آلومینیوم 3 - 1 صنعت نفت/ سوخت‌گیری اراکی‌ها پیش از دیدار با مدعی قهرمانی جامعه‌ای که متکی به قرآن باشد آسیب پذیر نخواهد بود ملت ایران در گام دوم انقلاب قله‌های بلند پیشرفت را طی می‌کنند/ توهین به مقدسات نشان از نداشتن منطق غربی‌ها و عجز آن‌ها در برابر انقلاب اسلامی است مستکبران عالم با اهانت به مقدسات می‌خواهند، گسترش اسلام را متوقف کنند اولین یادواره شهدای روستای رکین فراهان برگزار شد عمل به قرآن تنها نسخه شفابخش برای نجات انسان‌هاست تجمع مردم استان مرکزی در محکومیت اهانت به قرآن کریم بعد از نمازجمعه دشمنان داخلي و خارجي عليه انقلاب توطئه می‌کنند ساعت آغاز به کار مدارس استان مرکزی از روز شنبه به روال عادی باز می‌گردد  تقدیر از برگزیدگان جشنواره ابوذر استان مرکزی/ خبرنگاران «دیار آفتاب» با 4 اثر برتر خوش درخشیدند
شنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۱:۱۴
کد خبر: 103426
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۶

کلاف سردرگم اسناد محرمانه؛ داستان ناتمامی که آمریکایی‌ها جوابی برایش ندارند

اسناد محرمانه‌ای که در خانه بایدن کشف شده و سوال‌های پیرامون آن برای دولت آمریکا دردسر جدیدیست که کاخ سفید را در حالت تدافعی قرار داده است.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ شاید اسناد محرمانه‌ای که این بار در خانه شخصی جو بایدن، رییس جمهور آمریکا کشف شده است جواب این سوال را پیچیده‌تر کند که حیطه اختیارات رییس جمهور در آمریکا چگونه است و از چه روشی ساکن کاخ سفید می‌تواند اسنادی که محرمانه و حتی فوق محرمانه هستند را به راحتی جا به جا و آن‌ها را به خانه شخصی منتقل کند. مسئله‌ای که فعلاً موجب شده تا مقامات آمریکایی به ویژه کاخ سفید سکوت اختیار کنند این است که قطعاً افکار عمومی در داخل آمریکا در حال حاضر سوالات زیادی در ذهن دارند که شاید پاسخ به آن‌ها کار آسانی نباشد.

مجله ایندیپندنت در گزارشی مفصل به دلیل اهمیت موضوع به شرح جزئیات آن و سوالات مهمی که شاید این روز‌ها هر آمریکایی از مقامات این کشور می‌پرسند پرداخته که قرار است در این مجال نگاهی به آن بیاندازیم.

نخستین سوالی که ایندیپندنت به آن پرداخته این است به واقع چرا کشف این اسناد زودتر اطلاع رسانی نشده است؟ در گزارش این مجله آمده است که عملاً زمان اعلام کشف این اسناد یکی از رمزآلودترین و در عین حال مخرب‌ترین مواقع از لحاظ سیاسی بود که بی شک نمی‌توان وجود دست‌هایی پشت پرده در آن را انکار کرد. نخستین دسته از این اسناد دوم نوامبر در دفتر قدیمی جو بایدن در یکی از شعبه‌های دانشگاه پنسیلوانیا در واشنگتن کشف شد. به نظر می‌رسد داستان از همین جا آغاز شد و مکان‌های بعدی هم مورد تجسس قرار گرفت تا اینکه برخی اسناد نیز در پارکینگ خانه شخصی بایدن در ویلمینگتون پیدا شد.

پیدا شدن اسناد مختلف با چند روز اختلاف تقریباً راه را بر طرفداران بایدن بست که امیدوار باشند شاید این آخرین سند کشف شده است برای همین فعلاً ترجیح داده اند در این مورد سکوت کنند و حرفی نزنند. حال با گذار از این بحث که چرا و چگونه با فاصله زمانی کم اسناد مختلفی در حال کشف و ضبط هستند باید به این اشاره کنیم که چرا موضوعی با چنین درجه از اهمیت تا به امروز از مردم آمریکا پنهان مانده و هیچ کسی در مورد آن حرفی نزده است. مسئله از لحاظ سیاسی به گفته روزنامه ایندیپندنت چرایی این موضوع نیست بلکه زمان کشف این اسناد درست زمانی که تنها شش روز به انتخابات میان دوره مجلس مانده بود بسیار بیشتر از آنچه به نظر می‌رسد می‌تواند مهم و قابل تامل باشد که البته فعلاً پاسخی برای آن پیدا نشده است.

