تهران 7 سال بدون مازوت؛ اراک هر سال بیشتر از پارسال! نشست کمیسیون امنیت‌ ملی با مسئولان وزارت‌خارجه/باقری درباره مذاکرات به نمایندگان گزارش می‌دهد خطیب‌زاده: نه تعجیل داریم و نه اجازه می‌دهیم کسی با وقت و انرژی ما در وین بازی کند/ دور بعدی مذاکرات آخر هفته جاری هوای اراک در وضعیت قرمز قرار گرفت 185میلیارد ریال برای پرداخت حقوق فرهنگیان استان در اولویت قرار گیرد/ سند تحول بنیادین آموزش و پرورش برای اولین بار در اراک اجرایی می شود تزریق دوز سوم واکسن کرونا به افراد بالای ۴۰ سال آغاز شد اعتبار مالی ۸۵۴ طرح مصوب در سفرهای استانیِ رئیس‌جمهور چگونه تهیه می‌شود؟ تیم مذاکره‌کننده ایرانی از پشتوانه کارشناسی قوی برخوردار است/آشفتگی غرب از مواضع صریح و بسته‌های پیشنهادی رفع کلیه تحریم‌های ایران کلاهبرداری ۵ میلیاردی ادمین‌های قلابی/ دلار به افق وین/ پاتک سوم به کووید ۱۹ هشدار لیگ به فرهاد و یحیی / این همه مقاومت مقابل VAR برای چیست؟ / استقلال و پرسپولیس سند رو کردند
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۱
کد خبر: 119
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۴ - ۰۰:۲۹
آوینی و تمدن غرب/(2)

پایمال شدن خانواده زیر چرخ توسعه برای تمتع حیوانی

تمدن غرب با حرکت به سوی آنچه که خود توسعه نامید و مبنا قرار دادن اقتصاد به عنوان پایه اصلی این توسعه خانواده را فدای این آمال خود کرد. هرچند این یکی از دلایل فروپاشی خانواده است و دلیل اصلی چیزی نیست جز این که جامعه غربی ، جامعه ای است به دور از معنویت و دین.
به گزارش دیار آفتاب ؛ به نقل از نسل فردا ؛ توسعه واژه ای آشنا برای همه ماست. توسعه در جهان امروز و به خصوص غرب معیاری برای پیشرفت عنوان شده است. از این روست که در قول مشهوری می شنویم جوامع به 3 دسته تفسیم می شوند:

1-توسعه یافته 2-در حال توسعه 3-جهان سومی

اما فارق از این تقسیم بندی آنچه که در اینجا قصد داریم به آن بپردازیم و نظر شهید آوینی را ذیل آن مطرح کنیم بحثی است به اسم فرو پاشی خانواده و ارتباط آن با مفهومی به نام توسعه است.

شهید آوینی در توضیح مفهوم توسعه می گوید: «توسعه به معنای سمت گیری کل نظام اقتصادی و اجتماعی (اعم از نظام آموزشی، قانون گذاری، اجرایی و ...) در جهت رشد اقتصادی است و هر طرحی که به رشد اقتصادی منجر نشود باید حذف شود. به عبارتی دیگر اقتصاد باید زیر بنای همه تحولات و برنامه ریزی های اجتماعی ما باشد...] اگر این تعریف از توسعه را در نظر بگیریم [آنگاه بین روند توسعه و از هم پاشیدگی خانواده ها در مغرب زمین ارتباط بسیار نزدیکی مشهود می شود»

در کتاب موج سوم در توجیه تمدن غربی این چنین می خوانیم «روابط شخصی، پیوند های خانوادگی، عشق، دوستی، علقه های همسایگی و اجتماعی همگی در هجوم بی رحمانه ی منافع شخصی تجاری رنگ باخته اند یا به تباهی کشیده شده اند.... بین سال های 1970 و 1978 ، عده افراد 14 تا 34 ساله که تنها زندگی می کنند در ایالات متحده 3 بربر شد. یعنی از 1.5 میلیون نفر به 4.3 میلیون نفر افزایش یافت. امروزه یک پنجم (25 درصد) تمامی خانوارها در ایالات متحده از افرادی تشکیل شده است که به تنهایی زندگی می کنند »

شهید آوینی در ادامه می گوید:«ممکن است مثل نویسینده ی موج سوم این پدیده [فروپاشی خانواده] را ناشی از توسعه ی صنعتی و غلبه خصوصیات کارخانه ای بر افراد و اجتماعات بشر بدانیم، در آن صورت هر چند گوشه ای از این حقیقت بیان شده است، [اما]ریشه و علت اصلی را مطرح نکرده ایم... در کتاب «دنیای متهور نو» نیز اوتوپیایی تصور شده است که در آن از خانواده نشانی نیست نطفه ها در لوله های آزمایش بسته می شوند و در همان جا رشد می کنند... آنچه که ما در لفظ توسعه اقتصادی می بینیم، رفع محرومیت ها و فقر و پر کردن شکاف هایی است که از ظلم و ستم و بی عدالتی نتیجه شده است.اما جامعه غرب در همین لفظ مصرف نامحدود و تمتع بیش تر از لذایذ دنیا می بیند.»

اما آنچه نوشتار شهید آوینی را زیبا می کند استفاده از آیات قرآن است. آوینی در انتهای این بحث به آیه 3 سوره حجر و آیه 12سوره محمد اشاره می کند.

«[ای رسول] اینان را به خورد و خواب و لذت حیوانی گذار تا آمال دنیوی آنان را غافل کند تا نتیجه ی آن را به زودی بیابند»

«آنان که به راه کفر شتافتند، به تمتع و شهوت رانی و شکم پرستی مانند حیوانات پرداختند.»

و در پایان خلاصه این که تمدن غرب با حرکت به سوی آنچه که خود توسعه نامید و مبنا قرار دادن اقتصاد به عنوان پایه اصلی این توسعه خانواده را فدای این آمال خود کرد. هرچند این یکی از دلایل فروپاشی خانواده است و دلیل اصلی چیزی نیست جز این که جامعه غربی ، جامعه ای است به دور از معنویت و دین.

یادداشتی از محمدعلی نظیری

انتهای پیام /

captcha
آخرین اخبار