آلومینیوم 3 - 1 صنعت نفت/ سوخت‌گیری اراکی‌ها پیش از دیدار با مدعی قهرمانی جامعه‌ای که متکی به قرآن باشد آسیب پذیر نخواهد بود ملت ایران در گام دوم انقلاب قله‌های بلند پیشرفت را طی می‌کنند/ توهین به مقدسات نشان از نداشتن منطق غربی‌ها و عجز آن‌ها در برابر انقلاب اسلامی است مستکبران عالم با اهانت به مقدسات می‌خواهند، گسترش اسلام را متوقف کنند اولین یادواره شهدای روستای رکین فراهان برگزار شد عمل به قرآن تنها نسخه شفابخش برای نجات انسان‌هاست تجمع مردم استان مرکزی در محکومیت اهانت به قرآن کریم بعد از نمازجمعه دشمنان داخلي و خارجي عليه انقلاب توطئه می‌کنند ساعت آغاز به کار مدارس استان مرکزی از روز شنبه به روال عادی باز می‌گردد  تقدیر از برگزیدگان جشنواره ابوذر استان مرکزی/ خبرنگاران «دیار آفتاب» با 4 اثر برتر خوش درخشیدند
جمعه ۰۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۳:۵۶
کد خبر: 102327
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۸
گزارش تصویری/

بازدید وزیر میراث فرهنگی از بازار تاریخی اراک و مدرسه سپهداری

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، استاندار مرکزی، نمایندگان مردم اراک، خنداب و کمیجان و جمعی از مسؤولان از بازار تاریخی اراک و مدرسه سپهداری بازدید کردند.

به گزارش دیار آفتاب؛ عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، استاندار مرکزی، نمایندگان مردم اراک، خنداب و کمیجان و جمعی از مسؤولان روز جمعه از بازار تاریخی اراک و مدرسه سپهداری بازدید کردند.

مجموعه تاریخی بازار اراک با قدمت بیش از ۲۰۰ سال در زمان فتحعلی شاه قاجار به دست یوسف‌خان گرجی بناگذاشته شد که به نوعی هسته اولیه شهر سلطان‌آباد را در خود داشت.

این مجموعه که ۱۴ هکتار است و به صورت ۲ راسته بازار عمود برهم ساخته شده، یکی از نمونه‌های ارزشمند معماری ایرانی و اسلامی است که تمامی جزئیات را با ظرافت و به بهترین کیفیت در خود دارد.

مدرسه سپهداري نخستين مركز آموزشي بنا شده در اراك است كه به مدرسه امام خميني (ره) شهرت دارد و اين بناي تاريخي با 200 سال سابقه يكي از بناهاي تاريخي دوره قاجار است كه همزمان با تاسيس بازار اراك به دستور يوسف خان گرجي، سپهدار اعظم و باني شهر اراك ساخته شده است.

معماري داخلي مدرسه از طرح چهار ايواني است كه 2 ايوان شمالي و جنوبي بلندتر از 2 ايوان ديگر است.

پيرامون حياط مدرسه 25 حجره وجود دارد و هر حجره داراي يك ايوان كوچك در جلو و قسمت نشيمن در عقب است و سردر و لچكي حجره‌ها با كاشي هاي خشتي هفت رنگ تزئين شده است.

گنبد مدرسه يك پوش است كه در نوع خود بزرگترين گنبد آجري در بافت قديمي اراك محسوب مي‌شود و از عناصر داخلي مدرسه مي‌توان به آب‌انبار و صحني وسيع با حوضي سنگي در ميان آن اشاره كرد.

captcha
آخرین اخبار