آلومینیوم 3 - 1 صنعت نفت/ سوخت‌گیری اراکی‌ها پیش از دیدار با مدعی قهرمانی جامعه‌ای که متکی به قرآن باشد آسیب پذیر نخواهد بود ملت ایران در گام دوم انقلاب قله‌های بلند پیشرفت را طی می‌کنند/ توهین به مقدسات نشان از نداشتن منطق غربی‌ها و عجز آن‌ها در برابر انقلاب اسلامی است مستکبران عالم با اهانت به مقدسات می‌خواهند، گسترش اسلام را متوقف کنند اولین یادواره شهدای روستای رکین فراهان برگزار شد عمل به قرآن تنها نسخه شفابخش برای نجات انسان‌هاست تجمع مردم استان مرکزی در محکومیت اهانت به قرآن کریم بعد از نمازجمعه دشمنان داخلي و خارجي عليه انقلاب توطئه می‌کنند ساعت آغاز به کار مدارس استان مرکزی از روز شنبه به روال عادی باز می‌گردد  تقدیر از برگزیدگان جشنواره ابوذر استان مرکزی/ خبرنگاران «دیار آفتاب» با 4 اثر برتر خوش درخشیدند
شنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۱:۰۸
کد خبر: 103335
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۷:۲۳
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در گفتگو با دیار آفتاب:

پیشرفت قانون هوای پاک در استان مرکزی 35 درصد ارزیابی می‌شود/ بازنگری طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک در انتظار تأیید دولت

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: طبق آنچه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد در کل کشور پیشرفت قانون هوای پاک در حد 10 درصد بوده و در استان مرکزی هم اجرای این قانون حدود 30 تا 35 درصد ارزیابی می‌شود.

یوسف یوسفی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در گفتگو با دیار آفتاب؛ پیرامون میزان پیشرفت پروژه‌ها و مصوبات طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک اظهار داشت: برای قانون هوای پاک یا این طرح جامع دو ارزیابی وجود دارد که یک ارزیابی از دهه 80 تا 96 و درباره طرحی است که آیین‌نامه هیئت دولت بوده و پروژه‌های متعددی برای دستگاه‌ها پیش‌بینی‌شده بود.

وی ادامه داد: در این طرح اعتباراتی که پیش‌بینی‌شده بود در حد 33 درصد تخصیص پیدا کرد و درنهایت پیشرفت پروژه‌ها نیز در حد 75 درصد اعلام شد که ارزیابی قبل از سال 96 است.

یوسفی تصریح کرد: از سال 96 که قانون هوای پاک مصوب و ابلاغ شد با توجه به تعدد وظایفی و اینکه به‌صورت ملی 23 دستگاه و به‌صورت استانی حدود 18 دستگاه درگیر هستند سامانه‌ای از سوی سازمان حفاظت محیط زیست طراحی شد که این وظایف را ارزیابی می‌کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی افزود: طبق آنچه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد در کل کشور پیشرفت قانون هوای پاک در حد 10 درصد بوده و در استان مرکزی هم اجرای این قانون حدود 30 تا 35 درصد ارزیابی می‌شود.

وی اذعان داشت: طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک هم در 5 سالی که قانون هوای پاک اجرا شده رضایت‌بخش نبود و درنهایت کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک و اداره کل حفاظت محیط‌ زیست به جمع‌بندی رسیدند که این طرح بازنگری شود.

یوسفی خاطرنشان کرد: بازنگری طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک بازنگری انجام‌ و در جلسات مختلف کارشناسی به 39 پروژه ختم شده که امیدواریم با اجرای این پروژه‌ها به کاهش آلودگی هوای اراک امیدوار باشیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی تأکید کرد: البته تأمین اعتبارات طرح بازنگری اگر به بودجه عمومی ربط داشته باشد با همین چالش فعلی عدم پیشرفت کار مواجه خواهیم بود لذا بهتر است این پروژه‌ها به بودجه‌ای از محل عوارض آلایندگی مرتبط شود.

وی تصریح کرد: از سازمان محیط زیست خواسته‌ایم که طرح بازنگری به تصویب هیئت‌وزیران برسد هرچند چون اقدامات در چارچوب قانون هوای است می‌توان به‌صورت استانی هم تصمیماتی را اتخاذ و با تأمین اعتبار اجرایی کرد اما اگر مصوبه‌ی هیئت‌وزیران را داشته باشد و فعالیت‌ها در قالب طرح بازنگری باشد قابل رصدتر خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

چرا قانون هوای پاک اجرا نمی‌شود؟

دستگاه قضایی به موضوع آلودگی هوای اراک ورود کرد

عملکرد اجرای قانون هوای پاک در برخی دستگاه ها صفر است

کمیته حقیقت یاب روند اجرای طرح کاهش آلودگی هوای اراک را بررسی کند

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار