10 واحد صنفی فاقد پروانه کسب در اراک پلمب شد کنگره شهدای استان مرکزی با محوریت مردم و خصوصا جوانان نقش آفرینی می کند/راه اندازی قرارگاه تخصصی جهاد تبیین به برکت کنگره شهدا پیش بینی افزایش فروش نفت/ ژاپن از خریداران سنتی نفت ایران است ب ام و XM ۲۰۲۳ تندیس معلم در دلیجان رونمایی شد دستگيري سارق پارکینگ آپارتمان های مسکونی با 9 فقره سرقت در اراک/ 500 میلیون ریال از اموال سرقتی کشف شد تعادل عرضه و تقاضا در اغلب خودروهای تولیدی کشور در نیمه دوم امسال خاندوزی: اعطاى ٧٩٣ هزار وام خرد و بدون ضامن تا ١٥ شهریور ١٤٠١/ رشد اقتصادی کشور به ۳.۸ درصد رسید کشف 19 میلیارد ریال انواع کالای قاچاق در مرکزی / 8 دستگاه خودروی شوتی توقیف شد ایرانِ 7 تکه؛ نقشه آمریکایی تجزیه ایران
سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ - ۰۵:۰۵
کد خبر: 100398
تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۵
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان مرکزی در میزگرد دیارآفتاب:

مهمترین دستاورد دفاع مقدس نهادینه کردن «مامی توانیم» و فرهنگ خوداتکایی است

سرهنگ کریمی گفت: یکی از مهمترین دستاوردهای دفاع مقدس نهادینه کردن خوداتکایی و تحقق مامی توانیم است چراکه ملت ایران رزمندگان اسلام با دست خالی و اوج توطئه های دشمنان توانستند بزرگترین پیروزی ها را رقم بزنند

به گزارش دیار آفتاب؛ در آستانه چهل و دومین سالگرد گرامیداشت دفاع مقدس میزگرد تخصصی «دستاوردهای دفاع مقدس و جهاد تبیین» با حضور جمعی از مسئولین و کارشناسان برجسته فرهنگی به همت پایگاه خبری دیارآفتاب برگزار شد.

در این میزگرد تخصصی سرهنگ غلامرضا کریمی مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان مرکزی، سرهنگ محمد گودرزی معاون هماهنگ کننده سپاه روح الله استان مرکزی، عباس خسروانی کارشناس برجسته فرهنگی، بابک روزبه کارشناس برجسته ادبیات دفاع مقدس، داود کرمی کارشناس برجسته سینما و هنر دفاع مقدس، ابوالفضل ربیعی کارشناس برجسته فرهنگی، سید جواد محمدی کارشناس فرهنگی مسئول مرکز حفظ اثار سپاه روح الله،مجید فرامرزی کارشناس هنری و مسئول دبیرخانه ستاد گرامیداشت مناسبت های دفاع مقدس و مقاومت استان مرکزی و جمعی از مسئولین و کارشناسان برتر در حوزه فرهنگی، هنری و اجتماعی حضور داشتند.

جهاد تبیین در حوزه دفاع مقدس از تحریف و فراموشی جلوگیری می کند

سرهنگ غلامرضا کریمی مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان مرکزی در این میزگرد با اشاره به اهمیت فریضه جهاد تبیین گفت: جهاد تبیین یک مفهوم قرآنی و ریشه در معارف اسلامی دارد و پیامبران و اولیای الهی برای تبیین آمده اند و انقلاب اسلامی نتیجه تبیین و بیان حق و حق گویی بود چراکه امام خمینی(ره) با تبیین حقایق و معارف اسلام ناب محمدی و روشنگری در خصوص جنایت های رژیم پهلوی انقلاب اسلامی را تشکیل دادند.

وی با بیان اینکه تبیین اصل و اساس انقلاب اسلامی و پایه پیشرفت و حرکت کشور به سمت اهداف است،افزود:مردم نقش مهمی در شکل گیری و تحقق تبیین دارند و لذا هرحرکتی در دایره پیشرفت کشور نیازمند حضور مردم است.

کریمی ادامه داد: لازمه همراهی مردم با انقلاب اسلامی و مقاطع مختلف جهاد تبیین و اهمیت به این فریضه مهم است و با توجه به اینکه دفاع مقدس یکی از مهمترین مقاطع انقلاب است لذا دستاوردها و اهمیت این مقطع مهم باید برای مردم و خصوصا جوانان به خوبی تبیین شود.

وی با تأکید بر اینکه جهاد تبیین در حوزه دفاع مقدس از تحریف و فراموشی جلوگیری می کند،گفت: اگر امروز به دنبال تحول، گفتمان سازی و فرهنگ سازی دفاع مقدس در بخش های مختلف جامعه هستیم باید جهاد تبیین محقق شود.

لازمه پیشرفت کشور در گام دوم انقلاب گفتمان سازی و نهادینه کردن فرهنگ دفاع مقدس در بخش های مختلف کشور است

مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان مرکزی تأکید کرد: لازمه پیشرفت کشور در گام دوم انقلاب گفتمان سازی و نهادینه کردن فرهنگ دفاع مقدس در بخش های مختلف کشور است که جهاد تبیین مقدمه ای بر گفتمان سازی است.

وی ادامه داد: باتوجه به توطئه های امروز دشمنان در عرصه جنگ نرم و خصوصا ابزار فضای مجازی جهاد تبیین برای جوانان و بیان حقایق و واقعیت ها و تبیین دستاوردهای دفاع مقدس یک امر مهم است و لذا جهاد تبیین باید محوری ترین مسئله در برنامه های دفاع مقدس باشد.

مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان مرکزی با بیان اینکه اساس فعالیت ها در حوزه دفاع مقدس جهاد تبیین است،گفت:در این رسالت مهم علاوه بر اینکه به پیام ها، درس ها، تجربیات ارزشمند و دستاوردهای عظیم برای کشور توجه شود توطئه های دشمنان در جنگ تحریف و فراموشی نیز مورد توجه قرار می گیرد.

وی با اشاره به دستاوردهای دفاع مقدس بیان کرد: یکی از مهمترین دستاوردهای دفاع مقدس نهادینه کردن خوداتکایی و تحقق مامی توانیم است چراکه ملت ایران رزمندگان اسلام با دست خالی و اوج توطئه های دشمنان توانستند بزرگترین پیروزی ها را رقم بزنند و در برخی از حوزه ها خصوصا ساخت تجهیزات دفاعی وتجهیزات نظامی و بیمارستان های صحرایی و پل ها با استفاده از دانش بومی اقدامات ویژه ای انجام شد که هنوز هم در دانشگاه ها و مراکز علمی مورد بحث و بررسی است و بسیاری از پیشرفت های کشور در حوزه های مختلف با تکیه به این فرهنگ ارزشمند رقم خورده است.

کریمی وحدت را یکی دیگر از دستاوردهای دفاع مقدس خواند و افزود: دفاع مقدس کلید وحدت جامعه است و یکی از مهمترین دستاوردهای دفاع مقدس ایجاد وحدت و انسجام در بین مردم برای انجام کارهای بزرگ است و امروز فعالیت در حوزه دفاع مقدس باید انسجام و وحدت در جامعه را تقویت کند.

وی استکبار ستیزی را از دیگر دستاوردهای دفاع مقدس دانست و افزود: دفاع مقدس قائده ها و راهبردهای دشمنان علیه ملت را شکست داد و لذا فرهنگ دفاع مقدس الگوی ملت ایران برای مقابله با استکبار جهانی است و الگوگیری امروز کشورها در قالب جبهه مقاومت دشمنان را به عجز و ناتوانایی رسانده است.

ولایت و معنویت مهمترین رکن پیروزی در دفاع مقدس است

مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان مرکزی با تأکید بر اینکه ولایت و معنویت مهمترین رکن پیروزی در دفاع مقدس است،افزود: این مسئله درس بسیاری برای شرایط امروز جامعه دارد و هراندازه که فرهنگ تبعیت از ولایت و معنویت در جامعه گسترش پیدا کند قطعا مشکلات بهتر برطرف خواهد شد و رمز موفقیت کشور در گام دوم انقلاب توجه و عملیاتی کردن بیانات مقام معظم رهبری در حوزه های مختلف است.

وی با اشاره به اینکه غیرت دینی یکی از درس های مهم دفاع مقدس است،گفت: ملت ایران با این مولفه اجازه ندادند دشمنان ذره ای به کشور آسیب وارد کنند و امروز که دشمنان با استفاده از فضای مجازی غیرت دینی را نشانه گرفته اند باید در مقابل توطئه های آنها هوشیار بود چراکه غیرت دینی موتور محرکه پیشرفت کشور است.

کریمی با تشریح مهمترین محورها و موضوعاتی که در هفته دفاع مقدس به آن پرداخته می شود، افزود: در هفته دفاع مقدس سالجاری با برنامه ریزی های دقیق سعی کردیم به کلیه موضوعات مرتبط به طور ویژه بپردازیم و با رویکرد جهاد تبیین مسائل مختلف و عوامل مهم پیروزی ملت ایران در دفاع مقدس را به شکل های مختلف و در قالب برنامه هاو تولیدات محتوایی تبیین کنیم.

