کمره‌ای: آموزش‌های کاربردی و حرفه‌ای لازمه ورود دانشجویان به بازار کار است ظرفیت ویژه پیاده‌روی اربعین برای افزایش انس با قرآن فورد برای بیش از ۱۲۵ هزار خودرو فراخوان داد خلوتی معابر شهر تهران را به پای تغییر ساعات نگذارید تدارک استان مرکزی در استقبال از روز جهانی و هفته ملی صنایع‌دستی افزایش تعداد آهوان در میاندشت جاجرم مرگ دردناک مرد جوان در تصادف مشکوک بزرگراه نواب اینفوگرافیک/ موشک هایپرسونیک فتاح بازیکن سپاهان در دادگاه محکوم شد/ تایید شرط بندی و محرومیت سنگین! ساپینتو: اخراج شدم و آن داور کوتاه قامت به من می‌خندید
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۷
کد خبر: 104248
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۳
مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی خبر داد:

زنگ خطر شیوع سویه جدید تب برفکی/ ورود دام زنده از 5 استان ممنوع شد

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی با اشاره به شیوع سویه جدید بیماری تب برفکی در کشورهای همسایه، گفت: تردد دام از پنج استان جنوب و جنوب غرب کشور از جمله استان‌های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام و خوزستان ممنوع شده است و به دامداران توصیه می‌کنیم که از این پنج استان دام خریداری نکنند زیرا این استان‌ها در تماس با عراق بوده و خطرات انتقال بیماری وجود دارد.

محمد فتاحی زرندی، مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی در گفتگو با دیار آفتاب؛ با اشاره به شیوع سویه جدید بیماری تب برفکی در کشورهای همسایه، اظهار کرد: تب برفکی یک بیماری ویروسی جدید در دام‌های زوج سم است که در صورت بروز تلفات و خسارات اقتصادی زیادی را به همراه دارد.

وی افزود: بیماری جدیدی که در کشور عراق و کشورهای اطراف شایع است خطراتی از سرایت به کشور ایران را به دنبال دارد اما مصرف گوشت موجود در بازار تحت نظر دامپزشکی بوده و مشکلی ندارد.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی بیان کرد: ازآنجایی‌که تاکنون این سویه جدید در کشور ما مشاهده نشده بنابراین واکسنی هم برای این بیماری وجود ندارد و از اینکه این بیماری به کشور ما سرایت کند جای نگرانی وجود دارد زیرا تبعات و خسارات اقتصادی زیادی خواهد داشت.

فتاحی با اشاره به تمهیدات اداره کل دامپزشکی برای جلوگیری از سرایت بیماری به کشور ایران گفت: تردد دام از پنج استان جنوب و جنوب غرب کشور ازجمله استان‌های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام و خوزستان ممنوع شده است و به دامداران توصیه می‌کنیم که از این پنج استان دام خریداری نکنند زیرا این استان‌ها در تماس با عراق بوده و خطرات انتقال بیماری وجود دارد.

وی ادامه داد: گوشت موجود در بازار و قصابی‌ها، تحت نظر اداره دامپزشکی است و هیچ‌گونه مشکلی ندارد و این بیماری هم مشکل خاصی برای انسان ایجاد نمی‌کند و تنها دامداران باید توجه داشته باشند تا دام‌هایشان دچار این بیماری نشود و از خسارت‌های اقتصادی جلوگیری کنند.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی تصریح کرد: دامداران اگر این بیماری را مشاهده کردند فوراً به اولین اداره دامپزشکی اطلاع دهند و سامانه 1512 برای دریافت هرگونه گزارشی فعال است.

captcha
آخرین اخبار