آلومینیوم 3 - 1 صنعت نفت/ سوخت‌گیری اراکی‌ها پیش از دیدار با مدعی قهرمانی جامعه‌ای که متکی به قرآن باشد آسیب پذیر نخواهد بود ملت ایران در گام دوم انقلاب قله‌های بلند پیشرفت را طی می‌کنند/ توهین به مقدسات نشان از نداشتن منطق غربی‌ها و عجز آن‌ها در برابر انقلاب اسلامی است مستکبران عالم با اهانت به مقدسات می‌خواهند، گسترش اسلام را متوقف کنند اولین یادواره شهدای روستای رکین فراهان برگزار شد عمل به قرآن تنها نسخه شفابخش برای نجات انسان‌هاست تجمع مردم استان مرکزی در محکومیت اهانت به قرآن کریم بعد از نمازجمعه دشمنان داخلي و خارجي عليه انقلاب توطئه می‌کنند ساعت آغاز به کار مدارس استان مرکزی از روز شنبه به روال عادی باز می‌گردد  تقدیر از برگزیدگان جشنواره ابوذر استان مرکزی/ خبرنگاران «دیار آفتاب» با 4 اثر برتر خوش درخشیدند
جمعه ۰۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۳:۵۸
کد خبر: 102310
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۰
دیارآفتاب گزارش می دهد؛

بازدید وزیر میراث فرهنگی از شهر تاریخی نراق/ قول مساعد ضرغامی برای مرمت خانه تاریخی فاضلین نراقی

ضرغامی در ادامه برنامه های های خود در سفر به استان مرکزی از شهر تاریخی نراق و جاذبه های گردشگری آن بازدید کرد.

به گزارش دیار آفتاب؛ عزت اله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پیش از ظهر امروز پنجشنبه 10 آذرماه در روز نخست سفر خود به استان مرکزی، پس از اولین احترام به مقام شامخ شهدای روستای دو دهک دلیجان و بازدید از کاروانسرای دو دهک از شهر نراق، بازار تاریخی نراق و تعدادی از خانه های تاریخی و بوم گردی این شهر بازدید کرد.

بازار تاریخی نراق، که به بازار شمس‌السلطنه نیز مشهور است، مربوط به دوره قاجار بوده و در بافت تاریخی شهر واقع شده است. این اثر که در تاریخ ۲۲ آبان ۱۳۶۲ با شماره ثبت ۱۶۴۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید، در زمره مناطق دیدنی و گردشگری نراق قرار دارد.

همچنین ضرغامی از خانه تاریخی فاضلین نراقی منسوب به ملا احمد و ملا مهدی از مفاخر شهر نراق و استان مرکزی بازدید و بر مرمت و بازسازی این خانه تاریخی تاکید شد، وزیر میراث فرهنگی، صنیع دستی و گردشگری بر تخصیص بودجه برای مرمت این اثر تاریخی قول مساعد داد.

این خانه تاریخی مربوط به اواخر دوره صفوی در فضایی به وسعت حدود ۵۰۰ مترمربع واقع شده و در سال 86 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ضرغامی همچنین در ادامه از موزه شهاب‌سنگ نراق بازدید کرد، موزه شهاب‌سنگ، در محل برخورد شهاب سنگی که در سال ۱۳۵۳ یک شهاب سنگ ۳ کیلوگرمی در شهر نراق فرود آمد، شکل گرفته است. این شهاب سنگ سقف مدرسه‌ایی را سوراخ و قطری حدود ۲۰ سانتی‌متر ایجاد کرد و در حال حاضر ۲۰ نمونه شهاب سنگ از سراسر دنیا در آن به نمایش گذاشته شده است.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار