ساعت کاری دستگاه‌های اجرایی تغییر نمی‌کند/ کارکنان دستگاه‌های اجرایی تا اطلاع ثانوی طبق روال عادی در محل کار خود حاضر شوند صعود فوتسالیست‌های ایرالکو به لیگ برتر کارنامه موفق استان مرکزی در خروج واحدهای تولیدی بزرگ از رکود ملت ایران بالنده و پرشتاب در نظم نوین جهانی حرکت می‌کند مراسم تشییع پیکر مطهر جانباز گران‌قدر شهید «رحیم اله عبدی» در ساوه برگزاری مراسم آیینی و تبیینی بزرگداشت سالگرد ارتحال امام(ره) در 50 نقطه استان هدف قیام امام راحل، احیای معارف دین اسلام بود رشد ملایم بازار سهام تا چند ماه آینده اخطار محیط زیستی به کارخانجات سنگ‌شکن و تولید آسفالت مسجدسلیمان تشییع پیکر مطهر جانباز شهید «رحیم اله عبدی» در ساوه
جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۳:۲۱
کد خبر: 104464
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۵

جزئیات توافق ایران و عربستان/ ایران یک قدرت مقتدر منطقه‌ای و اهل تعامل است

جمشیدی گفت: سیاست خارجی دولت مبتنی بر همسایگی است و آیت‌الله رئیسی از ابتدای دولت در مراسم تحلیف هم این سیاست را بیان و آن را عملا پیگیری کردند و حاصل عملکرد یکسال و نیم گذشته در حوزه‌های مختلف و همکاری با کشور‌های آسیا و اوراسیا خود را نشان می‌دهد.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از  تسنیم، محمد جمشیدی معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور طی سخنانی درباره جزئیات توافق بین ایران و عربستان گفت: سفر آیت‌الله رئیسی در بهمن‌ماه امسال انجام شد و در آن سفر ایران برخی توافقات اقتصادی مهم انجام داد که آثارش را کم‌کم نشان خواهد داد.

وی افزود: هم‌چنین مذاکراتی درباره مسائل راهبردی بین‌المللی و منطقه‌ای انجام شد؛ در گفت‌وگوی رئیس‌جمهور چین با آیت‌الله رئیسی درباره عربستان و درخواستی که از طرف عربستان برای ازسرگیری روابط مطرح شد. البته این موضوع سابقه طولانی دارد و مذاکرات در عراق یا برخی کشورها دلالت بر گفت‌وگوی بین دو کشور بوده و چین درخواست میانجیگری داشت و درخواست طرف سعودی را به ما ارائه کرد.

معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور گفت: آیت‌الله رئیسی به رئیس جمهور چین گفتند با توجه به اینکه بارها طرف مقابل این مسأله را مطرح کرده و شما پیگیر هستید، موافقت می‌کنیم. بعد از سفر به چین، جلساتی داشتیم و این مأموریت به آقای شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی داده شد تا مذاکرات را آغاز کنند و یک هفته بی‌سر و صدا و در حوزه‌های مختلف مشغول هستند و امروز به نتیجه رسیدند.

جمشیدی بیان کرد: تمرکز اصلی توافق روی مسائل دوجانبه است و موضوعات در فرآیندهای کافی بحث شده و موجب می‌شود تعامل و همکاری در منطقه و جهان اسلام تقویت شود. سیاست خارجی دولت مبتنی بر همسایگی است و آیت‌الله رئیسی از ابتدای دولت در مراسم تحلیف هم این سیاست را بیان و آن را عملا پیگیری کردند و حاصل عملکرد یکسال و نیم گذشته در حوزه‌های مختلف و همکاری با کشور‌های آسیا و اوراسیا خود را نشان می‌دهد.

وی افزود: قبل از این در آسیای مرکزی اعتمادسازی سیاسی هم داشتیم، چراکه در دوره گذشته شاهد این بودیم که روابط با بسیاری از همسایگان با چالش روبرو شده بود.

معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور اظهار داشت: ایده اصلی دولت این است که امنیت منطقه به صورت درون‌زا تأمین شود و آقای رئیس‌جمهور بر آن تاکید دارند و کشورهای منطقه می‌توانند مسائل را مدیریت کنند؛ چین هم اینجا نقش میانجی را دارد و در سفر رئیس‌ جمهور چین به عربستان که قبل از سفر آیت‌الله رئیسی به پکن بود، آنجا این ایده مطرح شده بود.

جمشیدی خاطر نشان کرد: البته این خبر خوبی برای دشمنان ملت ایران نیست و بر اساس توهمات و محاسبات غلط تصور می‌کردند سیاست تقابل با ایران به نتیجه می‌رسد. علت این محاسبه این بود که داده‌ها و تحلیل‌های خود را از معاندین و منافقین دریافت می‌کردند و باعث می‌شد راه غلطی بروند.

وی تصریح کرد: ایران بارها گفته این مسیری نیست که موفق باشد. این اتفاق نشان می‌دهد آنها باید متوجه مسیر غلط خود شوند. جمهوری اسلامی ایران یک قدرت مقتدر منطقه‌ای و اهل تعامل است و آن کسانی که دنبال تعامل با ایران نباشند خودشان را از فواید همکاری محروم می‌کنند؛ به‌خصوص کشورهای اروپایی که متأسفانه متأثر از افکار تند برخی کشورها مسیر بیراهه را دنبال کردند و امیدواریم آنها هم مسیر درست را پیدا کنند.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار