گمانه زنی برای ورود صنعت جدید به شازند؛

شازند،ظرفیت صنعت جدید را ندارد/محیط زیست شازند در معرض خطر جدی نابودی

هنوز مردم شازند ازچگونگی خروج پتروشیمی شازند از لیست صنایع آلاینده در بهت و حیرتند که حالا موضوع احداث پتروشیمی الوند در شازند مطرح شده که باعث حیرت بیشتر مردم می شود.
کد خبر: ۱۰۱۵۲ تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۵ - ۰۵:۱۰

به گزارش دیار آفتاب؛به نقل از پایگاه خبری شازند ما، هر بار که از کنار صنایع شازند یعنی پتروشیمی و پالایشگاه عبور می کنیم بویی نامطبوع شامّه مسافران و مردم منطقه را می آزارد، بویی که حاصل فعالیت های شیمیایی صنایع غول پیکر شهرستان است و خدا می داند استشمام این بوها چه اثرات مخربی بر متابولیسم بدن انسان می گذارد.

چندی پیش موضوع خروج پتروشیمی شازند از لیست صنایع آلاینده تیتر اول رسانه های شهرستانی و استانی شده بود اما مدتی است که دیگر خبری از این موضوع نیست و مسئولان شهرستانی و استانی نسبت به این موضوع سکوت اختیار کرده اند.

سوال مردم شازند این است که آیا موضوع حق آلایندگی حل شده که مسئولان سکوت کرده و دیگر اقدامی در این خصوص انجام نمی دهند؟! و این حل شدن موضوع به نفع مردم است یا صنعت پتروشیمی؟!

هنوز مردم شازند ازچگونگی خروج پتروشیمی شازند از لیست صنایع آلاینده در بهت و حیرتند که حالا موضوع دیگری در استان مطرح شده که باعث حیرت بیشتر مردم می شود.

***احداث پتروشیمی الوند در شازند

ایسنا نوشت: در جلسه کارگروه امور اقتصادی و تولیدی استان مرکزی مهندس ظفر افشون معاون اقتصادی و توسعه منابع انسانی استاندار مرکزی با اشاره به سه دستور کار این جلسه، در ابتدای امر به وضعیت احداث پتروشیمی الوند و پتروصنعت پیشتاز در شهرستان شازند اشاره کرد و گفت: با توجه به بازدیدهایی که صورت گرفته این دو صنعت عملا تعطیل اند در صورتی که انتظار می‌رود مدیران عامل این دو صنعت اهتمام بیشتری برای راه‌اندازی و بهره‌برداری داشته باشند.

معاون استاندار بر دریافت الزامات زیست‌محیطی از سازمان محیط زیست کشور توسط پتروشیمی الوند تاکید کرد.

در ادامه این جلسه با توجه به اینکه شرکت پتروشیمی الوند برای احداث و بهره‌برداری خود نیازمند آب و زمین است و در این راستا با چالش‌هایی جدی مواجه است، افشون این طرح را طرحی ملی عنوان و بر رفع مشکلات آن تاکید کرد و افزود: در نشست با سرمایه‌گذاران خارجی تمام ظرفیت‌های استان برای جذب آنها معرفی می‌شود و در این راستا قطعا برای سرمایه‌گذاری داخلی تلاش برای رفع مشکلات صورت خواهد گرفت. البته سرمایه‌گذار نیز باید دغدغه مسئولان شهرستان شازند را در امر اشتغالزایی و جلوگیری از بروز آلودگی زیست‌محیطی مورد نظر قرار دهد.

معاون اقتصادی و توسعه منابع انسانی استاندار مرکزی تصریح کرد: امروز صنعت روز به روز با هم‌زیستی محیط زیست پیش می‌رود، اما قطعا پروژه پتروشیمی الوند باید تصویب و تاییدیه لازم از محیط زیست کشور را اخذ کند و قطعا در استان مرکزی این اراده برای کمک به احداث این پروژه وجود دارد.

مهاجر مدیرعامل شرکت پتروشیمی الوند نیز خواستار اختصاص بخشی از اراضی اضافی پالایشگاه شازند شد که تعیین تکلیف این موضوع به برگزاری جلسه‌ای با مدیرعامل این پالایشگاه در عصر امروز در این واحد صنعتی موکول شد.

دفاع فرماندارشهرستان شازند از عدم احداث پتروشیمی الوند در این شهرستان

در ادامه این جلسه میرزایی فرماندار شازند با انتقاد از احداث پتروشیمی در این شهرستان تصریح کرد: شازند به واسطه آلودگی در شرایط مناسبی قرار ندارد و در وهله اول باید مشخص شود که احداث این پروژه چه سودی برای این شهرستان دارد.

وی با تاکید براینکه این واحد صنعتی باید نیروهای بومی را به کار گیرد چراکه امروز شهرستان با هشت هزار و 500 بیکار مواجه است، افزود: شازند از نظر منابع آبی نیز در مضیقه است، دشت شازند توان تامین آب ندارد و سطح آب‌های زیرزمینی نیز کاهش داشته است. تنها می‌توان از پسآب یا منابع آب 14 معدن تعطیل شده  استفاده کرد، اما شازند توان تحمل واحد صنعتی با این عظمت را ندارد و نمی‌تواند از همه صنابع استقبال کند. پالایشگاه روزانه 400 تن گوگرد وارد هوا می‌کند و پتروشیمی الوند باید از بروز آلودگی به شدت جلوگیری کند.

فرماندار شازند در خصوص وضعیت زمین این شرکت گفت: پالایشگاه شازند خود طرح توسعه دارد و عملا نمی‌تواند باقی اراضی خود را به پتروشیمی الوند بدهد، از طرفی در خصوص 10 هکتاری که به پتروصنعت پیشتاز داده است نیز پشیمان است.

ابراهیمی کارنامی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی نیز با تاکید بر اینکه آستانه تحمل شازند و دشت شازند به پایان رسیده است، افزود: جانمایی این واحد صنعتی باید به خارج از دشت منتقل شود، از طرفی در حوزه کوکبیه امکان استفاده از قره‌چای به هیچ عنوان امکانپذیر نیست و ستم بزرگی است که از این منابع آبی برای صنعت استفاده شود.

فاطمه ملکی از فعالین  زیست محیطی در شازند به خبرنگار شازند ما گفت: دشت شازند، دیگر توان اکولوژیک توسعه صنایع را ندارد و آلودگی های موجود نشان می دهد که این موضوع یک واقعیت است.

وی با بیان اینکه مردم ما شاید آلودگی هوا را ببینند ولی آلودگی آب و خاک را نمی توانند ببینند وبر اساس گزارشات، آلودگی آب و خاک فاجعه آمیز است اضافه کرد: وقتی این آلودگی ها از طریق بارندگی ها وارد خاک می شوند، خاک را اسیدی می کنند و همچنین باعث آلودگی آبهای زیرزمینی می شود و این آلودگی آب و خاک باعث می شود امنیت غذایی به خطر بیفتد و تمام محصولات کشاورزی که بخصوص در اطراف صنایع کشت می شوند مطمئناً دچار مشکل هستند.

این فعال زیست محیطی بیان کرد: متاسفانه اولویت استان بر روی توسعه صنتعی تمرکز دارد و این در حالی است که این موضوع با توان اکولوژیک شهرستان منتاقض است، زمانی بود که در شهرستان شازند با حفر 10 متر چاه به آب می رسیدیم ولی حالا اگر 100 متر هم حفر کنیم به آب نخواهیم رسید.

بر هیچ کس پوشیده نیست که وضعیت زیست محیطی در شهرستان شازند شامل هوا، آب، خاک، کشاورزی و حیات وحش در معرض خطر جدی نابودی است و می طلبد که مسئولان مرتبط  و غیر مرتبط در خصوص ورود صنایع جدید به شهرستان شازند تدابیری جدی اتخاذ کنند.

شرکت پتروشیمی الوند با 150 میلیون دلار سرمایه‌گذاری و 120 هزار تن ظرفیت تولید در صورت بهره‌برداری برای 400 نفر به صورت مستقیم و برای حداکثر هزار و 500 نفر به صورت غیرمستقیم اشتغالزایی خواهد داشت، همچنین پتروصنعت پیشتاز نیز با 45 میلیون یورو سرمایه‌گذاری و 130 هزار تن ظرفیت تولید برای 250 نفر به صورت مستقیم و 1500 نفر به صورت غیرمستقیم اشتغالزایی می‌کند.

انتهای پیام/ش