موزه تنوع زیستی اراک کشف 20 تن آرد یارانه‌ای خارج از شبکه توزیع از چند كارگاه رشته‌بري در اراك کمره‌ای: آموزش‌های کاربردی و حرفه‌ای لازمه ورود دانشجویان به بازار کار است ظرفیت ویژه پیاده‌روی اربعین برای افزایش انس با قرآن فورد برای بیش از ۱۲۵ هزار خودرو فراخوان داد خلوتی معابر شهر تهران را به پای تغییر ساعات نگذارید تدارک استان مرکزی در استقبال از روز جهانی و هفته ملی صنایع‌دستی افزایش تعداد آهوان در میاندشت جاجرم مرگ دردناک مرد جوان در تصادف مشکوک بزرگراه نواب اینفوگرافیک/ موشک هایپرسونیک فتاح
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۹
کد خبر: 104736
تاریخ انتشار: ۰۶ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۵

 نکات تغذیه‌ای که هنگام سحر و افطار باید رعایت کنیم

رئیس گروه تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: در ماه مبارک رمضان نیز مانند همیشه پیروی از برنامه غذایی متنوع و متعادل شامل چهار گروه اصلی غذایی (نان و غلات، میوه و سبزی، گوشت و حبوبات شیر و لبنیات) ضروری است و با رعایت تنوع و تعادل در مصرف غذا نیازهای تغذیه‌ای شامل آب، املاح ویتامین‌ها پروتئین و انرژی مورد نیاز بدن تامین می‌شود.

به گزارش دیار آفتاب؛ یادگاری رئیس گروه تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: در ماه مبارک رمضان نیز مانند همیشه پیروی از برنامه غذایی متنوع و متعادل شامل چهار گروه اصلی غذایی(نان و غلات، میوه و سبزی، گوشت و حبوبات شیر و لبنیات) ضروری است و با رعایت تنوع و تعادل در مصرف غذا نیازهای تغذیه‌ای شامل آب، املاح ویتامین ها پروتئین و انرژی مورد نیاز بدن تامین می‌شود.

وی بیان کرد: توصیه می‌شود افراد روزه دار همانند زمانی که روزه نیستند سه وعده غذا بخورند که این وعده‌ها شامل افطار شام و سحر است، اما صرف غذا در دفعات کمتر از ۲ بار در روزهای بلند که فاصله سحر تا افطار ۱۷ تا ۱۶ ساعت می باشد توصیه نمی‌شود.

وی گفت: بهتر است غذای مصرفی در وعده سحری خصوصیات و ویژگی وعده ناهار را داشته باشد تا از ایجاد گرسنگی در طول روز پیشگیری شود با توجه به ساعت صرف افطار و تا وعده سحری می‌توان در فاصله افطار تا سحر یک وعده غذایی مثل شام سبک را صرف کرد که البته این به وضعیت خود شخص و تمایل او به صرف غذا بستگی دارد.

یادگاری با تاکید بر مصرف غذاهای سبک و مختصر در افطار عنوان کرد: این وعده غذایی باید شامل گروه‌های غذایی شیر و لبنیات، میوه و سبزی، نان و غلات برای افزایش قند خون باشد. نان، پنیر و سبزی و نان، پنیر گردو و خرما یکی از عادات خوب غذایی هموطنان در این ایام است.

 وی ذکر کرد: مصرف شیر گرم فرنی و یا شیر برنج و استفاده از مواد غذایی آبکی مثل سوپ کم چرب، آش کم حبوبات، حلیم بدون روغن و شکر در هنگام افطار مناسب است، حليم منبع خوبی از مواد نشاسته ای فیبر پتاسیم و منیزیوم است و همچنین مایعات به هنگام افطار و سحر موجب حفظ تعادل آب و مواد معدنی فرد روزه دار می‌شود.

رییس گروه تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک با توجه به اینکه استفاده از سبزی و میوه در هنگام افطار و همچنین در فاصله زمانی بین افطار تا سحر به دلیل اینکه منبع خوبی از فیبر و برای دستگاه گوارش بسیار مفید و مانع بروز یبوست است، توصیه کرد: در وعده سحری مقدار مناسبی از سبزی ها مصرف شود سبزیها با دارا بودن مواد مغذی مختلف و آب علاوه بر تامین ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن از تشنگی فرد در طول روز جلوگیری می‌کند.

یادگاری متذکر شد: مصرف مواد غذایی شیرین در وعده سحری توصیه نمی‌شود و مصرف مواد غذایی شیرین با تحریک انسولین موجب ورود قند خون به داخل سلول‌ها و در نتیجه کاهش قند خون می‌شوند به این ترتیب مصرف مواد غذایی شیرین و حاوی قندهای ساده مثل شیرینی و شکلات در وعده سحری موجب می‌شود شخص زودتر گرسنه شود.

رئیس گروه تغذیه معاونت بهداشتی برای تامین آب مورد نیاز بدن توصیه کرد: پس از صرف افطار و تا قبل از خواب به تدریج انواع میوه، چای کمرنگ و سایر مایعات به ویژه آب برای جبران کم آبی بدن نوشیده شود. نوشیدن شربتهای سنتی و خانگی مانند خاک شیر، عرق بید مشک، شربت بهار نارنج و شربت آبلیمو نیز در این ایام برای تامین آب بدن مناسب است.

انتهای پیام 

captcha
آخرین اخبار