وی ادامه داد: شهدا، جانبازان، ایثارگران، خانواده معظم شهدا و ایثارگران، پیشکسوتان، خانواده، بانوان، سربازان، جوانان، علم و دانش، وحدت، اقشار مختلف مردم، فرماندهان شاخص از جمله موضوعات تخصصی در هفته دفاع مقدس است و موضوعاتی چون ولایتمداری، بصیرت، استکبارستیزی، دشمن شناسی، فرهنگ ایثار و ازخودگذشگی و ظرفیت های داخلی از جمله محورهای محتوایی در هفته دفاع مقدس است.

مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان مرکزی اضافه کرد: بیش از ۲۵ کمیته و ۱۶ کارگروه تخصصی در ذیل ستاد گرامیداشت دفاع مقدس و مقاومت با هدایت های ستاد کنگره شهدای استان مرکزی تشکیل شده و با توجه به مردمی بودن دفاع مقدس استفاده از ظرفیت های بخش مردمی بسیار مورد توجه است.

وی بیان کرد: استفاده از ظرفیت ۲۴ قشر تخصصی برای گرامیداشت هفته دفاع مقدس در دستور کار قرار گرفته که سعی داریم با استفاده از ظرفیت های آنها در اماکن مختلف به شکل مردمی در حوزه تبیین و گرامیداشت دفاع مقدس انجام دهیم.

کریمی با اشاره به اینکه در راستای انتقال و ترویج فرهنگ دفاع مقدس به نسل جوان و پاسداری از فرهنگ ارزشمند دفاع مقدس بیش از یکصد عنوان برنامه محوری در دستور کار ستاد کنگره شهدای استان مرکزی است،گفت: از ۷ سال گذشته شروع شده و در حوزه های مختلف با قوت در حال انجام است.

وی با اشاره به مهمترین اقدامات استان مرکزی در حوزه ترویج فرهنگ دفاع مقدس بیان کرد: دانشنامه استانی دفاع مقدس در راستای تحقق بیانات مقام معظم رهبری و تهیه یک دایره المعارف محکم، مستند، قوی و بدون تعارف از ۳ سال گذشته روند اجرایی آن در دستور کار قرار گرفته و امروز از پیشرفت قابل قبولی برخوردار است.

مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان مرکزی افزود: بیش از ۷۱۵ مدخل و ۲۰۰ مقاله علمی در راستای تهیه دانشنامه استانی دفاع مقدس تدوین شده و جلد اول دانشنامه طی ماه های آینده رونمایی خواهد شد.

وی با بیان اینکه تکمیل موزه دفاع مقدس به عنوان یک مرکز فرهنگی برای جوانان و ارتباط آنها با پیشکسوتان و معارف و مطالب دفاع مقدس نیز در دستور کار است،گفت:هم اکنون پیشرفت بالای ۷۷ درصدی دارد و امیدواریم با نگاهی که دولت سیزدهم به مراکز موزه دفاع مقدس دارند به زودی شاهد تکمیل و بهره برداری کامل از این مرکز فرهنگی باشیم.

کریمی با بیان اینکه 8 رویکرد مهم علمی و پژوهشی، محرومیت زدایی، آموزشی و تربیتی، توسعه زیرساخت ها، خدماتی، اجتماعی، فرهنگی ، تبیینی هنری و تبلیغی و عمرانی برای ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت توسط ستاد کنگره شهدای استان مرکزی در دستور کار است،گفت:خوشبختانه به برکت نقش آفرینی ستاد کنگره اقدامات و دستاوردهای زیادی در طی ۷ سال گذشته رقم خورده که باید به خوبی تبیین شود.

وی افزود: در سالجاری برنامه های گرامیداشت دفاع مقدس و مقاومت را با هدایت های ستاد کنگره شهدای استان مرکزی از ابتدای سال در دستور کار قرار دادیم که اوج این برنامه ها در مقاطع و مناسبت های مرتبط با دفاع مقدس و مقاومت است که یکی از آنها ۳۱ شهریور و هفته دفاع مقدس است.

مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان مرکزی خاطر نشان کرد: گرامیداشت چهل و دومین سالگرد دفاع مقدس استان مرکزی در سالجاری با شعار مامقاوم هستیم از ۲۹ شهریور ماه شروع و تا دهم مهر ماه انجام خواهند شد و با توجه به سامانه ای که برای ثبت برنامه ها در نظر گرفته شده تعداد و عناوین آن مشخص خواهد شد و فعلا در حال جمع آوری برنامه ها هستیم.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار