مشکلات اقتصادی کشور در کجا ریشه دارد؟ امضای تفاهم‌نامه همکاری کتابخانه‌های عمومی و صداوسیمای استان مرکزی کنترل قیمت و کیفیت یکی از راه‌های اساسی رشد تولید و مهار تورم است جهاد در راه خدا دري از درهاي بهشت است جاذبه‌های گردشگری شهر یاقوت‌های سرخ عکس نوشت| دعای روز پنجم ماه مبارک رمضان مراسم بدرقه زائرین امام رضا(ع) در راه آهن اراک  استان مرکزی، رتبه نخست در احیای واحدهای تولیدی تعطیل و نیمه‌تعطیل در کشور برنامه جامع و راهبردی در حوزه روستاها با جدیت پیگیری شود افزایش ۴۱ درصدی نرخ كرايه تاكسي در اراك+نرخ نامه جدید
دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۴
کد خبر: 103194
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۱
نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس درگفتگو با دیار آفتاب:

کشور باید از وابستگی به دلار نجات پیدا کند/ افرادی به‌راحتی در بازار ارز اخلالگری می‌کنند

سبزی نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس گفت: باید کشور از وابستگی به دلار نجات پیدا کند و با استفاده از ارتباطاتی که با کشورهای عضو شانگ‌های ایجادشده و یا روابط دوجانبه‌ای که داریم طی فرایندی بتوانیم از دلار عبور کرده و از سایر ارزها استفاده کنیم.

حجت‌الاسلام محمد سبزی نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با دیار آفتاب؛ با اشاره به راهبرد آمریکایی‌ها در جنگ اقتصادی اظهار داشت: دلار چماقی بود که آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم از آن برای تداوم سلطه‌ی خود استفاده کرد و این چماق را بر سر ملت‌ها نگه داشت و کماکان با همین ابزار دشمنی می‌کند.

این نماینده مردم با اشاره به برنامه‌های دشمن برای برهم زدن ثبات اقتصادی کشور خاطرنشان کرد: بخشی از افزایش قیمت ارز در هفته‌های اخیر نیز معلول تلاش و برنامه‌ریزی دشمنان و عمله‌های داخلی آن‌ها بود.

وی ادامه داد: باید کشور از وابستگی به دلار نجات پیدا کند و با استفاده از ارتباطاتی که با شانگ‌های ایجادشده و یا روابط دوجانبه‌ای که داریم طی فرایندی بتوانیم از دلار عبور کرده و از سایر ارزها استفاده کنیم.

سبزی با اشاره به نوسانات غیرمعمول نرخ در ارز در کشور افزود: باید سازوکاری اندیشیده شود که تعدادی دلال نتوانند به‌راحتی نرخ‌ها را در بازار ارز بالا و پایین ببرند.

نماینده مردم ساوه و زرندیه گفت: اخیراً دیدیم که تعدادی از اخلالگران بازار ارز دستگیر شدند و تعداد آن‌ها هم کم نیست اما مگر چند بازار ارزی داریم که این افراد در بازار غیررسمی اخلال می‌کنند و در عرض چند روز نرخ دلار را ۱۰ هزار تومان بالا می‌برند درحالی‌که ۹۰ درصد ارز کشور در اختیار دولت است.

وی در ادامه با تأکید بر لزوم کاهش وابستگی کشور به فروش نفت اذعان داشت: موضوع دیگر در حوزه‌ی اقتصادی این است که جمهوری اسلامی ایران از ظرفیت‌های عظیمی برخوردار است که نمونه‌ی آن در بخش معدن است.

سبزی اضافه کرد: ایران اولین کشور دارای ذخایر مس دنیاست، اما چقدر توانسته‌ایم از این ظرفیت استفاده کنیم درحالی‌که اگر این مس به‌خوبی بهره‌برداری و فرآوری شود اصلاً نیازی به فروش نفت نداریم.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس خاطرنشان کرد: در بحث ترانزیت این ظرفیت وجود دارد که در سال ۲۰ میلیارد دلار درآمد از این محل داشته باشیم اما باید ببینیم گلوگاه‌ها کجاست و حلقه‌های مفقوده خطوط ریلی و جاده‌ای کشور چیست.

این نماینده مردم تصریح کرد: دولت سیزدهم البته اقدامات خوبی را آغاز کرده و در همین زمینه‌ی ریلی حلقه‌ی مفقوده کریدور شمال به جنوب که مسیر آستارا تا رشت است را در دست اجرا دارد و در بحث معادن هم به همین ترتیب چراکه سیاست‌های کلی نظام هم بر توسعه در این بخش است تا بتوانیم از معادن برای کاهش وابستگی به نفت استفاده کنیم.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار