اعتکاف دهه هشتادی‌های در اراک آیین رونمایی از مقاله نقش شهربانی استان در دفاع مقدس اولین محموله کمک‌های مردمی استان مرکزی به مناطق زلزله‌زده خوی ارسال شد/ آمادگی کامل سپاه و بسیج استان برای کمک به مردم خوی افتتاح نمایشگاه اقتصاد مقاومتی و صنایع‌دستی بانوان در محلات برگزاری اولین رویداد تولید محتوای دیجیتال در فراهان برگزار شد بازدید سرلشکر سلامی از مناطق زلزله‌زده خوی؛ سپاه با تمام امکانات در کنار مردم است کلنگ زنی و افتتاح 30 پروژه در شهرستان دلیجان اعزام 160 دانش‌آموز دختر فراهانی به مناطق عملیاتی جنوب نمایش ۱۶ فیلم جشنواره فجر در اراک حال و هوای اردوی راهیان نور دانش آموزان اراکی
شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۴
کد خبر: 101634
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۹

ثبت رکورد ۳۸۰۰۰ دروغ در ۴۶ روز برای ۵ رسانه ضدایرانی

بررسی عملکرد 5 رسانه ضدایرانی و صفحات مجازی آنها نشان می‌دهد این رسانه‌ها در بازه زمانی 23 شهریور تا 9 آبان (46 روز) بیش از 38 هزار دروغ را درباره حوادث اخیر ایران منتشر کرده‌اند.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ بررسی عملکرد ۵ رسانه بی بی سی فارسی، ایران اینترنشنال، صدای آمریکا، رادیو فردا و من و تو و صفحات مجازی آنها نشان می‌دهد این رسانه‌ها در ۴۶ روز (۲۳ شهریور تا ۹ آبان) مجموعا ۳۸۰۰۳ دروغ را درباره حوادث اخیر ایران منتشر کرده‌اند.  

در این پیمایش صرفا عملکرد ۵ رسانه شامل بی بی سی فارسی وابسته به دولت انگلیس، ایران اینترنشنال وابسته به دولت سعودی، صدای آمریکا و رادیو فردا وابسته به دولت آمریکا، من و تو وابسته به جریان بهائیت بررسی شده است.

این مطالعه صرفا به بررسی وب سایت، کانال تلگرام، صفحات توئیتر و اینستاگرام رسمی این ۵ رسانه پرداخته و شبکه‌های تلویزیونی آنها مورد بررسی قرار نگرفته است.

در این بررسی به نسبت حجم اخبار و تولیدات، بی بی سی بیشترین میزان اخبار خلاف واقع را داشته است و ایران اینترنشنال و شبکه من و تو در رده‌های بعدی قرار دارند.

در این پژوهش مصادیق اخبار خلاف واقع شامل: جعل خبر، تقطیع، تحریف، وارونه‌سازی، بزرگنمایی و کوچک‌نمایی بوده است. ضمنا اخباری که توسط این رسانه‌ها مورد سانسور خبری قرار گرفته نظیر تکذیبیه‌ها در مورد کشته‌های دروغین مورد بررسی قرار نگرفته است.

۵ دروغی که در ۴۶ روز گذشته بیشترین بازنشر را از این رسانه‌ها داشته‌اند به ترتیب شامل موارد زیر است: 

۱.  ادعای دروغ حمله نیروهای امنیتی به مدرسه شاهد اردبیل و بازداشت ۱۹ دانش‌آموز وجان باختن یک نوجوان به دلیل خونریزی داخلی 

۲.  ادعای دروغ کشته شدن ۳۴ کودک در اغتشاشات اخیر توسط پلیس 

۳.  ادعای دروغ فرار مقامات جمهوری اسلامی با ۵ پرواز روزانه به خارج از کشور

۴.  انتساب دروغ عملیات تروریستی شاهچراغ و اتفاقات زندان اوین به نظام جمهوری اسلامی

۵.  ادعای دروغ استفاده از کودکان به عنوان نیروهای امنیتی

مطابق رتبه بندی بیشترین انتشار اخبار خلاف واقع به نسبت به حجم خبر به این شرح است:

۱.   شبکه بی بی سی با مجموع ۶۵ در صد دروغ (تعداد کل اخبار ۱۰۴۵۵ . تعداد اخبار خلاف واقع: ۶۸۱۸)

۲.  ایران اینترنشنال  با مجموع ۶۴ درصد دروغ ( تعداد کل اخبار ۲۱۱۶۸ . تعداد اخبار خلاف واقع: ۱۳۵۷۹)

۳.  شبکه من و تو با مجموع ۵۴ درصد دروغ ( تعداد کل اخبار ۷۴۴۲ . تعداد اخبار خلاف واقع: ۳۹۹۴)

۴.  رادیو فردا با مجموع ۴۹ درصد دروغ ( تعداد کل اخبار ۱۱۳۶۰ . تعداد اخبار خلاف واقع: ۵۶۱۲)

۵.  صدای آمریکا با مجموع ۴۶ درصد دروغ (تعداد کل اخبار ۱۷۳۸۸ . تعداد اخبار خلاف واقع: ۸۰۰۰)

بدین ترتیب در این ایام به طور متوسط ۵۵/۶ درصد اخبار منتشر شده این رسانه‌ها خلاف واقع بوده یعنی تقریبا از هر ۲ خبر بیش از یک خبر آن صحت نداشته است. این میزان در پیمایش قبلی ۴۸/۸ درصد بود که حدود ۷ درصد افزایش داشته است.

این رسانه‌ها در ۴۶ روز (منتهی به ۹ آبان) به طور متوسط هر ۱۰۰ ثانیه یک دروغ منتشر کرده‌اند که نسبت به پیمایش قبلی (هر ۲ دقیقه یک دروغ)، سرعت انتشار اخبار نادرست ۲۰ ثانیه بیشتر شده است.

نکته قابل تأمل کثرت ادبیات تهییجی، تبلیغی و آموزشی برای ایجاد اغتشاش بود که در نوع خود بی‌نظیر و خلاف همه پروتکل‌های رسانه‌ای در دنیاست که البته در این پژوهش به آن پرداخته نشده است.

مطابق این پیمایش شبکه سعودی ایران اینترنشنال با ۲۱۱۶۸ مطلب بیشترین میزان تولید را در ۴۶ روز (۲۳ شهریور تا ۹ آبان) داشته است و صدای آمریکا و رادیو فردا رتبه بعدی را به خود اختصاص داده‌اند.

captcha
آخرین اخبار