واکنش طنز کاربران به توقیف کشتی‌های یونانی/ فروش 2 نفتکش در دیوار! هشدار فعالیت سامانه بارشی در ۹ استان/ روند تدریجی افزایش دما در ۵ روز آینده سوابق ساختمان‌های پرمخاطره عمومی استان باید در فرمانداری‌ ثبت شود/ پاساژ طلای اراک باید سریع تر ایمن سازی شود طارمی داماد شد اروپا نمی‌تواند از بازار انرژی ایران چشم‌پوشی کند/ اکنون برجام بیش‌ازپیش برای اروپا اهمیت دارد! بی‌نیازی از واردات با اصلاح یارانه کالاهای اساسی و حذف ارز ۴۲۰۰/ قاچاق آفت اقتصاد کشور است برگزاری مراسم یادبود جانباختگان آبادان در مساجد و مصلی‌های کشور خبر اصلاح قیمت سوخت تکذیب شد جمع‌آوری ۹۰ماینر غیرمجاز در استان مرکزی/ میانگین انرژی موردنیاز برای استخراج هر بیت‌کوین ۳۰۰ مگاوات ساعت برآورد می‌شود رونمایی از دستاورد‌های جدید پایگاه پهپادی ۳۱۳ ارتش
یکشنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۴
کد خبر: 11898
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۰
فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

انقلابی بودن از شاخصه‌های عمو رحیم بود/شهید آنجفی در تمام روزهای جنگ،روحیه روزهای نخست انقلاب را حفظ کرده بود

فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران گفت: شوخ طبعی، متدین و انقلابی بودن از جمله شاخصه‌های اساسی و مهم شهید رحیم آنجفی بود که به همین دلایل رزمندگان اراکی او را عمو رحیم صدا می کردند.

به گزارش دیار آفتاب؛ شهید رحیم آنجفی فرزند حسین متولد اول فروردین 1332 است، وی فرمانده تیپ یکم لشگر 17 علی ابن ابی طالب(ع) بود که در عملیات والفجر 4 در سال 62 در اثر اصابت گلوله در کله قندی به درجه رفیع شهادت رسید.

سال 1343 پس از اتمام تحصيلات ابتدايی راهی اراک شد و در يکی از مدارس راهنمايی شهر ثبت نام کرد؛ جديت او در امر تحصيل تا آنجا بود که هر روز فاصله روستا تا شهر را گاه پياده و گاه با وسايل نقليه می‌پيمود و در کلاس درس حاضر می‌شد.

در کنار درس و تکاليف مدرسه، پدر را در امر کشاورزی و مادر را در امور خانه ياری می‌داد. با مشقت‌های فراوان تحصیلاتش را ادامه داد و پس از خدمت سربازی به استخدام آموزش و پرورش آمد. یک‌سال بعد وارد دانشگاه تهران شد و در رشته زبان و ادبیات عرب ادامه تحصیل داد.

در کنار تحصيل، از امر تدريس و تعليم غافل نبود. ورود او به دانشگاه، عرصه تازه‌ای در افکارش گشود چراکه با بسياری از دانشجويان مذهبی ارتباط برقرار کرد وهر بار که به اراک بازمی‌گشت، کتاب‌های دينی و سياسی به همراه داشت.

سردار شهید رحیم آنجفی جزو اولين نيروهای انقلابی در تشکيل کميته در مدرسه آقاضياء الدين بود. کسانی که سال‌های اول پيروزی انقلاب را به ياد دارند، بخوبی درک می‌کنند که نيروی آگاه، فعال و دلسوزی مانند شهيد آنجفی می‌توانست منشأ چه خدمات ارزنده‌ای باشد.

شرکت چشمگير او در مبارزه و ديگر فعاليت‌های انقلابی، مانع از ادامه تحصيل وی در دانشگاه نشد. بعد از اتمام تحصيلات دانشگاهی و اخذ مدرک ليسانس در رشته زبان و ادبيات عرب به شهر خود بازگشت و ضمن همکاری با سپاه منطقه، در دبيرستا‌های شهر به تدریس پرداخت.

این سردار رشید اسلام با اصرار دوستان مسئولیت عملیات سپاه اراک را پذیرفت ولی با این وجود قبول مسئوليت‌های جديد، برای او به معنی انصراف از تدريس نبود و تا شروع جنگ تحميلی، در حال تدريس و تحقق اهداف انقلابی نظام بود.

جنگ تحمیلی تازه آغاز شده بود که سردار شهيد رحيم آنجفی به همراه گروهی ديگر از دوستان سپاهي‌اش برای آموزش به کرمانشاه و بعد از آن به جبهه گيلانغرب عازم شد؛ پس از مدتی به منظور سامان دادن به برنامه‌های اعزام نيروهای مردمی به جبهه، به اراک بازگشت.

بار دیگر در رأس گروهی از نيروهای سپاه پاسداران، راهی جبهه سومار شد؛ در سال 1360 به جبهه‌های جنوب عزیمت کرد و در عملیات طریق القدس و آزادسازی شهر بُستان و پُل سابله شرکت کرد. باحضور در تیپ نجف اشرف، افتخار آفرینی های بزرگی در میشداغ و رقابیه و فتح المبین رقم زد و با سه گردان امام حسن، امام حسین و امام سجاد وارد عملیات الی بیت‌المقدس شد.