سوال دوم که به نظر ایندیپندنت بسیار مهم است این است که بایدن از این اسناد چه می‌دانست و چه زمانی مطلع شد. بایدن پس از پیدا شدن این اسناد در اظهاراتی عجیب گفته که کشف این سند‌های محرمانه شگفت زده شده است. چند روز پس از آن هم در اظهاراتی جدید در جمع خبرنگاران می‌گوید اصلاً احساس شرمندگی نمی‌کند که این اسناد در خانه او و در دفتر کارش پیدا شده اند. آنچه واضح به نظر می‌رسد این است که دست کم جو بایدن در مورد محتویات این اسناد مطلع بوده و می‌دانسته که از چه درجه اهمیتی برخوردار هستند. برای پنهان کردن زوایای مختلف این موضوع، ولی کاخ سفید تلاش کرده ابهامات را بی اهمیت جلوه دهد. سخنگوی کاخ سفید در روز‌های اخیر چندین بار تاکید کرده است که بایدن از طریق مشاورانش در جریان جزئیات این پرونده قرار می‌گیرد و خودش اطلاعات دقیقی در این مورد در اختیار ندارد. اما آنچه ممکن است برای رییس جمهور آمریکا دردسرساز شود این است مردم آمریکا در آینده‌ای نه چندان دور سوالات زیادی در مورد ابعاد مختلف این اسناد از رییس جمهور خود خواهند داشت که پاسخ هر کدام از این سوال‌ها نه تنها برای دموکرات‌ها که برای ساختار سیاسی آمریکا می‌تواند حیاتی و مهم باشد.


سوال دیگری که در گزارش ایندیپندنت مطرح شده و شاید یکی از مهمترین ابهامات در این اسناد باشد این است که دقیقاً محتویات آن‌ها چیست و مربوط به چه موضوعاتی می‌شدند که تا این حد برای مقامات مهم بودند که آن‌ها را به جایی امنتر از نظر خودشان منتقل کرده اند. مقامات آمریکا در روز‌های اخیر به این دل خوش کرده اند که به مردم بگویند تعداد این اسناد زیاد نبوده و تنها ۲۰ مورد از آن‌ها کشف و ضبط شده است که البته این تعداد هم با کشف اسناد بیشتر در روز‌های بعدی نقض شد. اما آنچه می‌تواند خبر بدی برای دولت بایدن باشد این است که موضوعاتی، چون اوکراین، ایران و انگلیس از محور‌های اصلی این اسناد هستند که می‌تواند معمای آن را برای دولت بایدن پیچیده‌تر و دردسر برای مقامات آمریکا را بیشتر کند.

ایندیپندنت در ادامه این سوال را نیز مطرح می‌کند که تحقیقات بازپرس ویژه در مورد این اسناد قرار است تا کجا پیش برود و نتیجه آن تا چه حدی به اطلاع عموم خواهد رسید. این هم سوالی است که شاید پیدا کردن پاسخی قانع کننده برای آن چندان کار راحتی نباشد. با توجه به ابعاد مختلف این موضوع و محور‌های اصلی این اسناد بازپرس ویژه این پرونده به دلیل حساسیت بالای آن ممکن است به این زودی‌ها برای افشای حقایق پنهان در آن‌ها سکوت خود را نشکند و شاید بروز اطلاعات در این مورد را به زمانی بهتر و استراتژیکتر از لحاظ سیاسی واگذار کند؛ و سوال آخر اینکه آیا این اسناد با توجه به شباهت آن به آنچه در دوران ریاست جمهور ترامپ اتفاق افتاد می‌تواند بر آینده سیاسی دموکرات‌ها تاثیری داشته باشد و اینکه آیا رای دهندگان آمریکایی میان دونالد ترامپ و جو بایدن حداقل در این مورد تفاوتی قائل خواهند شد. یک تفاوت آشکار در این دو پرونده دیده می‌شود این که اسناد کشف شده در خانه بایدن بلافاصله پس از کشف ضبط و به مرکز آرشیو ملی تحویل داده شد، اما در مورد ترامپ موضوع به این ترتیب نیست. رییس جمهور سابق آمریکا مدت‌ها در مورد سرگذشت این اسناد و تحویل آن‌ها به آرشیو ملی آمریکا مقاومت کرد و هنوز هم سرنوشت آن‌ها نامعلوم است. اما این که مردم آمریکا تا چه حد در مورد این دو پرونده دقیق شوند و تا چه میزان بتوانند تفاوت‌های آن را متوجه شوند هنوز مشخص نیست، اما آنچه به گفته بسیاری از تحلیلگران قابل تامل و کنکاش است این است که مردم آمریکا در سال‌های اخیر تصور خود درباره ساختار سیاسی را اصلاح و در آن بازنگری کرده اند و شاید آنچه امروز بتوان بیشتر از هر روز دیگری به آن اشاره کرد فضای بی اعتمادی است که مردم آمریکا به خوبی آن را حس می‌کنند؛ جوی که موجب شده تا تفاوت‌های دیدگاهی و حزبی بسیار کم اهمیت جلوه کرده و شاید اهمیت اصلی خود را از دست بدهد. حال باید دید در انتخابات پیشروی آمریکا برای تعیین رییس جمهور بعدی مردم چگونه به این سوالات مبهم که تنها به بخشی از آن در این گزارش پرداخته شد پاسخی عملی خواهند داد.

captcha
آخرین اخبار