تجمع مردم استان مرکزی در محکومیت اهانت به قرآن کریم بعد از نمازجمعه دشمنان داخلي و خارجي عليه انقلاب توطئه می‌کنند ساعت آغاز به کار مدارس استان مرکزی از روز شنبه به روال عادی باز می‌گردد  تقدیر از برگزیدگان جشنواره ابوذر استان مرکزی/ خبرنگاران «دیار آفتاب» با 4 اثر برتر خوش درخشیدند اختتامیه سومین جشنواره رسانه‌ای ابوذر استان مرکزی اصحاب رسانه در تحقق جهاد تبیین وظیفه سنگینی بر عهده دارند 10 میلیارد ریال تسهیلات به هنرمندان صنایع‌دستی خنداب پرداخت شد ملتی که خود، دشمن و زمانش را بشناسد مقتدر است/ رسانه‌ها در خط مقدم جهاد تبیین‌اند بزرگ‌ترین ائتلاف رسانه‌ای دنیا علیه جمهوری اسلامی شکل‌گرفته است رسانه‌ها محور شکوفایی و توسعه کشور قلمداد می‌شوند
جمعه ۰۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۶
کد خبر: 100485
تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۴
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی عنوان کرد:

افزایش شاخص بهره‌وری موقوفات در دستور کار قرار دارد/ آمادگی اوقاف برای تأمین زمین پروژه های مسکن ملی در اراک

حجت الاسلام واحدی گفت: با توجه به بالا بودن قیمت مسکن و نرخ اجاره در اراک اوقاف حتماً در حد توان خود به مسئله تولید مسکن کمک خواهد کرد کما اینکه استان مرکزی در تخصیص اراضی اوقافی برای ساخت مسکن ملی پیشگام بود و همچنان برای واگذاری زمین برای پروژه‌های مسکن ملی در اراک اعلام آمادگی می‌کنیم.

به گزارش دیار آفتاب؛ حجت‌الاسلام عبدالله واحدی مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی صبح امروز در نشست خبری به مناسبت دهه وقف در جمع خبرنگارن اظهار داشت: در یک سال گذشته 25 وقف جدید در استان مرکزی انجام‌شده که تلاش کردیم با مشاوره‌های لازم به واقفین تمام یا بخشی از آن در راستای مسائل روز ازجمله جوانان، ایجاد اشتغال و همچنین موضوعات قرآنی باشد.

وی با اشاره به اقدامات انجام‌شده از محل اجرای نیات واقفین خیراندیش در یک سال اخیر افزود: یکی از اقدامات شاخص توزیع بیش از 27 هزار سبد معیشتی از محل درآمد موقوفات به ارزش 110 میلیارد ریال است که در قالبت طرح قرار دوازدهم و در دوازدهم هرماه به نیت حضرت ولیعصر (عج) به جامعه هدف تخصیص می‌یابد.

واحدی تصریح کرد: از دیگر اقدامات انجام‌شده تأسیس مراکز افق در کنار بقاع متبرکه بود که این مراکز خدمات متنوع اجتماعی، فرهنگی و قرآنی را به مردم ارائه می‌کنند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی عنوان کرد: طبخ و توزیع 345 هزار وعده غذایی گرم به ارزش 100 میلیارد ریال از محل موقوفات منطبق و مشارکت خیرین با محوریت مراکز افق از دیگر اقدامات انجام‌شده در یک سال اخیر است.

اشتغالزایی مستقیم برای 210 نفر در 12 کارگاه شمیم خدمت

وی با اشاره به اجرای طرح شمیم خدمت با محوریت امامزادگان استان افزود: در این طرح افرادی که نیازمند آموزش‌های فنی و حرفه‌ای هستند به‌ویژه زنان سرپرست خانوار با همکاری مراکز آموزش موردتوجه قرار می‌گیرند و بسترهای لازم برای تجهیز کارگاه و ایجاد اشتغال برای آن‌ها فراهم خواهد شد.

واحدی تصریح کرد: 12 کارگاه در قالب این طرح با محوریت امامزادگان استان راه‌اندازی شد که از این طریق برای 210 نفر به‌صورت مستقیم و 300 نفر غیرمستقیم ایجاد اشتغال شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی همچنین اظهار داشت: اهدای 85 مورد جهیزیه به زوج‌های جوان در قالب طرح پیوند آسمانی به ارزش 21 میلیارد ریال و در راستای ترویج فرهنگ ازدواج آسان از محل موقوفات و کمک خیرین از دیگر اقدامات انجام‌شده در یک سال اخیر است.

وی اذعان داشت: طرح مهر تندرستی باهدف کمک به بیماران نیازمند نیز ازجمله اقدامات اداره کل اوقاف است که در قالب این طرح 400 مورد کمک‌هزینه دارو و درمان به ارزش 15 میلیارد ریال پرداخت‌شده است.

طبخ 90 هزار پرس غذا توسط موکب امامزادگان استان مرکزی در پیاده روی اربعین/ تعداد شرکت کنندگان مسابقات قرآن با رشد 70 درصدی همراه بود

واحدی افزود: در یک سال گذشته 12 زندانی جرائم مالی غیر عمد با محوریت مراکز افق و شورای خیریه شهرستان‌ها آزاد سزی شدند و 145 مورد کمک به خانواده زندانیان به ارزش 10 میلیارد ریال انجام گرفت.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی با اشاره به بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی جدید افزود: سال گذشته در قالب طرح مهر تحصیلی و با هدف کمک به دانش آموزان نیازمند هزار و 116 بسته تحصیلی ویژه دانش آموزان جامعه هدف توزیع شد و امسال نیز این طرح با همین کیفیت اجرایی خواهد شد.

واحدی با اشاره به اقدامات اداره کل اوقاف استان در مراسم اربعین حسینی با سه محور اطعام و پذیرایی، اسکان و فعالیت‌های فرهنگی اظهار داشت: دو موکب بنام امامزادگان استان مرکزی با فعالیت 50 خادم افتخاری در مسجد جامع براثا و در جوار حرم امامین در کاظمین مستقر بود و 90 هزار پرس غذا بین زائران توزیع شد و این موکب‌ها تا امروز به فعالیت خود ادامه داده‌اند.

وی با اشاره به اقدامات انجام‌شده در حوزه قرآنی نیز افزود: 1403 نفر در مسابقات قرآن کریم شرکت داشتند که نسبت به سال گذشته رشد 70 درصدی را نشان می‌دهد.

اوقاف برای تأمین زمین پروژه های مسکن ملی در اراک اعلام آمادگی می کند

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی با تأکید بر لزوم افزایش شاخص بهره‌وری موقوفات گفت: ازجمله اقدامات انجام‌شده تغییر کاربری در موقوفات و کارهای اقتصادی شاخص با اولویت فعالیت‌های تولیدی و دانش‌بنیان است و البته دقت زیادی وجود دارد تا عین نظر واقف اجرایی شود.

وی با اشاره به همکاری اوقاف در طرح نهضت ملی مسکن در اراک افزود: در راستای کمک به مردم و همکاری با دولت 65 هکتار از اراضی اوقافی برای ساخت پروژه 8100 واحدی مسکن ملی اراک اختصاص داده شد اما متأسفانه برخی با دادن اطلاعات نادرست و اظهارات نابجا حلاوت این کار شاخص را از بین بردند هرچند مردم در آینده شیرینی این اقدام را خواهند چشید.

واحدی تصریح کرد: زمین اوقاف از قبل در محدوده شهری قرارگرفته بود و اوقاف می‌توانست درآمد چند برابری از آن داشته باشد اما آن را برای کمک به خانه‌دار شدن شهروندان در اختیار گذاشت و حتی با توجه به اینکه هر متقاضی می‌بایست 65 میلیون تومان به‌عنوان حق پذیره اولیه می‌پرداخت با هماهنگی رئیس سازمان و نماینده ولی‌فقیه 60 درصد تخفیف داده شد و این عدد به 26 میلیون تومان رسید.

وی تأکید کرد: در هیچ کلانشهری در کشور پروژه‌های مسکن ملی در داخل شهر اجرایی نشده و در اراک هم اگر همراهی اوقاف نبود این پروژه باید در شهرهای امیرکبیر و مهاجران اجرایی می‌شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی اظهار داشت: با توجه به بالا بودن قیمت مسکن و نرخ اجاره در اراک اوقاف حتماً در حد توان خود به مسئله تولید مسکن کمک خواهد کرد کما اینکه استان مرکزی در تخصیص اراضی اوقافی برای ساخت مسکن ملی پیشگام بود و 20 استان از این اقدام الگو گرفتند و همچنان برای واگذاری زمین برای پروژه‌های مسکن ملی در اراک اعلام آمادگی می‌کنیم.

اولویت تحقق شعار سال در پروژه های سرمایه گذاری اوقاف 

واحدی با اشاره به در اولویت قرار داشتن تحقق شعار سال در فعالیت‌های سرمایه‌گذاری اوقاف افزود: پروژه پرورش ماهی در قفس با ظرفیت تولید سالانه 50 هزار تن ماهی از اقداماتی است که اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی در بندر چارک استان هرمزگان و با سرمایه‌گذاری 5 هزار میلیارد ریالی آغاز کرده است همچنین پروژه پرورش میگو در استان گلستان که با ظرفیت تولید 40 تن میگو و سرمایه‌گذاری 5 میلیارد تومان به بهره‌برداری رسیده است.

وی تصریح کرد: از دیگر اقدامات پروژه احداث کارخانه ساخت تجهیزات الکترونیکی همچون موبایل، تبلت و غیره در زرندیه است که با سرمایه‌گذاری 2 هزار میلیارد ریالی و با همکاری بخش خصوصی مقدمات کار انجام‌شده و منجر به ایجاد اشتغال مستقیم برای 1500 نفر خواهد شد.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار