کی روش: اظهارات کلینزمن مایه شرمساری است/ یورگن، خودت استعفا بده! جام جهانی قطر| مصدوم‌کردن نیمار عمدی بود! آثار گسترده نماز شب در زندگی آزاد شدن فروش سهام عدالت فعلا منتفی است/ تسویه سود سهام عدالت ۱۴۰۰ شاید به فروردین ۱۴۰۲ کشیده شود تكاليف عمده براى رفع آلودگى هوا با كدام ارگان است؟ ایران با تکرار سناریوی «بازی قرن» مقابل آمریکا به دنبال شگفتی در جام جهانی رزمایش کمک مؤمنانه در اراک پرونده سازی ناقضان حقوق بشر علیه ایران قرارگاه مرکزی راهیان نور استان مرکزی برگزار شد دفاع مقدس نمایشگاهی از توانمندی ها و ظرفیت های عظیم ملت ایران است/ضرورت اهتمام ویژه رسانه ها به اردوهای راهیان نور
دوشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۰۶:۰۷
کد خبر: 100695
تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۳
فیلم/

آئین سنتی مذهبی قالیشویان

آئین سنتی مذهبی قالیشویان امروز همزمان با سالروز شهادت غریبانه حضرت علی بن امام محمد باقر(ع)،جمعه باحضور صدها هزار نفر از عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت در مشهد اردهال برگزار شد.

به گزارش دیار آفتاب؛ در آئین سنتی مذهبی قالیشویان، هزاران نفر از چوب به دستان فینی قالی مقدس را به عنوان نمادی از پیکر مثله شده فرزند امام پنجم (ع) از خادمین امامزاده سلطان علی بن امام محمد باقر (ع) تحویل گرفته و بر دوش خود حسین حسین گویان به طرف چشمه آبی می برند.

عزاداران (چوب به دستان فینی ) با پاشیدن آب و شستن قالی به صورت نمادین آن را در پناه چوبها روی دست گرفته و با ندای یاحسین یاحسین به سمت مرقد باز می گردانند و قالی مقدس را دوباره تحویل آستان مقدس می دهند.

امسال جوش و خروش مردان چوب بدست و جوانان سیاه پوشی که با فریادهای یا حسین یاحسین بر سر و سینه می زنند همراه با خیل عظیم مشتاقانی که از شهرهای دور و نزدیک برای دیدن این آئین آمده بودند فضای معنوی و شور و هیجان خاص و وصف ناپذیری به این مراسم منحصر به فرد داده بود.

حضرت سلطان علی ابن امام محمدباقر (ع) اوایل قرن دوم هجری به دعوت اهالی فین، قم و کاشان ازطرف پدر بزرگوارش برای ترویج دین اسلام به ایران ماموریت یافت که پس ازسه سال تلاش و مجاهدت، سرانجام در جنگی نابرابر به همراه جمعی از یارانش در خطه اردهال کاشان شهید شد.

قالیشویان یکی از کهن ترن آئینهای سنتی مذهبی ایران است که همه ساله در دومین جمعه مهرماه برای بزرگداشت شهادت حضرت سلطان علی بن امام محمد باقر (ع) درخطه گلگون اردهال برگزار می شود.

انتهای پیام 

captcha
آخرین اخبار
پربازدیدها