ثبت بیش از 38 هزار اقامت در استان مرکزی اثر افزایش اختیار بانک مرکزی به‌زودی در قیمت ارز دیده می‌شود حذف لقب جنجالی از صفحه شخصی شیاد قهرمان نما/ هالک قلابی محو شد!+عکس تکذیب جدایی هانسل زاپاتا از آلومینیوم اراک مهار تورم در سایه حذف موانع رشد بخش مولد محقق می‌شود  هشدار سطح زرد هواشناسی کشاورزی استان مرکزی/ احتمال سرمازدگی شکوفه‌ها و باغات وجود دارد اطلاعیه پلیس برای ماه مبارک رمضان/ تأکید بر رعایت شئون اسلامی برف جاده‌های استان مرکزی را سفیدپوش کرد/ مسافرین نوروزی تجهیزات ایمنی و زمستانی به همراه داشته باشند 9 گروه استهلال رصد ماه رمضان در استان مرکزی را برعهده دارند/ پیش‌بینی‌ها از قابل رویت بودن هلال حکایت دارد اوقات شرعی اراک در ماه مبارک رمضان
پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۱:۰۲
کد خبر: 104654
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۳
رئیس شورای اسلامی کلانشهر اراک:

شورای ششم برقراری عدالت شهری را در اراک دنبال می‌کند

رئیس شورای اسلامی کلانشهر اراک گفت: رویکرد شورای ششم توجه به مقوله فرهنگ و اجتماع است اما این‌طور نیست که به مباحث عمرانی توجه نداشته باشیم بلکه به دنبال ایجاد توازن هستیم چون معتقدیم در گذشته این تعادل وجود نداشته و عدالت شهری تحقق پیدا نکرده است.

به گزارش دیار آفتاب؛ پیمان عین القضاتی رئیس شورای اسلامی کلانشهر اراک عصر امروز شنبه 27 اسفندماه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: در شورای ششم به دنبال مدل جدیدی در عرصه حکمرانی شهری هستیم تا شهر را از نگاه تک‌بعدی خارج کنیم و در مباحث مدیریت شهری خلاصه در کالبد و عمران نیستیم.

وی با تأکید بر اینکه شهرها باید با توجه به مردم و نیازمندی‌ها مدیریت شود افزود: شهر دارای بعد مادی، معنوی و روحی است و اگر بخواهیم مدیریت خوبی را معرفی کنیم باید بگوییم شهر دارای روح است و اینجا وارد تغییر نگرشی می‌شویم که باید در مدیریت شهری  به مباحث فرهنگی و اجتماعی توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

عین القضاتی با بیان اینکه هرکجا تک‌بعدی به شهر نگاه کردیم از این زاویه دچار آسیب شدیم گفت: سیاست‌هایی که از بالادست به شهرداری‌ها ابلاغ می‌شود متأسفانه تک‌بعدی است اما معتقدیم حلقه‌های میانی در مدیریت کشور نقش مهمی دارند و شوراها یکی از این حلقه‌های میانی هستند.

رئیس شورای اسلامی کلانشهر اراک ادامه داد: شورای شهر شورای شهرداری نیست و نیازمندی‌های مردم را در حد وسع مطالبه پیگیری خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: رویکرد شورای ششم بحث توجه به مقوله فرهنگ و اجتماع و در ذیل آن مباحث گردشگری و تفریحی است، موضوعی که در سه دهه گذشته مغفول واقع شده و می‌طلبد آنها را در رأس سیاست ها در نظر بگیریم.

عین القضاتی تصریح کرد: این‌طور نیست که به مباحث عمرانی توجه نداشته باشیم بلکه به دنبال ایجاد توازن هستیم چون معتقدیم در گذشته این تعادل وجود نداشته و عدالت شهری تحقق پیدا نکرده است، 11 منطقه کم‌برخوردار ما از سرانه‌های لازم برخوردار نیستند که موجب نارضایتی مردم است.

هویت شهری اراک در حال اضمحلال است/ عنصر هویت شهری در دل محله‌هاست

رئیس شورای اسلامی کلانشهر اراک با بیان اینکه به دنبال ایجاد عدالت شهری هستیم گفت: مدل مدیریت شهری باید محله محور دنبال شود چراکه عنصر هویت شهری در دل محله‌هاست و این مهم از دل محلات آغاز می‌شود ولی نگاه تمرکزگرایانه مانع تحقق آن است.

عین القضاتی تأکید کرد: هویت شهری اراک در حال اضمحلال است و باید آن را در دو بعد کالبدی و فرهنگی دنبال کنیم.

