آلومینیوم 3 - 1 صنعت نفت/ سوخت‌گیری اراکی‌ها پیش از دیدار با مدعی قهرمانی جامعه‌ای که متکی به قرآن باشد آسیب پذیر نخواهد بود ملت ایران در گام دوم انقلاب قله‌های بلند پیشرفت را طی می‌کنند/ توهین به مقدسات نشان از نداشتن منطق غربی‌ها و عجز آن‌ها در برابر انقلاب اسلامی است مستکبران عالم با اهانت به مقدسات می‌خواهند، گسترش اسلام را متوقف کنند اولین یادواره شهدای روستای رکین فراهان برگزار شد عمل به قرآن تنها نسخه شفابخش برای نجات انسان‌هاست تجمع مردم استان مرکزی در محکومیت اهانت به قرآن کریم بعد از نمازجمعه دشمنان داخلي و خارجي عليه انقلاب توطئه می‌کنند ساعت آغاز به کار مدارس استان مرکزی از روز شنبه به روال عادی باز می‌گردد  تقدیر از برگزیدگان جشنواره ابوذر استان مرکزی/ خبرنگاران «دیار آفتاب» با 4 اثر برتر خوش درخشیدند
شنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۰:۱۷
کد خبر: 102402
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۵

واکسیناسیون 90 هزار راس دام سنگین در استان مرکزی علیه بیماری لمپی اسکین

رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی از برنامه ریزی جهت واکسیناسیون حدود 90 هزار راس دام سنگین در استان برعلیه بیماری لمپی اسکین خبر داد.

به گزارش دیار آفتاب؛ مهدی جان محمدی در جمع خبرنگاران افزود: لمپی اسکین  یک بیماری ویروسی در دام سنگین (گاو و گوساله ) می باشد که می تواند خسارات اقتصادی فراوانی به صنعت دامداری وارد کند. از علائم این بیماری می توان به ظهور ضایعات ندولی و کهیرمانند بر روی پوست گاوها، التهاب بر روی گردن و کشاله ران، تب شدید، آبریزش چشم، بینی و اختلال در تعادل دام ها و ... اشاره کرد.

وی گفت: انتقال بیماری اغلب از طریق حشرات ناقل می باشد که این حشرات  می تواند باعث گسترش سریع بیماری گردند و با توجه به بروز این بیماری در فصول بهار و تابستان که فصل فعالیت حشرات و بندپایان است، واکسیناسیون قبل از شروع فصول مذکور انجام می شود.

رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی تصریح کرد: واکسیناسیون دام های سنگین در استان  برعلیه بیماری لمپی اسکین به منظور پیشگیری و کنترل این بیماری از 15 آذر ماه سال جاری آغاز شده و به مدت 40 روز ادامه دارد و انتظار می رود حدود 90 هزار راس دام سنگین در این طرح واکسینه شوند.

جان محمدی افزود: واکسیناسیون به موقع، انجام ضدعفونی، سم پاشی به صورت مرتب و جلوگیری از تردد افراد متفرقه و  و سایل نقلیه به دامداری مهم ترین را پیشگیری ازبیماری لمپی اسکین می باشد.

رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی در پایان یادآور شد: دامداران درصورت بروز بیماری، برای جلوگیری از پیشرفت این بیماری باید از جابه جا کردن دام اکیداً خودداری کرده و دام و دامداری را قرنطینه کنند.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار