علی رغم ممنوعیت؛

باز هم مصرف مازوت در نیروگاه شازند خبرساز شد/وعده هایی بدون تدبیر

توقف استفاده از مازوت در نیروگاه شازند از تاکیدات مسئولان کشوری، استانی و شهرستانی بوده، اما به نظر می‌رسد هنوز خبری از عملی شدن این امر نیست و این نیروگاه اخیرا دوباره ازسوخت مازوت استفاده کرده است.
کد خبر: ۱۳۹۸۹ تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۵ - ۰۶:۵۸

به گزارش دیار آفتاب؛به نقل از شازند ما استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه شازند موضوعی است که سالهاست در مورد آن بحث می شود چرا که میزان آلایندگی حاصل از سوخت مازوت بسیار بالاست و بارها مسئولان شهرستانی و استانی در این خصوص اظهار نظر کرده و از کاهش و حتی قطع مصرف مازوت در این نیروگاه خبر داده اند.

این مسئله تا جایی رسید که اخیراً رئیس جمهور در سفر به استان مرکزی در جمع مردم استان از قطع کامل سوخت مازوت در همه نیروگاهها خصوصا نیروگاه شازند خبر داد و استفاده از آن را ممنوع اعلام کرد.

اما روز گذشته یک فعال محیط زیست در گفتگو با ایسنا منطقه مرکزی، از مصرف سوخت مازوت توسط نیروگاه شازند بر خلاف یکی از محکم‌ترین مصوبات کارگروه کاهش آلودگی هوا خبر داد.

بهنام آزادی راد با بیان اینکه استفاده از سوخت مازوت حجم زیادی گوگرد را وارد هوا می‌کند، گفت: در آخرین جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوا مصوب شد که نیروگاه شازند تحت هیچ شرایطی حق استفاده از مازوت را ندارد.

استاد دانشگاه آزاد اراک ادامه داد: در جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوا معاون امور عمرانی استانداری قاطعانه مصوب کرد که شیر مازوت نیروگاه پلمب شود و به هیچ عنوان از سوخت مازوت استفاده نشود. همچنین معاون دادستان استان مرکزی نیز، در این جلسه عنوان کرد که در صورت استفاده از مازوت نیروگاه شازند پلمب می‌شود.

وی با بیان اینکه عدم استفاده از سوخت مازوت دستور اکید رییس جمهور و پیرو آن استاندار بوده است، عنوان کرد: این نیروگاه پنجشنبه شب گذشته از مازوت به عنوان سوخت خود استفاده کرده است.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه مصوبات کارگروه کاهش آلودگی هوا اغلب اجرا نمی‌شود، اظهار کرد: 12هزار هکتار از تالاب میقان اراک مرده است، فضای سبزی که باید در جهت کاهش آلودگی طبق مصوبات ایجاد می‌شد به طور کامل محقق نشده، و ... و این در حالی است که قطعا خواسته مردم خروجی مناسب جلسات است.

این فعال محیط زیست گفت: توقع مردم ورود نمایندگان مجلس، استاندار، دادستان و اداره کل حفاظت محیط زیست به این قضیه است.

تایید استفاده از مازوت در نیروگاه

ابراهیمی کارنامی مدیرکل محیط زیست استان مرکزی نیز با تایید این مهم گفت: ما یک تیم بررسی‌کننده در این خصوص به نیروگاه اعزام کرده‌ایم و طبق بررسی‌های انجام شده شب جمعه، روز جمعه و شنبه از مازوت در این نیروگاه استفاده شده است.

به گفته وی، گزارش لازم در این خصوص تهیه و مراتب به دستگاه قضا اعلام شد. ما خواستار پلمب شیر مازوت هستیم، اما از سوی دستگاه قضا هنوز جوابی به دست ما نرسیده است.

2 آبان/رئیس جمهور در جمع مردم اراک

نیروگاه شازند به هیچ عنوان حق استفاده از مازوت را ندارد

رئیس جمهور در سفر به استان مرکزی با اشاره به آلودگی هوا در اراک گفت:به منظور کاهش آلودگی هوای اراک از طریق وزارت نیرو به نیروگاه شازند اعلام شده به هیچ عنوان حق استفاده از سوخت مازوت را ندارند.