وی افزود: بازار تاریخی و خانه‌های تاریخی رو به فرسایش و نابودی هستند و متأسفانه از ۱۴۰ خانه تاریخی به ۴۰ خانه رسیده‌ایم درحالی‌که این خانه‌ها نماد توسعه شهر اراک بوده‌اند و اگر به این مقوله توجه نکنیم دچار بی‌هویتی خواهیم شد.

رئیس شورای اسلامی کلانشهر اراک تصریح کرد: اراک به باغ شهر معروف بوده اما الان باغات قنات ناصری و کرهرود در حال از بین رفتن هستند، همچنین قنوات اراک که از نمادهای تمدنی است اما رو به نابودی‌اند و علت آن فقدان یک برنامه مدیریتی در سنوات گذشته است.

تعریف پروژه‌های محرک شهری برای توسعه کالبدی و عمرانی ضروری است/ ورود شهرداری به تولید مسکن

عین القضانی افزود: برای توسعه کالبدی و عمرانی باید با چند پروژه محرک کار را دنبال کنیم، شهر اراک باید به جمعیت یک میلیون نفر برسد و الا از دیگر کلانشهر جا خواهد ماند و حتی به‌عنوان یک قطب صنعتی اگر جمعیت ما به‌صورت متناسب رشد نکند از بسیاری امتیازات محروم خواهیم ماند.

وی خاطرنشان کرد: افزایش فرزندآوری و همچنین بحث مهاجرت نخبگانی به اراک از دیگر حوزه‌هایی است که باید پروژه‌های محرکی را در این حوزه تعریف کنیم.

رئیس شورای اسلامی کلانشهر اراک اذعان داشت: علیرغم تمام انتقاداتی که به پروژه ۸۱۰۰ واحدی وارد است و ای‌کاش در این منطقه بنا نمی‌شد اما یکی از پروژه‌های محرک شهری است و پیش‌بینی می‌شود حدود ۳۴ هزار نفر را در خود جای بدهد.

عین القضاتی ادامه داد: از دیگر پروژه‌های محرک طرح ۲۴ متری است که مردم اراک در حسرت پروژه ۵۸ متری به آن قناعت کردند و امروز باید یا بر ۲۴ متری تأکید کنیم یا آن را مثل گذشتگان به ۱۴ متری کاهش دهیم اما معتقدیم که قانون باید اجرا شود.

وی اضافه کرد: معتقدیم شهرداری‌ها باتوجه‌به توان مالی و تجهیزاتی لازم می‌توانند در تولید مسکن به جامعه خدمت‌رسانی کنند به‌طوری‌که الان در تهران و شهرهای بزرگ شهرداری‌ها ورود کرده‌اند و این موضع را در اراک نیز خواهیم آزمود و معتقدیم اگر این موضوع خوب مدیریت شود می‌توانیم پروژه‌های تجاری و مسکونی مشارکتی را دنبال کنیم.

رئیس شورای اسلامی کلانشهر اراک اظهار کرد: از دیگر پروژه‌های محرک توسعه شهری پروژه میدان امام حسین (ع) است که امیدواریم آن را تا خردادماه سال آینده به اتمام برسانیم و معتقدیم  پروژه میدان امام خمینی (ره) هم می‌تواند با سرعت خوبی دنبال شود.

باید به سکونتگاه‌های غیررسمی را هویت قانونی ببخشیم

عین القضاتی با بیان اینکه در مناطق کم‌برخوردار و بافت‌های فرسوده به دلیل مشخص نبودن سیاست‌های دولت در سنوات گذشته شاهد یک عقب‌ماندگی هستیم افزود: اکنون و در سال جدید سیاست‌های که دولت دنبال می‌کند این است که به‌جای ایجاد شهرهای جدید به سمتی حرکت کنیم که سکونتگاه‌های غیررسمی را هویت قانونی ببخشیم و زیرساخت‌های لازم برای ساخت‌وساز را با ارائه مشوق‌ها در بافت‌های فرسوده فراهم کنیم.

وی بیان کرد: دلیل اینکه مردم مناطق حاشیه به سمت ساخت‌وساز حرکت نمی‌کنند این است که از امتیازات لازم برخوردار نبوده‌اند و با این شرایط و خلأ ارزش‌افزوده این مناطق رشد نمی‌کنند لذا باید این ارزش‌افزوده را با ارائه مشوق‌ها فراهم کنیم.

رئیس شورای اسلامی کلانشهر اراک با اشاره به بودجه 3 هزار و 200 میلیارد تومان شهرداری اراک در سال آینده خاطرنشان کرد:  معتقدیم در سال 1402 با هزار میلیارد متمم مواجه خواهیم شد و بودجه اساسا باید تهاجمی باشد، به نظر می‌رسد سال خوبی به لحاظ مالی پیش رو خواهد بود و امیدواریم با یک همدلی برای خدمت به مردم اراک قدم برداریم.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار