گلایه های یک دانشجو

حضور و غیاب با تکنولوژی مدرن! دردسر جدید دانشجویان و اساتید دانشگاه اراک

تصمیمات نسنجیده مدیران و مسئولان دانشگاه اراک، که یک روز با افزایش یکباره شهریه از انتخاب واحد دانشجو جلوگیری می کنند و یک روز با تصمیمات غیر کارشناسی و لحظه ای شخصیت استاد و دانشجو را هدف می گیرند باعث نارضایتی هایی برای دانشجویان و اساتید این دانشگاه شده است.
کد خبر: ۱۲۰۷ تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۲:۱۰
به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از نسل فردا؛ مشکلات آموزشی در تمام دانشگاه‌های کشور یکی از اساسی‌ترین معضلات دانشجویان محسوب می‌شود؛ اما این مشکل در دانشگاهی  مانند دانشگاه اراک رنگ و لعاب دیگری دارد. گویا این دانشگاه جزیره ای منفک از جاهای دیگر است.
 

تصمیمات نسنجیده مدیران و مسئولان دانشگاه اراک، که یک روز با افزایش یکباره شهریه از انتخاب واحد دانشجو جلوگیری می کنند و یک روز با تصمیمات نسنجیده و لحظه ای شخصیت استاد و دانشجو را هدف می گیرند باعث نارضایتی هایی برای دانشجویان و اساتید این دانشگاه شده است.

تصمیماتی که هیچگاه نشانه ای از حمایت دانشجو در آن دیده نمی شود و آن را می توان مدیریتی خلق الساعه قلمداد کرد.

اوایل سال تحصیلی جدید دانشجویان نوبت دوم دانشگاه اراک به یک باره با افزایش دو برابری مبلغ پیش پرداخت شهریه روبرو شدند که این عمل نسنجیده ی مسئولان دانشگاه اراک بشدت اعتراضات دانشجویان را برانگیخت. از سوی دیگر بدون اطلاع قبلی به دانشجویان، شرط اخراج از دانشگاه را از چهار ترم مشروطی، به سه ترم تقلیل دادند.

اما مشکلات آموزشی گویا قرار نبود به همین جا ختم شود و هزینه دادن دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه اراک همچنان ادامه دار خواهد بود.

در ترم اخیر معاونت آموزشی دانشگاه در یک اقدام کارشناسی شده(!) به طوری که هم شأن دانشجو را حفظ کند و هم شان استاد را تصمیم به تقویت حضور غیاب دانشجویان و اساتید آن هم با آخرین ورژن های روز دنیا گرفتند!

طرح ارائه شده به این صورت است که بعد از گذشت زمانی از آغاز کلاس یکی از کارمندان دانشگاه بالاجبار با داشتن لیستی در دست بر سر کلاس حاضر می شود و شروع می کند به جمع کردن امضا از دانشجویان حاضر در کلاس و در نهایت گرفتن امضا از استاد برای آنکه مبادا استاد یا دانشجو کلاس را نپیچانده باشند.

در پایان نیز برای حصول اطمینان خود کارمند مربوطه، اسامی را خوانده تا مبادا استاد و دانشجو برای دور زدن حضور غیاب –این امر حیاتی در دانشگاه اراک- همدست نشده باشند.

اگر از قطع کردن جریان کلاس در وسط بحث و درس با ورود فرد آمارگیر بگذریم شاهد آن هستیم که همه ی این ها در شرایطی رخ می دهد که استاد در ابتدای امر و بعد از ورودش به کلاس شخصا برای تمامی دانشجویان حضور غیاب را صورت داده است. بدین ترتیب بخش قابل توجهی از وقت کلاس برای امر مهم و سرنوشت ساز حضور و غیاب در این «مدرسه» می گذرد.

امید به آن است که مسئولین «مدرسه» اراک با آگاهی از عدم رضایت دانشجویان و اساتید از این شیوه نامرسوم، دست از توهین به شعور دانشجویان برداشته و این ماجرا را خاتمه دهند و بدانند این حرکت اخیر یک تصمیم گیری غیرقانونی و غیرعقلاتی برای سرپوش گذاشتن بر مدیریت ضعیف مسئولان بوده و هدفی جز مقصر جلوه دادن دانشجو ندارد.

و ای کاش تاکنون مسئولان دانشگاه اراک حداقل یک تصمیم حساب شده جهت رشد و تعالی دانشگاه گرفته بودند. اگر امروز همه ی ما شاهد آن هستیم که دانشگاه اراک جانانه از مسیر علمی کشور عقب مانده است فقط و فقط به خاطر تصمیم گیری های اینچنینی مدیران این دانشگاه می باشد. مدیرانی که همه و همه را مقصر به کم کاری می کنند تا مبادا ضعف کاری خودشان نمایان گردد.

انتهای پیام/ش