آثار گسترده نماز شب در زندگی

یکی از سفارشات با فضیلت اولیا و انبیا خواندن نماز شب است که به عنوان یکی از برنامه‌های سازنده اسلامی محسوب می‌شود.
کد خبر: ۱۰۲۱۷۷ تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۲

به گزارش دیار آفتاب؛ حجت السلام و المسلمین حسن عاملی کارشناس مذهبی گفت: نماز شب انسان را هر چه بیشتر به سمت وادی معنویات سوق می‌دهد و به جا آوردن نماز شب تاثیر بسیار زیادی در دنیا و هم در برزخ و همچنین در قیامت دارد و انسان را با خلوت کردن با خالق خود به خودسازی دعوت می‌کند.

به گفته حجت السلام عاملی، نماز شب ابعاد گسترده‌ای را در زندگی شخصی، اجتماعی وسیاسی انسان در بر می‌گیرد و تاثیر بسزایی در ظاهر و باطن او دارد، گرفتاری‌ها و مشکلات و همچنین بیماری‌های روحی و روانی همچنین جسمی با خواندن نماز شب رفع می‌شود.

این کارشناس مذهبی گفت: در روایات و احادیث گوناگونی اثرات و فضایل بسیاری مبنی بر خواندن نماز شب آمده است که مطمئنا دانستن آن‌ها موجب شگفتی انسان می شود، ‏پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم فرموده اند: «بر شما باد به اقامه نماز شب، زیرا نماز شب سنتی است از پیامبرتان رسول خدا نماز شب عادت و رسم صالحان و پاکان است که قبل از شما بودند و نماز شب موجب دفع بلا و بیماری‌ها و درد‌ها از بدن می‌شود.

او می گوید: همان گونه که رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم فرمودند: «فإنّ صلاة الیل مِنهاةٌ عنِ الاثم؛ نماز شب انسان را از گناه باز می‌دارد. بازداشتن از گناه از مهم‌ترین آثار و برکات نماز شب می‌باشد و مناسب‌ترین وسیله‌ای است که مانع از گناهان می‌شود.

وی گفت: بعضی افراد فقط اکتفا به نماز یومیه کرده و تصور می‌کنند همین نماز آن‌ها را بیمه می‌کند اهمیت نمی‌دهند اگر مشاهده می‌کنیم که اولیای خدا هیچ وقت گرفتار گناه نشدند به وسیله همین نماز یومیه و نماز شب است. هر کدام از این‌ها خواص خود را دارد ، بزرگان و مردان شب، انتظار شب را می‌کشند چنانچه خطا و گناهی در طول روز انجام دهند نماز شب آن را پاک می‌کند ، مکمل نماز یومیه، نماز شب است.

حجت السلام عاملی گفت: امام باقر علیه السلام فرمودند: «إنما جُعِلَت النّافلةُ لِیُتَمِّ بها ما أفسَدَهُ من الفریضة؛ همانا (نماز) نافله را به خاطر این جهت قرار دادند که جبران فساد نماز‌های واجب را کند ، ریزش و آمرزیده شدن گناهان یکی دیگر از آثار نماز شب محسوب می‌شود. نماز حسنه‌ای است که دل‌های مومنین را جلا داده و و باعث از بین رفتن آثار معصیت و تیرگی‌هایی که دلهایشان از ناحیه سیئات کسب کرده می‌شود.

وی افزود: در قرآن کریم آمده است: «و اقم الصلوة طرفی النهار و زلفا من الیل ان الحسنات یذهبن السیئات ذلک ذکری للذکرین؛ نماز بگزار در آغاز و انجام روز و ساعاتی از شب، زیرا نیکی‌ها بدی‌ها را از میان می‌برند این تذکری است برای ان‌ها که اهل تذکرند.