18 آبان/مدیرعامل نیروگاه شازند

دستور کتبی رئیس جمهور بر دستور شفاهی ارجح است/دولت خودزنی نمی‌کند

حمید بادرستانی مدیرعامل نیروگاه شازند در پنجمین کارگروه کاهش آلودگی هوای کلانشهر اراک درخصوص وضعیت این نیروگاه و آخرین اقدامات صورت گرفته پیرو قول رئیس جمهور در جمع مردم اراک گفت: دستور رئیس جمهور به وزیر نفت مبنی بر تخصیص گاز کافی برای نیروگاه شازند به این معنا نیست که شیر سوخت مازوت نیروگاه پلمپ شود. در تاریخ نهم خردادماه ۹۵ هیئت دولت مصوبه‌ای داشته که به چند نیروگاه از جمله نیروگاه شازند ارائه شده که در صورت اضطرار مجاز به استفاده از سوخت مازوت هستند.

مدیرعامل نیروگاه شازند یادآور شد: دستور کتبی رئیس جمهور بر دستور شفاهی ارجح است؛ ولی به رغم همه این موارد قبل از ابلاغ این دستور داوطلبانه اقدام به کاهش سوخت مازوت کرده‌ایم تا جایی که امسال مصرف سوخت مازوت نیروگاه تنها ۲۳ مترمکعب بوده است.

بادرستانی بیان کرد: متاسفانه معادل ظرفیت نیروگاه، گاز اختصاص داده نشده است و نگرانی وجود دارد که عدم تخصیص گاز به نیروگاه خسارات سنگینی به نیروگاه وارد کند که دست کم شش ماه برای تعمیر آن نیاز به زمان باشد و در تابستان تامین انرژی برق با مشکل مواجه شود

نیروگاه شازند حتی لحظه‌ای نباید مازوت مصرف کند/حاضریم نیروگاه شازند تعطیل شود و بدون برق بمانیم

فیلی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری در جلسه مذکور در پاسخ به مدیرعامل نیروگاه شازند گفت: موافق مصرف سوخت مازوت چه در سطح ملی و چه استانی نیستیم. سلامت مردم برای ما حائز اهمیت است و حاضریم نیروگاه شازند تعطیل شود و بدون برق بمانیم؛ شرکت ملی گاز موظف هستند گاز مورد نیاز نیروگاه را تامین کنند و این نیروگاه اجازه ندارد حتی یک لحظه سوخت مازوت مصرف کند حتی در شرایط اضطرار این امر ممکن نیست

19 آبان/استاندار مرکزی:

نیروگاه شازند حتی یک لیتر مازوت هم نباید استفاده کند/در صورت تخلف،نیروگاه پلمپ می شود

محمود زمانی قمی استاندار مرکزی در خصوص موضوع استفاده نیروگاه شازند از مازوت به خبرنگار شازند ما،گفت: استفاده از سوخت مازوت قبلاً برای چند نیروگاه در شرایط اضطراری و سرمای شدید تجویز شده بود که یکی از این نیروگاه ها، نیروگاه حرارتی شازند بود.

وی افزود: در جلسه ای که هفته قبل از ورود رئیس جمهور به استان مرکزی و به ریاست وی  برگزار شد، در آنجا درخواست کردیم که این استثنا برای شازند برداشته شود و نیروگاه شازند فقط از گاز استفاده کند که این درخواست از سوی رئیس جمهور به وزیر نفت ابلاغ شد و در سخنرانی عمومی در شهر اراک نیز اعلام شد که استفاده از مازوت ممنوع است.

استاندار مرکزی  تصریح کرد: همچنین این موضوع از سوی استانداری نیز به مدیرعامل نیروگاه ابلاغ شد که حتی یک لیتر هم از مازوت نباید در هیچ شرایطی در نیروگاه استفاده شود.

زمانی قمی خاطر نشان کرد: اگر از مازوت به عنوان سوخت استفاده شود حتی یک لیتر، حتماً دستور پلمپ نیروگاه را خواهیم داد.

حال با این تفاسیر سرنوشت این موضوع به چه صورت خواهد بود؟! آیا دستور استاندار مبنی بر پلمپ شیر مازوت این نیروگاه صادر خواهد شد؟ یا همچنان مردم باید در مقاطعی که برودت هوا زیاد است منتظر استفاده نیروگاه از سوخت مازوت باشند؟!

انتهای پیام/ش