اقدام جدید چلسی برای جذب طارمی بعد از جام جهانی بازدید وزیر میراث فرهنگی از تکیه زاغرم تفرش اهدای لوح ثبت ملی تفرش دوزی توسط وزیر میراث فرهنگی رد پای بخش عظیمی از فرهنگ اسلامی و انقلابی کشور در اراک است/ اگر بناهای تاریخی آسیب ببینند بخشی از هویت ما صدمه می بیند/ بازار اراک باید حفظ شود رشد و توسعه علمی کشور از همه‌ی مسائل مهم تر است/ لزوم توجه به ظرفیت های دریامحور بازدید وزیر میراث فرهنگی از بازار تاریخی اراک و مدرسه سپهداری سهم بخش گردشگری کشور باید استان به استان دنبال شود/ لزوم توجه به حفظ فضاهای گردشگری و بنا های تاریخی بازدید وزیر میراث فرهنگی از موزه چهار فصل اراک گردشگری می تواند رتبه نخست درآمد پایدار کشور باشد استان مرکزی در رتبه دوم رفع موانع تولید در کشور/ 12 هزار و 500 شغل طی 7 ماهه نخست امسال در استان ایجاد شد
شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۰۵:۵۸
کد خبر: 102084
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۸

پایان مرحله اول مرمت و ساماندهی ورودی بازار شمس‌السلطنه نراق

مدیر پایگاه میراث‌‌فرهنگی بافت تاریخی نراق گفت: با هدف حفظ بناهای تاریخی مرحله اول مرمت و ساماندهی ورودی بازار شمس‌السلطنه نراق انجام شد.

به گزارش دیار آفتاب؛ پروین سادات طیبی با اشاره به اینکه اعتبار اختصاص یافته به مرمت این بنای تاریخی را یک میلیارد و پانصد میلیون ریال عنوان کرد و گفت: مرحله اول مرمت فضای ورودی و دعوت کنندگی شمس‌السطلنه نراق پس از عقد قرارداد با پیمانکار ذیصلاح و با نظارت اداره کل انجام شد.

مدیر پایگاه میراث‌‌فرهنگی بافت تاریخی نراق گفت: مرمت فضای ورودی و فضای دعوت کنندگی بازار شمس‌السلطنه نراق با همکاری و مشارکت خیرین، نراقی مجید محمدی و حاج فروغی و همچنین مشارکت اداره‌کل اوقاف و امور خیریه شهرستان، انجام شد.

مدیر پایگاه میراث‌فرهنگی بافت تاریخی نراق افزود: کاروانسرای شمس‌السلطنه یکی از زیباترین اماکن تاریخی شهر نراق است که در دوره قاجار احداث شده است. معماری بنای این بازار همراه با حجره‌ها و تیمچه‌ها از ظرافت و زیبایی خاصی برخوردار است.

طیبی با اشاره به اینکه مجموعه بازار و کاروانسرای تاریخی شمس‌السلطنه نراق به شماره 1645 در 22 آبان ماه 1362 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است افزود: سقف‌های گنبدی شکل این بازار ویژگی منحصر به فردی به آن بخشیده است و دیوارهای بازار آجری و سقف آن، ضربی آجری است و در حجره‌ها همه از چوب است که روی آنها با مهارت و زیبایی خاصی کنده‌کاری شده است.

بازار توسط یکی از تجار شهر به‌نام حاج محمد نراقی در دوره قاجار و در قرن 13 هجری ساخته شده که بعدها به تنها دخترش شمس‌السلطنه به ارث رسید و از این رو این مجموعه به بازار شمس‌السلطنه شهرت یافته است.

captcha
آخرین اخبار