بهره‌مندی ۹۷ درصدی روستاهای فراهان از گاز طبیعی نحوه انتخاب دانش‌آموزان دختر برای جشن فرشته‌ها در محضر رهبر انقلاب / صحنه‌ زیبایی که هماهنگ نشده بود! هفتمین روز دهه فجر؛ حضور استاندار مرکزی در ساوه پایگاه هوایی راهکنشی عقاب 44 ارتش رونمایی شد/ قابلیت اجرای عملیات غافلگیرانه هوایی دور از انتظار دشمنان مقاومت الگوی بزرگی برای پیروزی ملت‌ها است تحولاتی که در دوران انقلاب در کشور شکل‌گرفته بی‌نظیر است بارش پراکنده باران و وزش باد در استان مرکزی/ کاهش دما از فردا اعتکاف در مسجد انقلاب ساوه سرلشکر باقری: رژیم صهیونیستی در میان ملل محور مقاومت محاصره شده است/ رونمایی از دستاورد جدید نهاجا تا ساعاتی دیگر آغاز مرحله جدید هوشمندسازی یارانه آرد
سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۳
کد خبر: 102272
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۶
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک هشدار داد؛

آمار عجیب مرگ ومیر ناشی از آلودگی هوا در اراک/ آلاینده ها در سال 1400 جان 500 نفر را گرفت!

علیمحمدی گفت: در شهر اراک با جمعیت بالغ‌بر 600 هزار نفر در سال 1400 متأسفانه بیش از 500 مرگ‌ومیر مستقیم در اثر آلاینده‌ها به ثبت رسیده که در رأس آن بیماری‌های انسداد مجاری هوایی و سرطان‌های ریوی و سکته‌های مغزی و قلبی قرار دارد.

به گزارش دیار آفتاب؛ مطابق آخرین آمار وزارت بهداشت از میانگین شاخص ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون در ۲۷ کلان‌شهر کشور با جمعیت حدود ۳۵میلیون نفر، مرگ‌های منتسب به آلودگی هوا بزرگسالان نزدیک به ۲۱هزار نفر در سال ۱۴۰۰ برآورد شده است.

افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و ریوی، کودکان و سالمندان با احتمال بیشتری ممکن است در نتیجه قرار گرفتن در معرض هوای آلوده به ویژه آلاینده های ناشی از سوخت مازوت آسیب ببینند، حتی افراد سالم نیز در هنگام قرار گرفتن در معرض میزان‌های بالای ذرات آلاینده دچار علائم و عوارض تنفسی می شوند ولی پر واضح است که آلودگي در بلندمدت مي‌تواند پيامدهاي جدي در سلامت داشته باشد.

نیروگاه شازند به دلیل استفاده از مازوت به‌ویژه در فصول سرد سال یکی از مهم‌ترین عوامل آلودگی شهرهای اراک و شازند به شمار می‌رود که تقریبا دو برابر حد استاندارد آلاینده SO۲ را وارد هوا می کند، بر اساس آمارهای رسمی از 20 آبان ماه امسال تاکنون ۶۵ میلیون لیتر مازوت در این نیروگاه استفاده شده است.

سال گذشته نیز مازوت سوزی نیروگاه شازند از ۹ آذرماه آغاز و تا ۳۰ بهمن ماه سال گذشته ۴۷۵ میلیون لیتر مازوت در نیروگاه سوزانده شد.

علی علیمحمدی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک 8 آذر امسال در سومین نشست کارگروه کاهش آلودگی هوای استان مرکزی در سال جاری اظهار داشت: با همکاری گروه سلامت و محیط وزارت بهداشت و مرکز تحقیقات هوا و تغییرات اقلیمی دانشگاه شهید بهشتی بر روی 27 شهر کشور ازجمله اراک ازنظر آلودگی هوا و اثرات آن بر روی بیماری‌ها و مرگ‌ومیر یک کار پژوهشی صورت گرفته که نتایج آن قابل‌توجه است.

علیمحمدی گفت: در شهر اراک با جمعیت بالغ‌بر 600 هزار نفر در سال 1400 متأسفانه بیش از 500 مرگ‌ومیر مستقیم در اثر آلاینده‌ها به ثبت رسیده که در رأس آن بیماری‌های انسداد مجاری هوایی و سرطان‌های ریوی و سکته‌های مغزی و قلبی قرار دارد.

وی تأکید کرد: هزینه‌های اقتصادی مرگ‌های ناشی از مواجهه با ذرات معلق به‌مراتب بیشتر از سودآوری‌های تولید برق و صنایع است.

معاون دانشگاه علوم پزشکی اراک خاطرنشان کرد: اراک جزو شهرهای بسیار با ریسک بالاست و این تقاضا را داریم که موضوع آلودگی هوای اراک به‌عنوان یک دغدغه در دستور کار اصلی دولت باشد.

به گزارش دیارآفتاب، از ابتدای سال تاکنون در اراک ۹۰ روز ناسالم ثبت شده و از این حیث در مقایسه با ۸ کلان شهر آلوده کشور اراک در جایگاه پنجم قرار دارد.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار