تامین داروی مورد نیاز مردم مهم ترین دغدغه معاونت غذا و دارو/ عدم رعایت کیفیت سبوس نان در نانوایی های آزادپز/16 واحد متخلف پخش عمده و عرضه مواد بهداشتی به مرجع قضایی معرفی شدند تجمع کارگران آذرآب در مسیر راه آهن شمال - جنوب بازداشت معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی آذرآب 2 ماه و هپکو بیش از 4 ماه با تکلیف جدید فاصله دارند/ چانه زنی سازمان گسترش و مپنا بر سر قیمت واگن پارس رهبر انقلاب از حضرت آیت الله مکارم شیرازی عیادت کردند نرم‌افزار جستجوی قبور در اراک راه‌اندازی شد واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی به پوشش نامتعارف بازیگران در اکران خصوصی فیلم مسخره باز+ تصاویر انتصاب سؤال‌برانگیز در دفتر رئیس‌جمهور! شگرد تازه عربستان برای رونق صنعت گردشگری/ سعودی‌ها دست به دامان اینفلوئنسرهای چشم‌آبی شدند! + عکس معرفی برترین خودروهایی که به‌زودی وارد بازار خواهند شد
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۰
کد خبر: 12877
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۶
موریانه ای به نام اختلاس

امیدواریم برخی مسئولین متخلسین را ذخیره نظام ننامد

مردم از رئیس جمهور توقع دارند قضیه اختلاس هایی که روز به روز در حال گسترش هست را نادیده نگیرد و به طور جدی جهت مقابله با این معظل اقتصادی و اجتماعی اقدام کند. البته امیدواریم در این میان برخی متخلسین را ذخیره نظام ننامد.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از زرخبر، اختلاس  این روز‌ها به جزئی از اخبار روز رسانه‌های کشور تبدیل شده و این مساله افکار عمومی را نگران کرده و حساسیت دستگاه قضا به تخلفات مالی را نیز بیشتر کرده است.

مسئله ای که به یک معظل بزرگ در جامعه تبدیل شده است موضوعی که به امروز یا دیروز ختم نمی شود و قدمت دیرینه دارد.

فاضل خداداد اولین مختلس اقتصاد ایران است که به پای چوبه دار رفت. وی در دهه ۷۰ به همراه مرتضی رفیق دوست متهم به اختلاس ۱۲۳ میلیارد تومانی از بانک صادرات شد.

در اواسط دهه ۷۰ این بار نوبت شهردار تهران کرباسچی بود تا به اتهام اختلاس به پای میز محاکمه برود. در تاریخ ۷۷/۱/۱۵ بود که شهردار تهران به اتهام اختلاس و نقض صریح قانون بازداشت شد.

اختلاس مبلغ 2600 میلیون ریال به نفع کارگزاران سازندگی، اختلاس مبلغ ۲۵۰ میلیون ریال به نفع آقایان تاجران و تقوی منش، اختلاس مبلغ ۷۰ میلیون ریال به نفع شخصی، اختلاس مبلغ ۹۰ هزار دلار آمریکایی به نفع نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد و مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال به نفع تعدادی از مدیران وزارت کشور و به نفع شخصی، اختلاس مبلغ ۶۰۰میلیون ریال به نفع آقای عظیمی نیا- صفی نیا و تضییع اموال و تصرفات غیر مجاز و غیر قانونی در وجوه شهرداری به مبلغ، ۳۵ میلیارد و ۹۱۱ میلیون ۴۸۱هزار و ۹۰۰ (۳۵۹۱۱۴۸۱۹۰۰) ریال، از اتهامات شهردار سابق تهران بود.

شهرام جزایری اما مختلس معروفی است که فعالیت خود را از دستفروشی شروع کرده بود در سال ۸۱ و در سن ۲۹ سالگی به اتهام اختلاس دستگیر شد. ایجاد و تأسیس حدود ۵۰ شرکت مختلف بازرگانی، کسب اعتبار موهوم از طریق مانورهای متقلبانه، برداشت ۳۸ میلیارد و ۱۰ میلیون ریال به دفعات مختلف و پرداخت آن به اشخاص به عنوان رشوه، جعل اسناد اعلام کرد.

عباس تقی‌زاده معرف به عباس کتول نام فردی است که در جریان اختلاس فرودگاه پیام متهم شد. او فعالیت تجاری خود را از سیگار فروشی شروع کرد. پرونده وی هم زمان با جریان استات اویل در رسانه‌ها مطرح و جنجال ساز شد. وی در سال ۸۱ اقدام به تشکیل و هدایت باندی از کارکنان گمرک و فرودگاه کرد که با کوتاه‌ترین زمان بتواند کالاهای قاچاق خود را از گمرکات مختلف بویژه گمرک فرودگاه پیام ترخیص و در سطح شهر توزیع کند.

اختلاس 3000 میلیاردی خاوری هم در سال 90 از بزرگترین اختلاس ها بود که منجر به متواری شدن وی از ایران شد و اختلاس بیمه ایران و پرونده آقای معاون اول!

هنوز امضای حکم اختلاس گران ۳ هزار میلیاردی توسط قاضی سراج خشک نشده بود که اختلاس بیمه از میان پرونده‌های قوه قضاییه سر برآورد و سخنگوی قوه قضاییه نام یکی از دولتی‌های رده بالا را در این پرونده تایید کرد.

و سرانجام در پاییز سال گذشته شایعه بدهی چندین میلیاردی بابک زنجانی در جامعه مطرح شد و پس از مدتی این شایعه در گزارش کمیسیون اصل ۹۰ به حقیقت پیوست و وزیر نفت نیز بدهی دو میلیارد دلاری او را تأیید کرد. به این ترتیب بود که این میلیادر معروف در روز ۹ دی سال ۹۲ با حکم بازپرس دادسرای عمومی و انقلاب بازداشت و به‌ اوین انتقال یافت و حالا هم هر روز تخلفات اقتصادی تازه‌ای از وی رونمایی می‌شود.

با این حال هنوز قصه اختلاس که مثل موریانه ای در جامعه رخنه کرده است ادامه دارد و در تازه ترین اختلاس، اختلاس  8000 میلیاردی صندوق ذخیره فرهنگیان مطرح است.

آن هم در زمانی که مردم در سخت ترین شرایط اقتصادی قرار دارند.

مردم انتظار دارند شاهد برخورد جدی از سوی مسئولان ذیربط در این خصوص باشیم تا مسئله اختلاس در جامعه ریشه کن شود آن هم در شرایطی که دولت بارها از کمبود بودجه و اعتبار در کشور سخن به میان آورده است.

و جالب توجه تر آنکه جناب آقای روحانی در سخنی گفتند که این ها اختلاس نیست و فساد است. ما از ریاست جمهوری توقع داریم که قضیه اختلاس هایی که روز به روز در حال گسترش هست را نادیده

نگرفته و به طور جدی جهت مقابله با این معظل اقتصادی و اجنماعی اقدام کند.

البته امیدواریم در این میان کسی متخلسین را ذخیره نظام ننامد.

انتهای پیام/

captcha