بازی‌های مجازی قابل لمس می‌شوند تولید ۳۴۰۰ کیلوگرم ژل رویال خاتمی باز هم «تَکرار» کرد/ بزک کردن برجام روحانی با اعتبار بخشیدن به پروژه نخ‌نمای گفتگوی تمدن ها! تشکر دکتر جلیلی از مجلس شورای اسلامی در پی تصویب طرح توسعه پالایشگاه‌های کشور/ کمک به دولت برای جلوگیری از خام فروشی و هدایت نقدینگی در نشست دولت سایه با نمایندگان و کارشناسان تکرار تجربه تلخ «الیگارک» ها در دولت روحانی / آیا اعتدالیون به دنبال ایجاد یک امپراتوری مالی هستند؟ +تصاویر یک سال حبس برای محسن افشانی گزارش تسنیم| ترامپ و افغانستان؛ نمایش وارونه واقعیت، لاپوشانی شکست با توهین دولت نسبت به تاسیس مراکز ترک اعتیاد اقدامات لازم را نداشته است هیچ‌کارة همه‌کاره! در آموزش مطالبه‌گری به مردم کم‌کاری کردیم/ مدیران متخلّف امروز، عدالت‌طلبان دهه 60 بودند
چهارشنبه ۰۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۳:۳۱
کد خبر: 11919
تاریخ انتشار: ۰۹ آبان ۱۳۹۵ - ۰۹:۲۰
عملی کردن شعار اقتصاد مقاومتی توسط دو برادر خشکرودی

نمی گذاریم حرف رهبر انقلاب بر زمین بماند/پرورش قارچ در یک اتاق 30 متری+تصاویر

جوان خشکرودی فعال در عرصه اقتصاد مقاومتی گفت: ما توانسته ایم با دست خالی به پرورش قارچ بپردازیم و به سهم خود نگذاریم حرف رهبر انقلاب اسلامی روی زمین بماند، ما به سهم خود در اقتصاد مقاومتی ایفای نقش می کنیم.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از زرخبر، بهنام و مهدی دو برادر هستند که با استفاده بهینه از امکانات موجود خود، اقدام به پرورش قارچ در شهر خشکرود شهرستان زرندیه کرده اند.

بهنام می گوید گاهی با خود فکر می کردم که چه طور می توانم به سهم خود در تحقق اقتصاد مقاومتی ایفای نقش کنم، تا اینکه یک روز که به خانه پدرم رفتم چند اتاق قدیمی که دیگر استفاده نمی شد فکرم را مشغول خود کرد.

برادرم مهدی هم آنجا بود، به او گفتم به نظرت می توانیم از این اتاق های قدیمی برای کاری استفاده کنیم؟ و بعد نشستیم و با خود چند طرح را روی کاغذ آوردیم؛ پرورش بلدرچین، کپک، قارچ و... که نهایتا روی پرورش قارچ تمرکز کردیم.

می دانستیم که اتاق 30 متری درآمد زیادی نخواهد داشت اما می خواستیم به هر نحوی شده به هدف خود برسیم.

مدتی تحقیق کردیم، بعضی ها دلسردمان می کردند و بعضی ها هم دلگرمی ما بودند، با مشورت از چند متخصص در این کار، تصمیم به خرید قفسه های پرورش قارچ گرفتیم، اما قیمت ها بالا و بودجه ما محدود بود.

تصمیم گرفتیم خودمان قفسه ها را بسازیم، قوطی و میلگرد و آهن آلات مورد نیاز را خریدیم و خودمان جوشکاری کردیم و قفس ها را ساختیم، طوری که با نمونه بیرون فرقی نداشت، اما هزینه آن به مراتب کمتر بود.

پس از آن تجهیزات دیگری چون کولر و مواد اولیه و ... را تهیه کردیم که جمعا مبلغ 5 میلیون تومان برای پرورش قارچ در اتاق 30 متری هزینه شد.

نزدیک به 45 روز منتظر ماندیم تا اینکه اولین قارچ ها سر از خاک در آورد و کم کم خستگی کار چند ماهه از تنمان خارج شد. در برداشت اول انتظار برداشت 240 کیلوگرم را طبق استاندارها داشتیم که به لطف خدا 330 کیلو برداشت کردیم، برداشت یک هفته ای طول کشید و در دوره دوم نیز نزدیک به همین مقدار برداشت داشتیم.

مشکل اصلیمان بازار فروش بود اما خوشبختانه مغازه های زرندیه برایمان کافی بود و حتی خیلی جاها نمی رسیدیم که قارچ تحویل دهیم. همین موضوع باعث شده تا با برادرم به فکر گسترش کار بیفتیم و از ظرفیت اتاق های قدیمی دیگر استفاده کنیم و اگر به همین نحو سود دهی داشته باشد سالن بزرگ و مجزا به صورت پیشرفته احداث کنیم.

650 کیلوگرم در دو دوره برداشت آن هم در اتاق 30 متری باعث شد تقریبا تمام هزینه ها را در دو ماه اول جبران کنیم و از آنجایی که هر نوبت کاشت چهار برداشت خواهد داشت دو دوره دیگر سود خودمان خواهد شد. ضمن اینکه در کاشت های بعدی دیگر هزینه هایی چون قفسه، کولر و ... را نخواهیم داشت.

در مجموع در آمد این کار به عنوان شغل دوم برایمان خیلی خوب است ضمن اینکه توانسته ایم با دست خالی تولید داشته باشیم و به سهم خود نگذاریم حرف رهبر انقلاب اسلامی روی زمین بماند. ما به سهم خود در اقتصاد مقاومتی نقش ایفا می کنیم.

انتهای پیام/ش

captcha