کمره‌ای: آموزش‌های کاربردی و حرفه‌ای لازمه ورود دانشجویان به بازار کار است ظرفیت ویژه پیاده‌روی اربعین برای افزایش انس با قرآن فورد برای بیش از ۱۲۵ هزار خودرو فراخوان داد خلوتی معابر شهر تهران را به پای تغییر ساعات نگذارید تدارک استان مرکزی در استقبال از روز جهانی و هفته ملی صنایع‌دستی افزایش تعداد آهوان در میاندشت جاجرم مرگ دردناک مرد جوان در تصادف مشکوک بزرگراه نواب اینفوگرافیک/ موشک هایپرسونیک فتاح بازیکن سپاهان در دادگاه محکوم شد/ تایید شرط بندی و محرومیت سنگین! ساپینتو: اخراج شدم و آن داور کوتاه قامت به من می‌خندید
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۵
کد خبر: 104075
تاریخ انتشار: ۰۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۱
کارشناس مسائل سیاسی:

کودتای سوم اسفند برای حفظ منافع انگلیس انجام شد

کارشناس مسائل سیاسی گفت: بسیاری از تحلیل گران معتقدند که کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ برای حفظ منافع انگلیس انجام شد و آن‌ها در انجام کودتا نقش اساسی داشتند.

به گزارش دیار آفتاب؛ حیدر جهان بخشی کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با خبرنگار نسیم خنداب گفت: انگلیسی‌ها در قرارداد با ایران قصد داشتند با استفاده از شخصیت‌های سیاسی و نفوذی و با سلطه بر ایران  خسارت‌هایی که در جنگ جهانی اول دیده بودند را به نحوی جبران کنند. اما با مخالفت علما ازجمله شهید مدرس این قرارداد عملی نشد و انگلیسی‌ها به اهداف خود نرسیدند.

وی در ادامه بیان کرد: انگلیسی‌ها همواره به دنبال‌روی کار آمدن دولتی بودند که دست‌نشانده آن‌ها باشد و زمینه برای سلطه همه‌جانبه بر ایران را داشته باشند و با شیوه شیطانی از طریق سفارت خود زمینه کودتا را فراهم کردند.

جهان بخشی افزود: سفیر انگلیس از احمدشاه  درخواست کرد با خواسته کودتا گران موافقت نماید و وانمود کرد که از سیاست کودتا گران اطلاعی نداشته و انکار می‌کرد. درحالی‌که کودتای سوم اسفند را سفارت انگلستان مدیریت می‌کرد و رضاشاه با مدیریت سفارت انگلیس فرمانده نظامی کودتا شد.

این کارشناس سیاسی گفت: بسیاری از تحلیل گران معتقدند که کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ برای حفظ منافع انگلیس انجام شد و آن‌ها در انجام کودتا نقش اساسی داشتند برای منافع خود پهلوی اول را روی کار آورند و زمانی که  احساس کردند فرزند او محمدرضا پهلوی روی کار بیاید به نفع آن‌هاست رضاشاه را تبعید کردند و پهلوی دوم را برای حفظ منافع خود جایگزین کردند.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار