کی روش: اظهارات کلینزمن مایه شرمساری است/ یورگن، خودت استعفا بده! جام جهانی قطر| مصدوم‌کردن نیمار عمدی بود! آثار گسترده نماز شب در زندگی آزاد شدن فروش سهام عدالت فعلا منتفی است/ تسویه سود سهام عدالت ۱۴۰۰ شاید به فروردین ۱۴۰۲ کشیده شود تكاليف عمده براى رفع آلودگى هوا با كدام ارگان است؟ ایران با تکرار سناریوی «بازی قرن» مقابل آمریکا به دنبال شگفتی در جام جهانی رزمایش کمک مؤمنانه در اراک پرونده سازی ناقضان حقوق بشر علیه ایران قرارگاه مرکزی راهیان نور استان مرکزی برگزار شد دفاع مقدس نمایشگاهی از توانمندی ها و ظرفیت های عظیم ملت ایران است/ضرورت اهتمام ویژه رسانه ها به اردوهای راهیان نور
دوشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۰۵:۱۷
کد خبر: 100665
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۳
در میزگرد تخصصی «دستاوردهای دفاع مقدس و جهاد تبیین» مطرح شد؛

دفاع مقدس اوج ارزش ها و فضیلت های دینی و انقلابی است/جهاد تبیین در حوزه دفاع مقدس از تحریف و فراموشی جلوگیری می کند

به مناسبت چهل و دومین سالگرد گرامیداشت دفاع مقدس میزگرد تخصصی «دستاوردهای دفاع مقدس و جهاد تبیین» با حضور جمعی از مسئولین و کارشناسان برجسته فرهنگی به همت پایگاه خبری دیارآفتاب برگزار شد.

به گزارش دیار آفتاب؛ به مناسبت چهل و دومین سالگرد گرامیداشت دفاع مقدس میزگرد تخصصی «دستاوردهای دفاع مقدس و جهاد تبیین» با حضور جمعی از مسئولین و کارشناسان برجسته فرهنگی به همت پایگاه خبری دیارآفتاب برگزار شد.

در این میزگرد تخصصی سرهنگ غلامرضا کریمی مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان مرکزی، سرهنگ محمد گودرزی معاون هماهنگ کننده سپاه روح الله استان مرکزی و جمعی از مسئولین و کارشناسان برتر در حوزه فرهنگی، هنری و اجتماعی حضور داشتند.

دفاع مقدس اوج ارزش ها و فضیلت های دینی و انقلابی است

سرهنگ محمد گودرزی معاون هماهنگ کننده سپاه روح الله استان مرکزی در این میزگرد با اشاره به مهمترین دستاوردهای دفاع مقدس و اهمیت تبیین آنها در برنامه های هفته دفاع مقدس اظهار کرد:دفاع مقدس اوج ارزش ها و فضیلت های دینی و انقلابی است و ملت ایران و رزمندگان اسلام در طی هشت سال برجسته ترین و ارزشمندترین رفتارها را از خود به نمایش گذاشتند و لذا مهمترین دستاورد دفاع مقدس احیای ارزش های است.

وی با بیان اینکه دفاع مقدس یک سند کارآمد مدیریتی و یک مدل تمام عیار مدیریتی است،گفت: این ظرفیت را دارد که امروز در بخش های مختلف اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی الگوبرداری شود.

گودرزی با اشاره به اینکه متوقف نشدن از محدودیت ها و کمبودها از جمله تحریم ها و دشمنی دشمنان از دیگر دستاوردهای دفاع مقدس است،افزود: این دستاورد توانست کشور را از بحران های مختلف نجات دهد و امروز متوقف نشدن در محدودیت ها باید یکی از مهمترین درس ها برای جوانان باشد.

وی بیان کرد: تکیه به ظرفیت های درونی و توانمندی های داخلی یکی دیگر از دستاوردهای دفاع مقدس است و جوانان با غیرت کشور با دانش و پژوهش در بسیاری از حوزه ها کشور را خودکفا کنند که نمونه آن در صنایع دفاعی و موشکی است.

احیای نقش مردم در مدیریت و اداره کشور مهمترین دستاورد دفاع مقدس است

معاون هماهنگ کننده سپاه روح الله استان مرکزی احیای نقش مردم در مدیریت و اداره کشور را یکی از پر رنگ ترین مسائل در دفاع مقدس خواند و گفت: الگوگیری از این مسئله مهم موفقیت های زیادی برای کشور به ارمغان آورد چراکه هرکجا مردم نقش آفرینی کرده اند و در صحنه حاضر بودند گشایش های بزرگی حاصل شده است.

وی با تأکید بر اینکه از دستاوردهای مهم دفاع مقدس تثبیت و ماندگاری انقلاب اسلامی است،افزود: به برکت هشت سال دفاع مقدس جوانان غیرتمند و شجاعی تربیت شدند که توانستند افتخارات و حماسه های باشکوهی برای کشور رقم بزنند و کشور را با این درجه از پیشرفت برسانند.

معاون هماهنگ کننده سپاه روح الله استان مرکزی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین روش های توسعه و ترویج فرهنگ دفاع مقدس و تبیین سیره شهدا و رزمندگان خدمت به مردم است،گفت: شهدا در اوج سخت ترین شرایط خدمت به یکدیگر را همواره مد نظر داشتند و این مهم امروز باید مورد توجه در برنامه های مرتبط با گرامیداشت هفته دفاع مقدس قرار گیرد.

وی افزود: یکی از مهمترین رویکردهایی که سپاه و بسیج در طی چندسال گذشته به آن توجه ویژه داشته خدمت به مردم در قالب حوزه های فرهنگی، محرومیت زدایی، اجتماعی، اقتصادی و خدماتی است که به مناسبت های مختلف در قالب رزمایش هایی ویژه انجام می شود.

گودرزی ادامه داد: خوشبختانه در طی سال های گذشته به برکت کنگره شهدای استان مرکزی نهضت خدمت رسانی به مردم راه اندازی شد و طرح هر شهید یک خدمت به مردم در این راستا عملیاتی شد که منشا خیرات و برکات فراوانی به مردم بود.

سپاه و بسیج در مسیر خدمت به مردم همواره مستحکم، با اراده، با برنامه و با عزمی راسخ حرکت می کند

وی با تأکید بر اینکه سپاه و بسیج در مسیر خدمت به مردم همواره مستحکم، با اراده، با برنامه و با عزمی راسخ حرکت می کند،گفت: اعتقاد داریم یکی از راه های ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه در کنار کلیه اقدامات تبیینی، تبلغی و فرهنگی خدمت رسانی به مردم است.

معاون هماهنگ کننده سپاه روح الله استان مرکزی افزود: یکی از رویکردهای دیگر سپاه و بسیج در اجرای برنامه های جهاد تبیین است که در این راستا قرارگاه تخصصی جهاد تبیین با حضور اقشار بسیج و معاونت های تخصصی سپاه تشکیل شده و با استفاده از ظرفیت نخبگانی به دنبال تحقق فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص فریضه مهم جهاد تبیین هستیم.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین اقدامات در راستای جهاد تبیین برگزاری کنگره شهدای استان مرکزی است که از ۷ سال گذشته رویکرد کلیه برنامه ها تبیینی بوده و خوشبختانه آثار و برکات فراوانی در این راستا به عنوان دستاورد خلق شده و مسیر را برای هرگونه اقدامات دیگر باز کرده است.

گودرزی اضافه کرد: استفاده از ظرفیت فضای مجازی از دیگر رویکردهای سپاه و بسیج در اجرای فعالیت ها است که حمایت و پشتیبانی از توانمندی ها و ظرفیت ها را با قوت دنبال می کنیم چراکه اعتقاد داریم فضای مجازی یک فرصت بسیار مناسب برای تحقق جهاد تبیین است.

وی با بیان اینکه خوشبختانه امروز به برکت فرهنگ دینی و انقلابی حاکم در میان جوانان روحیه و تفکر بسیجی در میان آنها به خوبی رشد پیدا کرده،گفت: لذا مهمترین برنامه هایی که در بسیج برای جوانان تدارک دیده شده نقش آفرینی آنها در جهاد علمی، جهاد خدمت رسانی و جهاد تبیین است و لازمه فتح قله های بلند توسط جوانان تحقق این ۳ جهاد است که بسیار مورد توجه در بسیج است.

معاون هماهنگ کننده سپاه روح الله استان مرکزی افزود: در سالجاری سپاه با پشتوانه بسیج برنامه های متنوعی در راستای گرامیداشت چهل و دومین سالگرد دفاع مقدس در نظر گرفته که مهمترین رویکرد آنها خدمت رسانی به مردم و جهاد تبیین است.

وی خاطر نشان کرد: اجرای برنامه ها به شکل محله محوری از ابتکارات امسال در هفته دفاع مقدس است که با کمک قرارگاه های محله محور بسیج در سطح استان برگزار خواهد شد.

جهاد تبیین در حوزه دفاع مقدس از تحریف و فراموشی جلوگیری می کند

سرهنگ غلامرضا کریمی مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان مرکزی در این میزگرد با اشاره به اهمیت فریضه جهاد تبیین گفت: جهاد تبیین یک مفهوم قرآنی و ریشه در معارف اسلامی دارد و پیامبران و اولیای الهی برای تبیین آمده اند و انقلاب اسلامی نتیجه تبیین و بیان حق و حق گویی بود چراکه امام خمینی(ره) با تبیین حقایق و معارف اسلام ناب محمدی و روشنگری در خصوص جنایت های رژیم پهلوی انقلاب اسلامی را تشکیل دادند.

وی با بیان اینکه تبیین اصل و اساس انقلاب اسلامی و پایه پیشرفت و حرکت کشور به سمت اهداف است،افزود:مردم نقش مهمی در شکل گیری و تحقق تبیین دارند و لذا هرحرکتی در دایره پیشرفت کشور نیازمند حضور مردم است.

کریمی ادامه داد: لازمه همراهی مردم با انقلاب اسلامی و مقاطع مختلف جهاد تبیین و اهمیت به این فریضه مهم است و با توجه به اینکه دفاع مقدس یکی از مهمترین مقاطع انقلاب است لذا دستاوردها و اهمیت این مقطع مهم باید برای مردم و خصوصا جوانان به خوبی تبیین شود.

وی با تأکید بر اینکه جهاد تبیین در حوزه دفاع مقدس از تحریف و فراموشی جلوگیری می کند،گفت: اگر امروز به دنبال تحول، گفتمان سازی و فرهنگ سازی دفاع مقدس در بخش های مختلف جامعه هستیم باید جهاد تبیین محقق شود.

لازمه پیشرفت کشور در گام دوم انقلاب گفتمان سازی و نهادینه کردن فرهنگ دفاع مقدس در بخش های مختلف کشور است

مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان مرکزی تأکید کرد: لازمه پیشرفت کشور در گام دوم انقلاب گفتمان سازی و نهادینه کردن فرهنگ دفاع مقدس در بخش های مختلف کشور است که جهاد تبیین مقدمه ای بر گفتمان سازی است.

وی ادامه داد: باتوجه به توطئه های امروز دشمنان در عرصه جنگ نرم و خصوصا ابزار فضای مجازی جهاد تبیین برای جوانان و بیان حقایق و واقعیت ها و تبیین دستاوردهای دفاع مقدس یک امر مهم است و لذا جهاد تبیین باید محوری ترین مسئله در برنامه های دفاع مقدس باشد.

مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان مرکزی با بیان اینکه اساس فعالیت ها در حوزه دفاع مقدس جهاد تبیین است،گفت:در این رسالت مهم علاوه بر اینکه به پیام ها، درس ها، تجربیات ارزشمند و دستاوردهای عظیم برای کشور توجه شود توطئه های دشمنان در جنگ تحریف و فراموشی نیز مورد توجه قرار می گیرد.

وی با اشاره به دستاوردهای دفاع مقدس بیان کرد: یکی از مهمترین دستاوردهای دفاع مقدس نهادینه کردن خوداتکایی و تحقق مامی توانیم است چراکه ملت ایران رزمندگان اسلام با دست خالی و اوج توطئه های دشمنان توانستند بزرگترین پیروزی ها را رقم بزنند و در برخی از حوزه ها خصوصا ساخت تجهیزات دفاعی وتجهیزات نظامی و بیمارستان های صحرایی و پل ها با استفاده از دانش بومی اقدامات ویژه ای انجام شد که هنوز هم در دانشگاه ها و مراکز علمی مورد بحث و بررسی است و بسیاری از پیشرفت های کشور در حوزه های مختلف با تکیه به این فرهنگ ارزشمند رقم خورده است.

کریمی وحدت را یکی دیگر از دستاوردهای دفاع مقدس خواند و افزود: دفاع مقدس کلید وحدت جامعه است و یکی از مهمترین دستاوردهای دفاع مقدس ایجاد وحدت و انسجام در بین مردم برای انجام کارهای بزرگ است و امروز فعالیت در حوزه دفاع مقدس باید انسجام و وحدت در جامعه را تقویت کند.

وی استکبار ستیزی را از دیگر دستاوردهای دفاع مقدس دانست و افزود: دفاع مقدس قائده ها و راهبردهای دشمنان علیه ملت را شکست داد و لذا فرهنگ دفاع مقدس الگوی ملت ایران برای مقابله با استکبار جهانی است و الگوگیری امروز کشورها در قالب جبهه مقاومت دشمنان را به عجز و ناتوانایی رسانده است.

ولایت و معنویت مهمترین رکن پیروزی در دفاع مقدس است

مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان مرکزی با تأکید بر اینکه ولایت و معنویت مهمترین رکن پیروزی در دفاع مقدس است،افزود: این مسئله درس بسیاری برای شرایط امروز جامعه دارد و هراندازه که فرهنگ تبعیت از ولایت و معنویت در جامعه گسترش پیدا کند قطعا مشکلات بهتر برطرف خواهد شد و رمز موفقیت کشور در گام دوم انقلاب توجه و عملیاتی کردن بیانات مقام معظم رهبری در حوزه های مختلف است.

وی با اشاره به اینکه غیرت دینی یکی از درس های مهم دفاع مقدس است،گفت: ملت ایران با این مولفه اجازه ندادند دشمنان ذره ای به کشور آسیب وارد کنند و امروز که دشمنان با استفاده از فضای مجازی غیرت دینی را نشانه گرفته اند باید در مقابل توطئه های آنها هوشیار بود چراکه غیرت دینی موتور محرکه پیشرفت کشور است.

کریمی با تشریح مهمترین محورها و موضوعاتی که در هفته دفاع مقدس به آن پرداخته می شود، افزود: در هفته دفاع مقدس سالجاری با برنامه ریزی های دقیق سعی کردیم به کلیه موضوعات مرتبط به طور ویژه بپردازیم و با رویکرد جهاد تبیین مسائل مختلف و عوامل مهم پیروزی ملت ایران در دفاع مقدس را به شکل های مختلف و در قالب برنامه هاو تولیدات محتوایی تبیین کنیم.

وی ادامه داد: شهدا، جانبازان، ایثارگران، خانواده معظم شهدا و ایثارگران، پیشکسوتان، خانواده، بانوان، سربازان، جوانان، علم و دانش، وحدت، اقشار مختلف مردم، فرماندهان شاخص از جمله موضوعات تخصصی در هفته دفاع مقدس است و موضوعاتی چون ولایتمداری، بصیرت، استکبارستیزی، دشمن شناسی، فرهنگ ایثار و ازخودگذشگی و ظرفیت های داخلی از جمله محورهای محتوایی در هفته دفاع مقدس است.

مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان مرکزی اضافه کرد: بیش از ۲۵ کمیته و ۱۶ کارگروه تخصصی در ذیل ستاد گرامیداشت دفاع مقدس و مقاومت با هدایت های ستاد کنگره شهدای استان مرکزی تشکیل شده و با توجه به مردمی بودن دفاع مقدس استفاده از ظرفیت های بخش مردمی بسیار مورد توجه است.

وی بیان کرد: استفاده از ظرفیت ۲۴ قشر تخصصی برای گرامیداشت هفته دفاع مقدس در دستور کار قرار گرفته که سعی داریم با استفاده از ظرفیت های آنها در اماکن مختلف به شکل مردمی در حوزه تبیین و گرامیداشت دفاع مقدس انجام دهیم.

کریمی با اشاره به اینکه در راستای انتقال و ترویج فرهنگ دفاع مقدس به نسل جوان و پاسداری از فرهنگ ارزشمند دفاع مقدس بیش از یکصد عنوان برنامه محوری در دستور کار ستاد کنگره شهدای استان مرکزی است،گفت: از ۷ سال گذشته شروع شده و در حوزه های مختلف با قوت در حال انجام است.

وی با اشاره به مهمترین اقدامات استان مرکزی در حوزه ترویج فرهنگ دفاع مقدس بیان کرد: دانشنامه استانی دفاع مقدس در راستای تحقق بیانات مقام معظم رهبری و تهیه یک دایره المعارف محکم، مستند، قوی و بدون تعارف از ۳ سال گذشته روند اجرایی آن در دستور کار قرار گرفته و امروز از پیشرفت قابل قبولی برخوردار است.

مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان مرکزی افزود: بیش از ۷۱۵ مدخل و ۲۰۰ مقاله علمی در راستای تهیه دانشنامه استانی دفاع مقدس تدوین شده و جلد اول دانشنامه طی ماه های آینده رونمایی خواهد شد.

وی با بیان اینکه تکمیل موزه دفاع مقدس به عنوان یک مرکز فرهنگی برای جوانان و ارتباط آنها با پیشکسوتان و معارف و مطالب دفاع مقدس نیز در دستور کار است،گفت:هم اکنون پیشرفت بالای ۷۷ درصدی دارد و امیدواریم با نگاهی که دولت سیزدهم به مراکز موزه دفاع مقدس دارند به زودی شاهد تکمیل و بهره برداری کامل از این مرکز فرهنگی باشیم.

کریمی با بیان اینکه ۸ رویکرد مهم علمی و پژوهشی، محرومیت زدایی، آموزشی و تربیتی، توسعه زیرساخت ها، خدماتی، اجتماعی، فرهنگی ، تبیینی هنری و تبلیغی و عمرانی برای ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت توسط ستاد کنگره شهدای استان مرکزی در دستور کار است،گفت:خوشبختانه به برکت نقش آفرینی ستاد کنگره اقدامات و دستاوردهای زیادی در طی ۷ سال گذشته رقم خورده که باید به خوبی تبیین شود.

وی افزود: در سالجاری برنامه های گرامیداشت دفاع مقدس و مقاومت را با هدایت های ستاد کنگره شهدای استان مرکزی از ابتدای سال در دستور کار قرار دادیم که اوج این برنامه ها در مقاطع و مناسبت های مرتبط با دفاع مقدس و مقاومت است که یکی از آنها ۳۱ شهریور و هفته دفاع مقدس است.

مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان مرکزی خاطر نشان کرد: گرامیداشت چهل و دومین سالگرد دفاع مقدس استان مرکزی در سالجاری با شعار مامقاوم هستیم از ۲۹ شهریور ماه شروع و تا دهم مهر ماه انجام خواهند شد و با توجه به سامانه ای که برای ثبت برنامه ها در نظر گرفته شده تعداد و عناوین آن مشخص خواهد شد و فعلا در حال جمع آوری برنامه ها هستیم.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار
پربازدیدها