او می گوید: امام صادق علیه السلام می‌فرماید: «صلاة المومن بالیل تذهب بما عمل من ذنب بالنهار؛ نماز شب گناهانی را که مومن در روز مرتکب شده است را از بین می‌برد این نشان از برکات و اهمیت و قدرت نماز دارد و این یک فضل و لطف الهی است در حق بندگان خداوند راضی به آلوده شدن بندگانش به گناه کردن نیست و چنانچه هم گناه کردند برای آموزش آن گناه به ما امر کرده نماز بخوانید این به بدین معنی نیست که ما هر چقدر دوست داریم گناه کنیم و سپس نماز بخوانیم تا آن گناه از بین برود بلکه این یک فرصت و امتیاز و فضلی است برای بندگان که اگر سهوا گناه نمودند و اصرار بر گناه نداشتند از آن استفاده کنند.

حجت الاسلام عاملی گفت: یکی دیگر از آثار نماز شب رفع مشکلات و گرفتاری‌ها است، در حدیثی از رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم آمده است: «ای مردم هیچ کس از شما نیست مگر اینکه مشکلات و گرفتاری‌ها همچون کمربندی او را محاصره کرده است. پس زمانی که دو سوم شب گذشت و یک سوم آن باقی ماند ملکی بر او وارد می‌شود و به او می‌گوید:ذکر خدا بگو که صبح نزدیک است. پس چنانچه او حرکت کرد و ذکر خدا را گفت یک گره از گرفتاری هایش گشوده می‌شود و اگر او بلند شد و وضو گرفت و داخل نماز شد همه گرفتاری‌ها از او گشوده می‌شود پس صبح می‌کند در حالی که همچون مردمک چشم (روشن و پاکیزه) گردیده است.

وی گفت: از دیگر آثار نماز شب استجابت دعا است، امام صادق علیه السلام می‌فرماید: «کسی که در قنوت نماز وتر، چهل مومن و سپس برای خود دعا کند خداوند دعا‌های وی را مستجاب می‌گرداند،گشایش در‌های آسمان از برکات دیگر خواندن نماز شب است، همچنین حضرت هادی علیه السلام می‌فرمود: «گاه هست که بنده برای نماز شب برخیزد و خواب بر وی غلبه کند چندان که او را به راست و چپ کشاند و گاهی چانه اش به سینه اش رسد، حق تعالی امر فرماید که در‌های آسمان را بگشایند و فرشتگان را ندا دهند که نظر کنید که این بنده من در راه نزدیکی به من چه سختی‌ها می‌کشد در چیزی که بر وی واجب نساخته ام به امید سه چیز: یا گناهش را بیامرزم یا توبه روزیش گردانم و یا رزق و روزی او را زیاد کنم ، ای فرشتگان شما را گواه می‌گیرم که من همه را بدو عطا کردم.

احادیث در مورد فضائل نماز شب

حضرت عیسی می‌فرماید: «طوبی للذین یتهجدون من الیل. اولئک الذین یرثون النور الدائم من اجل انهم قاموا فی ظلمه الیل؛ خوشا به حال کسانی که شب را بیدار می‌مانند. اینانند که نور دائم را از آن رو که در تاریکی شب به پا خاسته اند به ارث می‌برند.

رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم می‌فرماید: «من کثرت صلاته بالیل حسن وجهه بالنهار؛ هر که بیشتر نماز شب بخواند هنگام روز زیبا و نورانی است.

رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم می‌فرماید: «بر شما باد به اقامه نماز شب، زیرا نماز شب سنتی است از پیامبرتان رسول خدا. نماز شب عادت و رسم صالحان و پاکان است که قبل از شما بودند و نماز شب موجب دفع بلا و بیماری‌ها و درد‌ها از بدن می‌شود.»

امام صادق علیه السلام فرمودند: «نماز شب روزی را جلب می‌کند.

امام صادق علیه السلام می‌فرماید: «صلوه الیل تطیب الریح؛ نماز شب انسان را خوشبو می‌کند

باشگاه خبرنگاران جوان