10 واحد صنفی فاقد پروانه کسب در اراک پلمب شد کنگره شهدای استان مرکزی با محوریت مردم و خصوصا جوانان نقش آفرینی می کند/راه اندازی قرارگاه تخصصی جهاد تبیین به برکت کنگره شهدا پیش بینی افزایش فروش نفت/ ژاپن از خریداران سنتی نفت ایران است ب ام و XM ۲۰۲۳ تندیس معلم در دلیجان رونمایی شد دستگيري سارق پارکینگ آپارتمان های مسکونی با 9 فقره سرقت در اراک/ 500 میلیون ریال از اموال سرقتی کشف شد تعادل عرضه و تقاضا در اغلب خودروهای تولیدی کشور در نیمه دوم امسال خاندوزی: اعطاى ٧٩٣ هزار وام خرد و بدون ضامن تا ١٥ شهریور ١٤٠١/ رشد اقتصادی کشور به ۳.۸ درصد رسید کشف 19 میلیارد ریال انواع کالای قاچاق در مرکزی / 8 دستگاه خودروی شوتی توقیف شد ایرانِ 7 تکه؛ نقشه آمریکایی تجزیه ایران
سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ - ۰۳:۴۶
کد خبر: 100477
تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۰

بهترین روش حل اختلاف همسران

روانشناس بهترین راه حل تعارضات بین زوجین را گفت‌وگوی بین زوجین دانست و گفت:باید گفت‌وگویی باشد که باعث آرامش و اطمینان در طرف مقابل شود.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از فارس،کامران شیوندی، روانشناس،در برنامه حال خوب شبکه سلامت در مورد ریشه‌های سوء تفاهم در زندگی زناشویی و به همه گیری این موضوع در بین خانواده‌ها اشاره کرد و گفت: هرچه حلقه عاطفی و ارتباطی بین زوجین نزدیک‌تر باشد، سوء تفاهم ها نیز بیشتر اتفاق می‌افتد.

وی ادامه داد:‌همچنین با تفاوت‌های فرهنگی بیشتر، سوء تفاهم‌ها نیز بیشتر می‌شود. هرچقدر زبان آنها به یکدیگر نزدیک تر باشد، کلید واژه‌ها را راحت به یکدیگر انتقال می‌دهند. زبان بدن شامل رفتارهای غیرکلامی است که از ما سر می‌زند و در دید طرف مقابل احساسات و هیجاناتی را بروز می‌دهد.با اصلاح زبان محاوره و زبان بدن، سوء تفاهم‌های بین زوجین کاهش خواهد یافت.

شیوندی بهترین راه حل تعارضات را گفت‌وگوی بین زوجین دانست و افزود:باید گفت‌وگویی باشد که در آن با ظرافت‌های گفتاری که حاصل کمال و رشد انسانی است، باعث آرامش و اطمینان در  طرف مقابل شود.

کارشناس برنامه تاکید کرد: خانواده در هر سطحی که باشند تعارضاتی در خود خواهد داشت؛ مهم برخورد عاقلانه وصحیح با این تعارضات است.زوج‌هایی که از دو فرهنگ مختلف با یکدیگر ازدواج می‌کنند برای شناخت هم حداقل ۳ تا ۵ سال زمان نیاز دارند تا زبان همدیگر را بفهمند و به راحتی با یکدیگر درددل کنند.

شیوندی از تحقیقات انجام شده در خصوص گلایه‌های بین زوجین به این نکات اشاره کرد و بیان داشت: عمده گلایه مردها از همسرانشان درخواست غیر منطقی و غرولند از طرف آنها و عمده گلایه خانم‌ها از شوهرانشان، بی تفاوتی و بی احساسی مردها  بوده است.

وی یادآور شد:‌ریشه‌های این قضیه به دوران کودکی و سبک زندگی آن زمان باز می‌گردد؛ به طوری که در ده سالگی بین دختران و پسران، میزان پرخاشگری مساوی است، اما در ۱۳ سالگی تفاوتهای زیادی بین این دو جنس ایجاد می‌شود.

این روانشناس خاطرنشان کرد: در این سن دخترها تاکتیک‌های تهاجمی را یاد می‌گیرند، غیبت‌های کینه جویانه بسیار ظریفی انجام می‌دهند و انتقام‌های غیر مستقیمی دارند. در حوزه عواطف مثبت، دخترها در این سن، تاکتیک‌های نزدیک شدن به پدر مادر را بیشتر بلدند.

شیوندی گفت: در سن ۱۵ سالگی دخترها به گروه‌های دوستانه و صمیمی کوچک علاقه دارند و همکاری و تلاش می‌کنند اما پسرها در گروه‌های پرجمعیت فعالیت می‌کنند و احساس‌های رقابت جویانه دارند. افتخار پسرها به این است که تنها و مستقل روی پای خود ایستاده‌اند اما افتخار دختر‌ها این است که خود را بخشی از یک گروه بدانند و خودشان را فدای آن گروه کنند.

وی گفت: بزرگترین تهدید برای پسرها این است که استقلال نوجوان را از او بگیریم، اگر استقلال نوجوان پسر زیر سوال برود، بزرگترین تهدید برای اوست، ولی در دخترها اگر ارتباطشان را با دوستانشان  قطع کنیم بزرگترین تهدید برای آنها محسوب می‌شود.

این روانشناس تاکید کرد: اگر طرف مقابلتان را بشناسید و همچنین با ویژگی‌های جنس مخالف آشنا شوید، سوتفاهم ها به شدت کاهش می‌یابد.

شیوندی افزود:تفاوت‌ها را درک کنیم و در دام جنسیت قرار نگیریم، شاه‌بیت رفع سوتفاهم گفت‌وگو است.

کارشناس برنامه گفت: از جمله چیزهایی که زندگی را دوام و قوام می‌دهد، صمیمیت است. در این بین برداشت زن‌ها و مردها از صمیمیت متفاوت است. مفهوم صمیمیت در خانم ها، با هم صحبت کردن و گفت‌وگو است اما مردها صمیمیت را در رازداری و درک طرف مقابل  می‌دانند.

وی ابراز کرد: در بحث سوءتفاهمات، معمولاً ذهن به سمتی می‌رود که طرف مقابل را ترور کند و واژگانی ویرانگر و مخرب به کار می برد. تکرار زیاد، طرف مقابل را به دیوار سنگی تبدیل می‌کند.

شیوندی تصریح کرد: برای سوق ندادن کشش عاطفی منفی، نیاز به داشتن دانش و مهارت کافی داریم. اگر می‌خواهیم مهارتهای زندگی را آموزش دهیم، باید از دوران کودکی شروع کنیم. آموزش مهارت‌های زندگی از دوران ابتدایی تا پایان دوران دانشگاه ضروری است.

پایان پیام/

captcha
آخرین اخبار