شهادت، اوج تعالی

آموزش اعتقادی لرزه بر دل دشمنان انداخته است

آموزش اسلامی و اعتقادی در مدارس کشور لرزه بر دل دشمنان انداخته است تا جایی که خود در گفته‌هایشان به این واقعیت اذعان دارند.
کد خبر: ۱۰۱۸۷ تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۰

به گزارش دیار آفتاب، به نقل از سفیر آشتیان، حذف درس «رهبران کوچک» از پایه ششم ابتدایی سرو صدای بسیاری را در کشور ایجاد کرد.

درسی که به رشادت و شجاعت بزرگ مرد کوچک شهید محمدحسین فهمیده و شهدای دیگر دانش‌آموز پرداخته بود امسال در یک برنامه‌ریزی غیرقابل پیش بینی از دروس این پایه حذف شد.

درسی تحت عنوان «سرزمین های سبز» جایگزین «رهبر کوچک» شد؛ پرسش مهر 95 و کمی تامل با چاشنی عدم یادگیری خشونت در مدارس با تمام کش و قوس های به وجود آمده اذهان را معطوف به سخنان رئیس جمهور در ابتدای سال تحصیلی در جمع دانش آموزان و معلمان می سازد.

رئیس جمهور پس از بازگشت از سفر سازمان ملل در مراسم بازگشایی مدارس گفت: «معلمان امید را به دانش آموزان و نشاط را به مدارس کشور بازگردانند/ خشونت، افراط و تفریط، تخریب کننده زندگی امروز و فردای ما است/ مدرسه نباید محیط اوهام، خرافات و خشونت باشد/ محیط کلاس، محیط سوال باشد و هرگز از سوال نهراسیم/ دولت همه تلاش خود را برای رفاه معلمان به کار می‌گیرد.»

نکته مهم در ادامه سخنان رئیس جمهور با اشاره به پرسش مهر است که می گوید: «خشونت از کجا نشات گرفته است؟ چگونه عده ای خشونت را می آموزند، در برابر خشونت چگونه باید ایستادگی کرد؟ چگونه می توانیم کشور و جامعه ای دارای رحمت اسلامی و نبوی داشته باشیم و چگونه می توانیم جوامع منطقه مان و جهان را از خشونت برهانیم؟»

قدم اول: لایحه الحاقی به پروتکل اختیاری حقوق کودک؛ اگر با کمی تامل و تفکر نگاهی به گذشته بیندازیم، در تیرماه امسال دولت لایحه ای را به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد که ظاهری ویژه و محتوایی در خور تامل داشت: «لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به پروتکل اختیاری کنوانسیون حقوق کودک در مورد به کارگیری کودکان در منازعه مسلحانه» که به سوی حذف بسیج دانش‌آموزی از مدارس نشانه گیری کرده بود که با تصویب کمیسیون حقوقی مجلس در 25 مرداد تاسف همه مردم را برانگیخت.

سه تکه از این پازل به راحتی در طول چندماه کنارهم چیده شد و به راحتی و قدم به قدم پیش رفت تا رنگ دفاع از سرزمین اسلامی ایران را از ذهن کودکان و نوجوانان سرزمین مان کم رنگ بزداید.

شتر در خواب بیند پنبه دانه

متاسفانه دشمن در عرصه آموزشی به خود اجازه اظهار نظر داده است به گونه ای که چند روز قبل از توزیع کتاب های تحصیلی روزنامه «اسرائیل هیوم» ضمن اینکه خواستار حذف اعتقادات اسلامی از جمله روحیه شهادت طلبی از کتاب درسی در ایران شد، ادعای پوچ و بیهوده خود را ابراز کرد که در صورت رد خواسته هایشان شمارش معکوس اولین جنگ اتمی آغاز می شود.

رژیم صهیونستی جسارت دیگری کرد و در روزنامه صهیونستی «اسرائیل امروز» در یادداشت احمقانه ای به قلم «یورام اتینگر» به بررسی موضوعات آموزش داده شده در کتاب های درسی مدارس جمهوری ایران از جمله آرمان شهادت طلبی و نیز توافق هسته ای پرداخته و خواستار تغییرات اساسی در کتاب های درسی شد.

آموزش اسلامی و اعتقادی مدارس ما لرزه به دل دشمنان انداخته است اسرائیل هیوم به نقل از پاردو می نویسد: شهادت کودکان در کتاب ششم دبستان با داستان رهبر کوچک [شهید محمدحسین فهمیده ] محترم شمرده شده می شود و شهادت دختران نیز به تازگی با کتاب آمادگی دفاعی پایه دهم، در برنامه درسی قرار گرفته است.

وی ادامه می دهد: در برنامه تحصیلی ایران، نیاز به جهاد، شهادت کودکان و فداکاری های غیر قابل اجتناب شدیدا و به وضوح به مغزهای جوانان القا می شود، آنها می دانند یک جنگ جهادی به شهادت احتمالی نیاز دارد، آموزش شهادت به کودکان از پایه اول شروع و تا پایه دوازدهم ادامه می یابد .

حال با این همه بغض و کینه ای که برای دشمنان و معارضین جمهوری اسلامی پیش آمده و در صدد خدشه دار کردن افکار کودکان و نوجوانان ما در زمینه دفاع و ایثار و شهادت طلبی هستند تکلیف ما چیست؟ پای به پای آنها قدم برداشتن یا برجسته کردن هرچه بیشتر این مقولات در این امر مهم؟

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی کشور ضمن اشاره به جایگاه ادبیات مقاومت در دفاع مقدس در کتب درسی به اخبار اخیر مبنی بر حذف درس مربوط به شهید فهمیده از کتاب پایه ششم واکنش نشان داد.

حجت الاسلام بهرام محمدیان در نشست خبری یازدهمین جشنواره تجلیل از مولفان و پدیدآورندگان مواد و رسانه های آموزشی در پاسخ به پرسشی درباره ادبیات مقاومت و میزان توجه به متن در کتب درسی اظهار کرد: سال هاست رویکرد ما توجه به ادبیات مقاومت، جهاد و شهادت است و در کتب درسی تمرکز ویژه ای بر آن داریم.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر حذف درس شهید فهمیده گفت: برخی دوستان ما در بیرون عجول هستند و دقت نمی کنند، برنامه ریزی درسی را مطابق با سیاست گذاری های تعلیم و تربیت انجام می دهیم، در سال های گذشته در پایه ششم درس رهبران کوچک در کتاب هدیه های آسمانی داشتیم چون میخواستیم موضوع ایثار و شهادت را در کتاب تعلیمات دینی دنبال داریم اما به این نتیجه رسیدیم که این عنوان مناسب نیست.

وی در ادامه افزود: عنوان این درس را به سرزمین سبز تغییر دادیم و مطالب مربوط به شهید فهمیده را حذف کردیم و مطالبی از زندگی شهید همت و شهید زین الدین جایگیزین آن شد.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی این که در کتاب سال سوم ابتدایی درس سیمای فداکاران را داریم که در آن به زندگی «شهید فهمیده» دانش آموز شاخص شهید پسر، شهیده «سهام خیام» دانش آموز شاخص شهیده دختر، ریزعلی خاجعلی [ دهقان فداکار[ و «شهید امیری» معلم فداکار که خود را به آتش انداخت و جان دانش آموزانش را نجات داد، را گنجانده‌ایم.

وی در پایان گفت: طبق برنامه ریزی های انجام شده سال آینده در کتاب پایه هفتم که دانش آموزان 13 ساله آن را خواهند داشت در کتاب مطالعات اجتماعی یا ادبیات فارسی درسی با موضوع روز بسیج دانش آموزی و شهید شاخص این قشر از بسیج، شهید حسین فهمیده را خواهیم داشت.

انتهای پیام/م