اقدام جدید چلسی برای جذب طارمی بعد از جام جهانی بازدید وزیر میراث فرهنگی از تکیه زاغرم تفرش اهدای لوح ثبت ملی تفرش دوزی توسط وزیر میراث فرهنگی رد پای بخش عظیمی از فرهنگ اسلامی و انقلابی کشور در اراک است/ اگر بناهای تاریخی آسیب ببینند بخشی از هویت ما صدمه می بیند/ بازار اراک باید حفظ شود رشد و توسعه علمی کشور از همه‌ی مسائل مهم تر است/ لزوم توجه به ظرفیت های دریامحور بازدید وزیر میراث فرهنگی از بازار تاریخی اراک و مدرسه سپهداری سهم بخش گردشگری کشور باید استان به استان دنبال شود/ لزوم توجه به حفظ فضاهای گردشگری و بنا های تاریخی بازدید وزیر میراث فرهنگی از موزه چهار فصل اراک گردشگری می تواند رتبه نخست درآمد پایدار کشور باشد استان مرکزی در رتبه دوم رفع موانع تولید در کشور/ 12 هزار و 500 شغل طی 7 ماهه نخست امسال در استان ایجاد شد
شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۰۵:۲۹
کد خبر: 102104
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۳

پایان مرمت سرای صندوق‌سازها در بازار اراک+تصاویر

معاون میراث‌فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی گفت: در پی قرارداد با پیمانکار عملیات مرمتی سرای صندوق‌سازها در بازار تاریخی اراک به پایان رسید.

به گزارش دیار آفتاب؛ حسین محمودی امروز  پنج شنبه 3 آذر 1401 با اشاره به مرمت نقاط حادثه‌خیز و خطر‌آفرین بازار تاریخی اراک، رقم اعتبار اختصاص یافته به عملیات مرمتی سرای صندوق‌سازها را حدود 900 میلیون تومان عنوان کرد. 

معاون میراث‌فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی اضافه کرد: این عملیات شامل مرمت بام و مرمت تاق آسیب دیده سرا و همچنین اجرای پوشش بام و طاق‌های آسیب‌دیده و بام‌سازی است و همچنین یک ستون ویک تویزه  که تخریب وباز سازی وسه طاق جدید و ۹ طاق از سمت بام پالانه، غوره و گل وکاهگل شده است که تمامی مراحل با نظارت اداره کل اجرایی شد.

وی با بیان اینکه مجموعه تاریخی بازار تاریخی اراک در طول زمان دچار آسیب‌هایی شده است افزود: سال گذشته موضوع احیا و مرمت این مجموعه در دستور کار قرار گرفت و بخشی از سرا‌های دارای اولویت مشمول مرمت شد و این رویه در سال جاری هم ادامه دارد.

محمودی تصریح کرد: بازار تاریخی اراک، یکی از مهمترین جاذبه‌های فرهنگی، تاریخی، اقتصادی و ارزشمند شهر اراک به شمار می‌رود که پس از گذشت ۲۰۰ سال از عمر آن همچنان مرکز فرهنگی و اقتصادی اراک محسوب می‌شود.

معاون میراث‌فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی با تاکید بر اینکه این مجموعه تاریخی دارای ۲۰ سرا و تیمچه است که هر یک از سرا‌ها و تیمچه‌ها دارای فرم و پلانی متفاوت و خاص است. تصریح کرد: مجموعه تاریخی بازار اراک در دوره فتحعلی شاه قاجار در مرکز بافت شهری سلطان آباد احداث شده و یکی از زیباترین بازار‌های ایران محسوب می‌شود.

captcha
آخرین اخبار