پس از رشادت های فراوانش در فتح خرمشهر،فرماندهان عالی سپاه پیشنهاد فرماندهی تیپ علی ابن ابیطالب را به او دادند که نپذیرفت و در کسوت قائم مقام این تیپ در عملیات رمضان شرکت نمود. همیشه با پای برهنه در خطوط عملیاتی تردد می کرد و مورد علاقه همه رزمندگان بود که او را عمو رحیم خطاب می کردند.

از چندماه قبل از عملیات بیت المقدس تا آخرین مراحل رمضان که حدود 9 ماه می شد درمناطق عملیاتی حضور داشت وحتی برای مدتی بسیار کوتاه به اراک نیامد.

به منظور آموزش نیروها قبل ازاعزام،بامشقت فراوان پادگان امام علی(ع) را تاسیس نمود و به آموزش بسیجی ها پرداخت. 150نفر از نیروهای بسیج رابه سپاه آورد وبعد از آموزش در امورانتظامی شهر به کار گرفت واز این راه مانع از توزیع مواد مخدر وانتقال اسلحه شد.

تنها چند روز از آغاز زندگی مشترکش می گذشت که به عنوان فرمانده تیپ یکم روح الله لشکر 17 علی ابن ابیطالب(ع) با حضور در عملیات والفجر 3 با شجاعت فراوان در جبهه مهران به فرماندهی و هدایت رزمندگان اسلام می پردازد.

در والفجر4 همراه با سردار شهید محمد بنیادی برای شناسایی به نزدیکی خط دشمن در پنجوین رفت که ناگهان از سنگر کمین دشمن تیربار به سوی اوآتش گشود و دو تیر به کمرش اصابت کرد اما برای اینکه مبادا مانع شناسایی بیشتر شود سخن از جراحت تن به زبان نیاورد.

در راه بازگشت شهید بنیادی به شوخی به او می گوید اگه زخمی شوی چطور تو را برگردانم؟ و با لبخندهمیشگی اش می گوید من زخمی شده ام و همان حین از موتور می افتد و دو روز بعد در بیمارستان امام(ره) تبریز آسمانی می شود.

فرمانده نیروی زمین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

شهید آنجفی پاسداری از انقلاب اسلامی را به عنوان یک ضرورت احساس کرد

فرمانده نیروی زمین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از همرزمان شهید رحیم آنجفی در گفت‌وگو با خبرنگار دیار آفتاب؛ درباره خاطراتش با سردار شهید رحیم آنجفی ضمن زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا گفت: درود و سلام می فرستیم به ارواح طیبه همه شهدا به ویژه شهدای استان مرکزی که هم در دوران دفاع مقدس و هم پیش از آن در مناطقی همچون کردستان برای برقراری امنیت و دفاع از ارزش‌های اسلامی از جان خود گذشتند.

وی افزود: سردار شهید رحیم آنجفی از جمله فرماندهانی بود که در بدو تاسیس سپاه اراک به این نهاد انقلابی و مردمی وارد شد و در جهت حفظ و حراست از انقلاب اسلامی تلاش کرد.

سردار سرتیپ محمد پاکپور در ادامه گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی شهید رحیم آنجفی با توجه به شرایط حاکم حضور در عرصه حفاظت و حراست از انقلاب اسلامی را وظیفه خود دانست.

فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تصریح کرد: شهید آنجفی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در کسوت معلمی برای تربیت نوباوگان انقلابی تلاش می کرد؛ اما در همان روزهای نخست پیروزی انقلاب اسلامی باتوجه به توانایی های خود پاسداری از انقلاب اسلامی را به عنوان یک ضرورت احساس کردند.

سردار سرتیپ پاکپور یادآور شد: بنده تا اوایل سال 61 بیشتر اراک نبودم به همین خاطر بیشترین خاطراتی که از این شهید بزرگوار دارم در مناطق عملیاتی جنوب است.

آنجفی از افراد تاثیر گذار در ماموریت‌ بانه_سردشت بود

وی ادامه داد: شهید رحیم آنجفی پس از پیروزی انقلاب؛ زمانی که مسائل کردستان به وجود آمد در منطقه کردستان حضور پیدا کردند و از جمله افراد مهم و اثرگذار در ماموریت‌ بانه_سردشت به شمار می آمد؛ پس از قائله کردستان و شروع جنگ تحمیلی ماموریتی در منطقه سومار داشت.

در تمام روزهای جنگ،روحیه روزهای نخست انقلاب را حفظ کرده بود

فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران خاطرنشان کرد: هربار که این شهید را در مناطق عملیاتی جنوب می دیدم از همان روحیه و شادابی روزهای نخست شکل‌گیری انقلاب اسلامی برخوردار بود؛ از جمله شاخصه‌های اساسی و مهم این شهید، شوخ طبعی، انقلابی بودن، پُر تلاش و تدین بود که به همین دلایل رزمندگان اراکی او را عمو رحیم صدا می کردند.

رشادتهای شهید آنجفی زبانزد خاص و عام بود

وی ادامه داد: سردار شهید رحیم آنجفی در عملیات‌های بیت‌المقدس و فتح‌المبین به همراه رزمندگان اعزامی از اراک در تیپ بدر نقش اساسی داشت؛ دیگر رزمندگان و همرزمان شهید همواره از رشادت ها و دلاورمردی‌های وی می گویند؛ رشادتهایی که زبانزد خاص و عام است.

پاکپور در پایان خاطرنشان کرد: شهید آنجفی به عنوان فرمانده تیپ 14 لشگر 17 علی بن‌ابیطالب در عملیات والفجر 4 به مقام شهادت رسید.

انتهای پیام/ش

captcha
آخرین اخبار