آلومینیوم 3 - 1 صنعت نفت/ سوخت‌گیری اراکی‌ها پیش از دیدار با مدعی قهرمانی جامعه‌ای که متکی به قرآن باشد آسیب پذیر نخواهد بود ملت ایران در گام دوم انقلاب قله‌های بلند پیشرفت را طی می‌کنند/ توهین به مقدسات نشان از نداشتن منطق غربی‌ها و عجز آن‌ها در برابر انقلاب اسلامی است مستکبران عالم با اهانت به مقدسات می‌خواهند، گسترش اسلام را متوقف کنند اولین یادواره شهدای روستای رکین فراهان برگزار شد عمل به قرآن تنها نسخه شفابخش برای نجات انسان‌هاست تجمع مردم استان مرکزی در محکومیت اهانت به قرآن کریم بعد از نمازجمعه دشمنان داخلي و خارجي عليه انقلاب توطئه می‌کنند ساعت آغاز به کار مدارس استان مرکزی از روز شنبه به روال عادی باز می‌گردد  تقدیر از برگزیدگان جشنواره ابوذر استان مرکزی/ خبرنگاران «دیار آفتاب» با 4 اثر برتر خوش درخشیدند
شنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۱:۱۲
کد خبر: 103314
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۳
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در گفتگو با دیار آفتاب:

دادستان اراک به موضوع ترک فعل دستگاه‌ها ورود کرده/چرا قانون هوای پاک اجرا نمی‌شود؟

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: نشستی به دعوت دادستان اراک به‌منظور بررسی بحث ترک فعل‌ها در روند اجرای قانون هوای پاک و طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک تشکیل شد.

یوسف یوسفی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در گفتگو با دیار آفتاب؛ اظهار داشت: اخیراً جلسه‌ای با دعوت دادستان اراک به‌منظور بررسی بحث ترک فعل‌ها در روند اجرای قانون هوای پاک و طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک تشکیل شد که بنابر این است تا با شرح وظایف، دستگاه‌های مسئول توضیحات خود را ارائه کنند و درنهایت دستگاه قضایی در این خصوص تصمیم‌گیری کند.

یوسفی ادامه داد: در قانون هوای پاک بر اساس ماده 2 سازمان محیط زیست به‌عنوان ناظر تعیین‌شده اما این نظارت صراحتاً در حد نظارت بر همان قوانین و مقررات مرتبط با هوای پاک است.

وی تصریح کرد: محیط زیست تقریباً وظایف خود را انجام داده اما سایر دستگاه‌ها مخصوصاً به علت بحث عدم تأمین اعتبار وظایفی داشته‌اند که انجام نداده‌اند لذا پیشرفت قانون درمجموع رضایت‌بخش نبوده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی خاطرنشان کرد: بحث نظارت تنها به محیط زیست برنمی‌گردد چراکه در حوزه قانون‌گذاری نظارت بر اجرای قانون هم بر عهده نمایندگان مجلس است و دستگاه قضایی و سازمان بازرسی به‌عنوان دستگاه ناظر می‌توانند در جایگاه مدعی‌العموم ورود کنند.

یوسفی اذعان داشت: اداره کل حفاظت محیط زیست به همراه سمن‌ها و مردم می‌توانند مطالبه گر و ناظر بر اجرای قانون باشند و با دادستان اراک نیز صحبت‌هایی داشتیم که جلسات ادامه پیدا کند تا حقوق مردم در حوزه‌ی هوای پاک محقق شود.

یوسفی تأکید کرد: بحث ترک فعل‌ها نیازمند بررسی است و درنهایت باید دلایل عدم پیشرفت مصوبات و تکالیف دستگاه‌ها بررسی شود چراکه صرف معرفی چند مدیر متخلف هم اتفاق خاصی رخ نخواهد داد و باید برای پیش برد کار در آینده آسیب‌شناسی و برنامه‌ریزی کرد.

دستگاه قضا با ترک فعل‌ها در اجرای طرح کاهش آلودگی هوای اراک برخورد می‌کند

20 دی ماه بود که ربیع اله قربانی دادستان اراک در گفتگو با دیار آفتاب؛ از ورود دستگاه قضایی به موضوع آلودگی هوای اراک خبر داد و اظهار کرد: امروز مسئله‌ی آلودگی هوا یکی از معضلات اساسی است که در استان مرکزی و به‌ویژه شهر اراک نیز همچون سایر کلان‌شهرها با آن مواجه هستیم لذا دغدغه و مطالبه‌ی عموم مردم در این رابطه موردتوجه دستگاه قضایی قرار دارد.

قربانی اذعان داشت: طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک یک قانون است و ترک فعل‌ها در این زمینه که منجر به ضرر و زیان شهروندان و تضییع حقوق عامه شود با جدیت دنبال و مسئولین امر باید پاسخگو باشند.

این مقام عالی قضایی تصریح کرد: طی روزهای اخیر به معاونت پیگیری حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم دادستان مأموریت داده شد تا با تشکیل کمیته‌ای متشکل از نهادهای امنیتی و اطلاعاتی، بازرسی کل استان و اداره کل محیط زیست با بررسی‌های کارشناسی و دقیق هرگونه ترک فعل، قصور و سهل‌انگاری در اجرای طرح کاهش آلودگی هوای اراک را گزارش کنند.

وی افزود: دادستانی پس بررسی‌های تخصصی و دریافت گزارشات نهادهای مربوطه در صورت اثبات هرگونه اهمال و یا ترک فعل سازمان‌های متولی، متخلفین را شناسایی و برخورد لازم صورت خواهد گرفت لذا این مهم به‌صورت جدی در دستور کار دستگاه قضایی قرار دارد.

بیشتر بخوانید:

دستگاه قضایی به موضوع آلودگی هوای اراک ورود کرد

عملکرد اجرای قانون هوای پاک در برخی دستگاه ها صفر است

کمیته حقیقت یاب روند اجرای طرح کاهش آلودگی هوای اراک را بررسی کند

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار