هفتمین روز دهه فجر؛ حضور استاندار مرکزی در ساوه پایگاه هوایی راهکنشی عقاب 44 ارتش رونمایی شد/ قابلیت اجرای عملیات غافلگیرانه هوایی دور از انتظار دشمنان مقاومت الگوی بزرگی برای پیروزی ملت‌ها است تحولاتی که در دوران انقلاب در کشور شکل‌گرفته بی‌نظیر است بارش پراکنده باران و وزش باد در استان مرکزی/ کاهش دما از فردا اعتکاف در مسجد انقلاب ساوه سرلشکر باقری: رژیم صهیونیستی در میان ملل محور مقاومت محاصره شده است/ رونمایی از دستاورد جدید نهاجا تا ساعاتی دیگر آغاز مرحله جدید هوشمندسازی یارانه آرد اجرای سراسری طرح پزشک خانواده از اردیبهشت‌ 1402/ معاونت طب سنتی احیا می‌شود روایت جدید از ناپدید شدن سه ورزشکار ایرانی در زلزله ترکیه
سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۴
کد خبر: 102352
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۸

با جریمه‌های اشتباهی چه کار کنیم؟/ از خطای دوربین ها تا مخدوش کردن پلاک!

برای برخی رانندگان پیامک‌های جریمه ارسال می‌شود در حالی که اصلا در آن ساعت در چنین مسیری نبوده‌اند.

به گزارش دیار آفتاب؛ لفظ «جریمه» هیچ وقت در هیج کجا برای هیچ کس خوشایند نبوده است و اصلا نوع آن هم فرقی نمی کند به هرحال کلمه ای‌ است منفی که بار لغوی آن مشخص است اما در این میان جریمه رانندگی هم به نوبه خودش برای تمامی رانندگان از اهمیت بسیار زیادی قائل است زیرا هر فردی ممکن است در طول رانندگی اشتباهاتی را مرتکب شود. از این رو پلیس راهنمایی و رانندگی برای اینکه فرد را از نتایج کارهای خود مطلع سازد، اقدام به صدور قبض‌های جریمه می‌کند. 

با جولان کرونا در کشور و ایجاد محدودیت ها و ممنوعیت های ترافیکی، متاسفانه برای تعدادی از خودروها پیامک جریمه ای ارسال شده که با دیدن آن داغ دلشان تازه می شود اما صبر کنید! تمام این جرایم واقعی نیستند؛ چرا؟ چون بعضی از این رااندگان اصلا در آن مسیر نبودند که بخواهند جریمه شوند و به همین دلیل با مشاهده پیامک جریمه تعجب می کنند و به نوعی این پیامک های اشتباهی قوز بالای قوز شده است!

البته این جریمه ها فقط به صورت دستی انجام نمی شود، دوربین‌های هوشمند زیادی در سطح شهر هستند که راننده متخلف را شناسایی می‌کنند  از طرفی افسران راهنمایی و رانندگی هم در جاده‌ها و شهرها مستقر هستند تا خودروهای خاطی را جریمه کنند. با این وجود بسیاری از رانندگان از این وضعیت شاکی هستند که چرا، وقتی خودروشان در محل تخلف حضور ندارند، جریمه می‌شوند.

به دلیل پیام های زیاد مخاطبان باشگاه خبرنگاران جوان، این موضوع را با پلیس راهور فراجا در میان گذاشتم؛ سردار سیدتیمور حسینی جانشین رئیس پلیس راهور فراجا در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان اظهار کرد: ارسال پیامک جریمه اشتباه دلایل مختلف دارد که یکی از آن دستکاری شماره پلاک است که با این اقدام تخلف خود را به نام دیگران ثبت می کنند.

وی ادامه داد: مورد دوم، بحث کالیبره نبودن دوربین های ثبت جریمه است یعنی برخی مواقع دوربین عدد یا حروف را جور دیگری می خواند و اشتباهی صورت می گیرد.

جانشین رئیس پلیس راهور فراجا گفت: گاهی وقت ها هم در سامانه ارسال پیامک ها اختلالی ایجاد می شود، لذا پلیس راهور در ابتدا یک پیامک اولیه به راننده ارسال می کند که در ان عنوان شده «در حال بررسی است» و بعد توسط اپراتور چک می شود.

وی تاکید کرد:  اگر اپراتور ببیند این مشخصات با ویژگی های VIN خودرو مطابقت ندارد، جریمه ثبت نهایی نخواهد شد و رانندگان نگران نباشند.

گفتنی است، اگر نسبت به مبلغ جریمه یا تخلف ثبت‌شده برای خودروی شما اعتراضی دارید، می‌توانید به مرکز اجرائیات پلیس راهور یا مراکز پلیس + ۱۰ برای اعتراض به جرایم رانندگی مراجعه کنید.

پیشتر، رئیس مرکز اجرائیات پلیس راهور فراجا گفته بود که براساس ماده ۵ قانون رسیدگی به تخلفات راهنمایی و رانندگی، پلیس راهور موظف است ثبت جرایم را با حداکثر دقت انجام دهد. بنابراین در صورتی که وقوع تخلف از سوی مأموران پلیس راهور ثابت شود آن مأمور تحت تعقیب قضایی قرار می‌گیرد.

در صورتی که هر یک از شهروندان شکایتی درباره جرایم شان دارند می‌توانند با مراجعه به ۲۸۰ واحد رسیدگی به تخلفات اجرائیات در سراسر کشور، پیگیر کارشان شوند تا حقی از کسی ضایع نشود.

captcha
آخرین اخبار