جزئیات بازرسی کار از محل فعالیت براساس قانون کار

براساس قانون کار بازرسان کار می­‌توانند در حیطه­ وظایف خودشان، بدون هیچ نوع اطلاع قبلی و در هر زمانی از شبانه روز، به بازرسی کارگاه بپردازند. همچنین آن‌­ها می‌توانند به دفاتر و مدارک مرتبط در موسسه مراجعه کنند.\r\n
کد خبر: ۱۰۲۴۰۵ تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۲

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ اداره­ کار بازرسی وزارت کار، با هدف اجرای صحیح قانون کار و همچنین اجرای درست ضوابط فنی تشکیل شده است. از وظایف این مجموعه مطابق با ماده ۹۶ قانون کار می‌توان به نظارت بر اجرای صحیح مقررات مربوط به کار، اجرای صحیح آیین‌نامه‌­ها و همچنین دستورالعمل­‌های مرتبط با آن­‌ها، نظارت بر اشتغال زنان و همچنین کارگران نوجوان، نظارت بر اجرای صحیح آموزش مسائل مربوط به حفاظت فنی اشاره کرد.

تمامی کارگاه­‌هایی که مشمول قانون کار می‌­شوند، چه کارگاه‌­های خانوادگی و چه کارگاه‌­های غیرخانوادگی، در راستای ایمنی و حفاظت فنی، مورد بررسی قرار می­‌گیرند.

مطابق با ماده­ ۶۱ آیین‌نامه­ حفاظت فنی، کارفرما موظف است در طول سال، دو دست لباس به صورت رایگان در اختیار کارگران قرار دهد. لباس کار نیز باید متناسب با نوع کار کارگران باشد. طراحی لباس نیز به گونه­‌ای باشد که فرد بتواند وظایف خود را به راحتی انجام داده و بروز حوادثی را به دنبال نداشته باشد.

لازم به ذکر است افرادی که کارمند بخش اداری هستند، در صورت مشمول قانون کار بودن، باید سالانه، دو دست لباس مطابق با نوع کارشان، به آن­‌ها نیز تعلق بگیرد. حال ممکن است کارفرما در راستای اجرای موضوع ماده­ ۶۱ آیین‌نامه حفاظت فنی، به کارگران، هزینه­ لباس را پرداخت کنید. این رویه درست می­‌باشد مشروط بر آن که اطمینان حاصل کند که لباس کار خریداری شده باشد. همچنین نوع آن نیز متناسب با کار بوده و در کارگاه­ نیز استفاده می­‌شود.

کارفرما موظف است بر نحوه­ استفاده از وسایل حفاظت فردی، نظارت کامل به عمل آورد. در صورتی که کارگری از پوشیدن و استفاده از آن، امتناع کنید، از طریق کمیته­ مراجع حل اختلاف، می‌­توان آن را پیگیری کرد.

مطابق با تبصره­ ۲ ماده­ ۹۱ قانون کار، کارگران موظف به استفاده و نگهداری از وسایل حفاظتی و بهداشتی در محیط کار می‌­باشند. همچنین می­‌بایست دستورالعمل­‌های مربوطه نیز رعایت کنند.

مطابق با ماده­ ۸۵ قانون کار، در صورتی که کارفرما  یا مدیران مذکور در این ماده، وسایل و امکانات لازم را در راستای حفاظت فنی و بهداشت کار در اختیار کارگران دهند. همچنین آموزش­‌های لازم و تذکرات ضروری نیز به آن‌ها داده شود، اما با این وجود، بدون توجه به مقررات و دستورالعمل آن‌ها، عمل کنند، کارفرما هیچ گونه مسئولیتی در قبال آن­‌ها نخواهد داشت. در صورتی که اختلافی نیز رخ دهد، مراجع حل اختلاف، تعیین کننده­ رای هستند.

هر شخص حقوقی یا حقیقی که بخواهد وسایل حفاظت فنی را وارد کرده یا تولید کنید، باید مشخصات وسایل را به همراه نمونه­‌ای از آن، به دو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و کار و امور اجتماعی ارسال کند.

در صورتی که این دو وزارت تایید کنند، می‌­توانند نسبت به ساخت یا وارد کردن این وسایل، اقدامات لازم را انجام دهند.

طریقه­ شناسایی بازرس­ کار توسط کارفرما

مطابق با ماده ۱۰۰قانون کار، تمامی بازرسان کار، کارتی ویژه داشته که به امضای وزیر کار و امور اجتماعی رسیده است. بازرس کار موظف است هنگام بازرسی، این کارت را به همراه داشته باشند. در صورتی که مقامات رسمی و یا مسئولین کارگاه درخواست مشاهده کارت کنند، به آن­‌ها تحویل دهند.

وظایف اداره بازرسی کار

براساس ماده ۹۶قانون کار، اداره­ کل بازرسی وزارت کار و امور اجتماعی در راستای اجرای صحیح قوانین و ضوابط مربوط به حفاظت فنی، به منظور انجام وظایفی، تشکیل می­‌شود.

این وظایف به شرح ذیل است؛

نحوه­ ورود بازرس کار به کارگاه

بازرسان کار می­‌توانند در حیطه­ وظایف خودشان، بدون هیچ نوع اطلاع قبلی و در هر زمانی از شبانه روز، به بازرسی کارگاه بپردازند. همچنین آن‌­ها می‌توانند به دفاتر و مدارک مرتبط در موسسه مراجعه کنند.

در صورتی که احتیاج باشد نیز می‌توانند از تمام یا قسمتی از آن دفاتر و مدارک، رونوشتی تهیه کنند. گفتنی است بازرسی از کارگاه­‌ها مستمرا، و در صورت وجود مشکلات و نواقص، با صدور ابلاغیه انجام می­‌گیرد. در مواردی نیز که لازم به تعقیب متخلفان می‌­باشد، در مراجع صالح قابل پیگیری است.

ممانعت از ورود بازرسان کار

در صورتی که کارفرمایان یا دیگر افراد کارگاه، از ورود بازرسان کار به محیط کارگاه، جلوگیری کنند یا مانع از این بشوند که آن­‌ها وظایف خود را انجام بدهند یا حتی اطلاعات و مدارکی که آن‌­ها لازم داشته و به آن­‌ها ندهند، مطابق قانون به مجازات­‌های مقرر شده، محکوم می‌­شوند.

در صورتی که کارفرما، نواقصی که در ابلاغیه بازرس کار ذکر شده، رفع نکنند، مطابق قانون و بر اساس شرایط جرم مرتکب شده، فرد متخلف، محکوم به مجازاتی چون حبس، جریمه­ نقدی و یا هر دو این­ها خواهد شد. اگر در مهلت مقرر، کارفرما نتواند در رفع تمامی نواقص اقدامات لازم را به عمل آورد، می تواند با تشخیص اداره­ کار، در رفع نواقص، درخواست تمدید مهلت کنید.

اگر بازرسی از کارگاهی صورت بگیرد و چندین نقص در کارگاه ابلاغ شود، در صورتی می‌توان آن‌ها را اولیت‌بندی کرد که دستگاه­‌ها و شرایط متفاوت در محیط کار، دارای مشکلات و خطرات مختلفی باشد. همچنین هر یک از این مسائل و مشکلات دارای میزان و احتمال وقوع مختلفی باشد. به عبارت دیگر اگر احتمال بروز یه حادثه و پیامد­های آن بیشتر بوده و دارای خطرپذیری بیشتری باشد، باید در اولویت قرار بگیرد. در صورت لزوم نیز باید دستگاه یا ماشین آلات مورد نظر نیز تا زمانی که مشکل آن‌­ها رفع می­‌شوند، متوقف شوند.