود. شب عاشورا مراسم نخل بندان اجرا می شود و نخل را با پارچه های سبز و آینه پوشانده می شود. ظهر عاشورا همراه با مراسم عزاداری، نخل از مسجد خارج می شود و با نذورات و قربانی، نخل در خیابانها چرخانده می شود.

وی خاطر نشان کرد: نخل گردانی تکیه زاغرم در ایام 28 صفر و شهادت امام علی(ع) قابلیت ثبت ملی شدن را دارد و اقدامات ثبت ملی شدن این رسم در حال انجام است.

(تصاویر آرشیوی است)

انتهای پیام/ک

captcha
آخرین اخبار