آلومینیوم 3 - 1 صنعت نفت/ سوخت‌گیری اراکی‌ها پیش از دیدار با مدعی قهرمانی جامعه‌ای که متکی به قرآن باشد آسیب پذیر نخواهد بود ملت ایران در گام دوم انقلاب قله‌های بلند پیشرفت را طی می‌کنند/ توهین به مقدسات نشان از نداشتن منطق غربی‌ها و عجز آن‌ها در برابر انقلاب اسلامی است مستکبران عالم با اهانت به مقدسات می‌خواهند، گسترش اسلام را متوقف کنند اولین یادواره شهدای روستای رکین فراهان برگزار شد عمل به قرآن تنها نسخه شفابخش برای نجات انسان‌هاست تجمع مردم استان مرکزی در محکومیت اهانت به قرآن کریم بعد از نمازجمعه دشمنان داخلي و خارجي عليه انقلاب توطئه می‌کنند ساعت آغاز به کار مدارس استان مرکزی از روز شنبه به روال عادی باز می‌گردد  تقدیر از برگزیدگان جشنواره ابوذر استان مرکزی/ خبرنگاران «دیار آفتاب» با 4 اثر برتر خوش درخشیدند
شنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۱:۲۸
کد خبر: 103383
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۳
دیار آفتاب گزارش می‌دهد:

چتر آلودگی هوا بر سر شهرهای صنعتی استان مرکزی/ صد و هفدهمین روز ناسالم در اراک به ثبت رسید

ظهر امروز در حالی کیفیت هوای شهرهای اراک، ساوه و شازند به علت افزایش بیش‌ازحد مجاز غلظت آلاینده‌ها در وضعیت ناسالم قرارگرفته که اراکی‌ها برای صد و هفدهمین روز هوای آلوده و سرشار از آلاینده‌های شیمایی را تنفس می‌کنند.

به گزارش دیار آفتاب؛ بر اساس اطلاعات دریافت شده از سامانه پایش کیفی هوای محیط زیست میانگین شاخص لحظه‌ای کیفیت هوای اراک در ساعت ۱۲ امروز شنبه یکم بهمن‌ماه به عدد ۱۳۹ رسید که نشانگر کیفیت هوای ناسالم برای گروه‌های حساس است.

شاخص‌ها در سه ایستگاه خیابان میرزای شیرازی، بلوار حافظیه و خیابان قائم‌مقام در این ساعت به ترتیب بر روی عدد ۱۶۷ و ۱۶۵ و ۱۵۵ قرار دارند که بیانگر کیفیت هوای ناسالم برای کلیه گروهاست، در این ساعت اما باوجود ناسالم بودن وضعیت هوا در هر سه ایستگاه مذکور شاخص آلایندگی در ایستگاه بلوار آیت‌الله اراکی (محیط‌زیست) با نمایش عدد ۶۳ در وضعیت قابل‌قبول قرار دارد که با توجه به موقعیت این ایستگاه در محدوده بیرون شهر قابل‌اعتنا نخواهد بود.

همچنین در ساعت ۱۲ امروز کیفیت هوای شهرهای ساوه و شازند نیز با شاخص آلایندگی ۱۴۷ در آستانه قرار گرفتن در وضعیت ناسالم برای کلیه گروه‌ها قرار دارد.

طبق اطلاعات مرکز پایش هوای سازمان محیط زیست آلاینده اصلی ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون است که این آلایندگی ناشی از منابعی همچون سوخت‌های فسیلی، صنایع و به‌ویژه در روزهای اخیر مازوت سوزی نیروگاه شازند است.

استفاده از سوخت مازوت که آلودگی بسیاری به همراه دارد از سوی نیروگاه شازند همواره یکی از مسائلی بوده که از سوی مردم و فعالان محیط ‌زیست موردانتقاد و اعتراض قرار داشته حتی رئیس‌جمهور نیز در سفر چندی قبل به استان مرکزی در جلسات و نشست‌های مختلف بر مسئله آلودگی هوای اراک تأکید کرد اما متأسفانه به دلیل عدم تأمین سوخت گاز موردنیاز این نیروگاه از ۲۰ آبان ماه بی‌محابا سوخت خود را بر روی خط مازوت قرار داده است و به گفته رئیس آزمایشگاه‌های اداره کل محیط زیست استان مرکزی حجم مازوت سوزی آن روزانه ۷.۵ میلیون لیتر است.

 آلودگی هوا در این روزهای سرد سال بیش از گذشته با جسم و جان مردم کلانشهر اراک عجین است و حالا بار دیگر شاخص‌ها کیفیت هوای این شهر را در شرایط ناسالم نشان می‌دهد، امروز در حالی صد و هفدهمین روز ناسالم از ابتدای سال جاری تاکنون در کارنامه‌ی آلودگی هوای کلانشهر اراک به ثبت می‌رسد که هرچند تعداد روزهای ناسالم اراک نسبت به مدت مشابه سال قبل، چند روزی کمتر است اما این کاهش مربوط نیمه نخست سال بوده و در نیمه دوم تفاوتی ندارد بلکه به سمت افزایشی شدن در حرکت است.

 بررسی روند ۱۰ ساله آلودگی هوای اراک تا سال ۱۴۰۰ یک سیر کاهشی را نشان می‌دهد اما از سال ۱۴۰۰ به دلیل خشک‌سالی گسترده این روند افزایشی شده و سال گذشته اراک با ۱۶۵ روز ناسالم اراک پس از اهواز و کرج، سومین شهر آلوده کشور بود، اراک همچنین در نیمه نخست سال جاری پنجمین شهر آلوده کشور بود.

افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و ریوی، کودکان و سالمندان با احتمال بیشتری ممکن است در نتیجه قرار گرفتن در معرض هوای آلوده به‌ویژه آلاینده‌های ناشی از سوخت مازوت آسیب ببینند، حتی افراد سالم نیز در هنگام قرار گرفتن در معرض میزان‌های بالای ذرات آلاینده دچار علائم و عوارض تنفسی می‌شوند ولی پر واضح است که آلودگي در بلندمدت مي‌تواند پيامدهاي جدي در سلامت داشته باشد.

اکیداً توصیه می‌شود در شرایط آلودگی هوا گروه‌های حساس ازجمله سالمندان، کودکان و بیماران قلبی و ریوی به‌منظور احتیاط بیشتر حتی‌الامکان در این وضعیت از منزل خارج نشوند و سایر افراد از فعالیت‌های سنگین خارج از منزل اجتناب نمایند.

این روند افزایشی شاخص آلودگی و پایداری نسبی هوا ‌البته امروز کلیه مدارس ابتدایی شهرهای اراک، شازند و ‌مهاجران را در هر دو نوبت صبح و عصر به تعطیلی کشاند.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار