10 واحد صنفی فاقد پروانه کسب در اراک پلمب شد کنگره شهدای استان مرکزی با محوریت مردم و خصوصا جوانان نقش آفرینی می کند/راه اندازی قرارگاه تخصصی جهاد تبیین به برکت کنگره شهدا پیش بینی افزایش فروش نفت/ ژاپن از خریداران سنتی نفت ایران است ب ام و XM ۲۰۲۳ تندیس معلم در دلیجان رونمایی شد دستگيري سارق پارکینگ آپارتمان های مسکونی با 9 فقره سرقت در اراک/ 500 میلیون ریال از اموال سرقتی کشف شد تعادل عرضه و تقاضا در اغلب خودروهای تولیدی کشور در نیمه دوم امسال خاندوزی: اعطاى ٧٩٣ هزار وام خرد و بدون ضامن تا ١٥ شهریور ١٤٠١/ رشد اقتصادی کشور به ۳.۸ درصد رسید کشف 19 میلیارد ریال انواع کالای قاچاق در مرکزی / 8 دستگاه خودروی شوتی توقیف شد ایرانِ 7 تکه؛ نقشه آمریکایی تجزیه ایران
سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ - ۰۳:۳۳
کد خبر: 100157
تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۱
گزارش تفصیلی دیارآفتاب از اقدامات یکساله دولت مردم؛

دولت سیزدهم میراث دار پروژه های ناتمام در استان مرکزی/ وقتی مدیریت جهادی قفل ناکارآمدی را شکست

دولت سیزدهم از ابتدا میراث دار حجم انبوه مشکلات و پروژه های نیمه کاره و بلاتکلیف عمرانی بود، در جای‌جای استان مرکزی هم اما پروژه‌های ناتمامی به چشم می‌خورد که بعضی از آن‌ها به‌ویژه پروژه‌هایی در مرکز استان و نه نقاط حاشیه‌ای برای خود سابقه تاریخی بالایی دارند ولی در طول یکسال گذشته رویکرد جهادی مدیریت ارشد استان خط بطلانی بر روند ناکارآمد گذشته کشیده و اجرای این پروژه ها را شتاب بخشیده است.

به گزارش دیار آفتاب؛ یک سال از آغاز به کار دولت سیزدهم می‌گذرد؛ دولتی که به عقیده کارشناسان میراث دار بحران‌های عمدتاً ناشی از سوء مدیریت‌های دولت قبل در حوزه‌های مختلف است.

یکی از این مشکلات و دغدغه‌ها پروژه‌های کلنگ خورده و نیمه‌تمامی است که در جای‌جای کشور به چشم می‌خورد و همین امر باعث شد تا آیت‌الله رئیسی در ابتدای امر خط و مشی دولت در حوزه پروژه‌های عمرانی را این‌چنین مشخص کند: «بنای ما این است که در استان‌ها کارهای نیمه‌تمام را به سرانجام برسانیم و به‌غیراز بخش مسکن کلنگ زنی نکنیم.»

به گفته مخلص الائمه استاندار مرکزی امروز کشور با ۸۰ هزار پروژه نیمه‌تمام روبرو است که حتی اگر ۳۰ سال بودجه کشور برای آن‌ها اختصاص یابد، تکمیل نمی‌شوند؛ بر همین اساس دولت سیزدهم با رویکرد اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام، اولویت‌بندی طرح‌ها را به انجام رسانده است و پروژه جدیدِ غیرقابل اجرا را آغاز نمی‌کند.

بسیاری از پروژه‌های انجام‌شده و حتی افتتاح‌شده همچنان نیازمند تکمیل هستند و از طرفی انبوهی از پروژه‌هایی که با پیشرفت‌های فیزیکی مختلف در حالت رکود و توقف عملیات اجرایی به دولت سیزدهم سپرده شدند، البته که مشکلات اعتباری یکی از دلالی مهم عدم پیشرفت کار است اما تجربه یک‌ساله اخیر نشان می‌دهد دولتمردان قبلی می‌توانستند با اندکی چاشنی مدیریت، کار جهادی و اولویت‌بندی این پروژه‌ها را به نحو مطلوبی پیش ببرند.

با روی کار آمدن دولت سیزدهم اما صدها طرح و پروژه در نقاط مختلف کشور با اولویت‌بندی و تخصیص اعتبارات جهشی اینک به مرحله‌ای رسیده‌اند که فرایند تکامل آن‌ها بعد از سال‌ها وقفه و شعارهای توخالی به مراحل پایانی نزدیک است.

جای‌جای استان مرکزی هم اما پروژه‌های نیمه‌تمامی به چشم می‌خورد که بعضی از آن‌ها به‌ویژه پروژه‌هایی در مرکز استان و نه نقاط حاشیه‌ای حالا دیگر برای خود سابقه تاریخی بالایی دارند که از این جمله می‌توان به پروژه تقاطع غیر همسطح سنجان، بیمارستان ولیعصر (عج) و کتابخانه مرکزی شهر اراک به‌عنوان بزرگ‌ترین کتابخانه غرب کشور اشاره کرد.

تقاطع غیر همسطح سنجان؛ چند گام تا پایان پس از 7 سال فراز و نشیب!

قرارداد اجرای تقاطع غیرهمسطح سنجان به‌منظور حذف یکی از نقاط پرحادثه استان توسط اداره کل راه و شهرسازی در سال ۹۳ منعقد شد هرچند از ابتدای ساخت هم مورد مناقشه بود، این پروژه اما طی چندین سال گذشته گهگاهی با تخصیص اعتبار پیشرفت اندکی را به خود می‌دید و با عمری 7 ساله به دولت سیزدهم سپرده شد.

عملیات اجرایی این پل اما در سنوات گذشته با فراز نشیب‌هایی همراه بوده و به گفته رئیس وقت کمیسیون عمران شورای شهر اراک در سال 97 به ازای هر ده ماه حدود ۴ درصد پیشرفت داشته است.

علی‌اکبر کریمی نماینده مردم اراک کمیجان و خنداب در گفتگو با دیار آفتاب؛ می گوید: پل سنجان نماد ناکارآمدی دولت روحانی در شهر اراک است که سال‌های سال بر زمین‌ماند و بلاتکلیف بود.

وی افزود: کوتاهی‌هایی که در وزارت راه و شهرسازی و مسئولین استانی رخ داد، باعث شد تا این پروژه در وضعیت بلاتکلیفی قرار بگیرد، این در حالی است که نمایندگان مردم اراک در مجلس بارها گلایه‌های مردم سنجان و مابقی مردم اراک را به گوش مسئولین رساندند چراکه این پروژه نیمه‌کاره عملاً ورودی شهر اراک از سمت جنوب و غرب را با اختلال مواجه کرده است.

این نماینده خاطرنشان کرد: ده‌ها میلیارد تومان هزینه بیت‌المال برای احداث این پل هزینه شده، اما مردم سال‌ها معطل به ثمر نشستن آن شدند.

وی خاطرنشان کرد: طرح اولیه این پروژه زیرگذر بود که می‌توانست با هزینه بسیار کم و زمانی بسیار سریع انجام شود ولی متأسفانه به دلیل بی‌تدبیری‌ها این طرح در سنوات گذشته عوض شد و مشکلاتی را به همراه داشت.

اما در مخلص الائمه استاندار مرکزی با توجه اهمیت موضوع در نخستین روزهای استقرار خود در استان با حضور در جمع مردم منطقه از روند اجرای این تقاطع بازید و بر شتاب‌ده‌ی به عملیات اجرایی این پروژه توسط پیمانکار مربوطه تأکید کرد.

دوازدهم اسفندماه سال گذشته بود که رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در جریان سفر یک‌روزه خود به استان مرکزی از روند اجرای پروژه تقاطع غیرهمسطح سنجان بازدید و تأکید کرد: پل سنجان باید تا شهریورماه سال آینده به پایان برسد و این موضوع به پیمانکار نیز ابلاغ شود همچنین اداره کل راه و شهرسازی استان باید درصورتی‌که روند اجرای پروژه ظرف دو ماه آینده سرعت لازم را نداشته باشد سریعاً نسبت به تغییر پیمانکار آن اقدام کند.

وی افزود: برای اجرای این پروژه و بهره‌برداری از آن تا شهریورماه سال ۱۴۰۱ اعتبارات مناسبی هم پیش‌بینی و تخصیص داده خواهد شد.

از ابتدای خردادماه سال جاری نیز عملیات اجرایی طرح تقاطع غیر همسطح سنجان برای نخستین بار در تاریخ پروژه‌های عمرانی استان به‌صورت سه شیفت ادامه پیدا کرد.

همچنین اتفاق مثبت دیگر در خصوص این پروژه تصویب اعتبارات لازم در جریان سفر ریاست‌جمهور به استان مرکزی بود که به گفته استاندار مرکزی برای این تقاطع غیرهمسطح 35 میلیارد تومان اعتبار مصوب شد و عملیات اجرایی شتاب قابل‌توجهی پیدا کرده است درحالی‌که متأسفانه در گذشته، روند پیشرفت پروژه موردنقد و اعتراض مردم بود.

مخلص الائمه می‌افزاید: پروژه تقریباً شبانه‌روزی شده و در مراحل پایانی کار هستیم، امروز اهالی منطقه از روند کار رضایت دارند و امیدواریم به‌سرعت بهره‌برداری شود.

حالا پس از سال‌ها چشم‌انتظاری، این پروژه در سال جاری و با فعالیت شبانه‌روزی با پیشرفت فیزیکی قابل‌توجهی همراه بوده و 13 شهریورماه نیز بتن‌ریزی آخرین مرحله عرشه پل با حضور استاندار مرکزی انجام شد و با این شرایط تا اواخر مهرماه مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

 حمید انعامی مدیرکل اداره راه و شهرسازی استان مرکزی در گفتگو با دیار آفتاب؛ در خصوص آخرین وضعیت این پروژه گفت: تقاطع غير هم‌سطح شهدای سنجان یکی از پروژه‌های نیمه‌تمام اراک است که چندین سال از شروع به کار آن می‌گذرد و در حال حاضر 85 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که 65 درصد پیشرفت کار در یک سال اخیر رقم خورده است.

 وی افزود: این پروژه به  طول ۶۰۴ متر شامل ۱۵ پایه و ۱۶ دهانه به همراه کوله سمت اراک و شازند است که در سه لاین با عرض ۱۲ متر اجرا شد و در پنج‌ماهه امسال موفق شدیم ۲ پایه و ۱۲ عرشه را بتن‌ریزی کنیم و مراحل بتن‌ریزی و اجرای پایه‌ها و عرشه پل کامل به اتمام رسید.

این پل مختص اراک نیست بلکه یک پل مواصلاتی است که بخش زیادی از مردم و به‌ویژه مسافران استان‌های غربی و جنوب غربی کشور از این مسیر عبور می‌کنند، در اهمیت احداث ساخت هرچه سریع‌تر این پروژه همین بس که روزانه بیش از ۴۰ هزار تردد در آن انجام می‌شود، بهره‌برداری از آن می‌تواند از حجم سنگین ترافیک و حوادث ترافیکی آن بکاهد.

بیمارستان ولیعصر؛ چشم انتظاری 14 ساله مردم پایان می یابد

مطالعات و عملیات اجرایی بیمارستان ولیعصر (عج) اراك به‌عنوان مركز مادر تخصصی، درمانی و اورژانس از سال ۸۷ آغازشده كه طی سالیان گذشته به دلیل مشکلات اعتباری و عدم به‌کارگیری پیمانکاران کارآمد با وقفه طولانی در ساخت مواجه بوده است.

پروژه‌ای که در ۱۳ طبقه قرار است ۴۸۰ تخت بیمارستانی دیگر به مجموع تخت‌های اراک اضافه کند و علاوه بر خدمات‌رسانی استانی به بیماران منطقه غرب کشور نیز خدمت ارائه کند ولی سال‌هاست که پیشرفتی لاک‌پشتی دارد.

دی‌ماه سال 97 بود که طاهر احمدی رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی اراک در مراسم تودیع خود گفت: شرمنده‌ام از اینکه چندین بار وعده ساخت بیمارستان ولیعصر (عج) را دادم اما هر بار به علت بدقولی دولت این کار محقق نشد.

طاهر احمدی اضافه کرد: دولت قول داده بود که سال ۹۵ و ۹۶ هرسال با تخصیص ۴۰ میلیارد تومان و درمجموع با ۸۰ میلیارد تومان بیمارستان را به سرانجام برسانیم اما وعده‌هایش محقق نشد.

آقازاده استاندار وقت در آبان ماه سال 98 تصریح کرد: امیدواریم کارهای ساختمانی پروژه تا شهریور سال ۹۹ به اتمام برسد و هم‌زمان با آن کار تأسیسات هم به پیشرفت بالای ۹۰ درصدی برسد، همچنین امیدواریم بتوان با نصب تجهیزات و مبلمان بیمارستانی، در نیمه دوم سال آینده شاهد راه‌اندازی و بهره‌برداری از این پروژه ملی باشیم.

اما این وعده هم به سرانجامی نرسید و پروژه بیمارستان ولیعصر (عج) همچنان در گرداب بلاتکلیفی قرار گرفت، سرانجام اما در دی‌ماه 99 رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک از خلع ید پیمانکار این پروژه به دلیل عمل نکردن به تعهدات خبر داد و پس از دو ماه وقفه در 5 اسفندماه پیمانکار جدید پروژه معرفی شد اما تغییر پیمانکار هم عملاً تا نیمه نخست سال 1400 کاری از پیش نبرد.

آصفری نماینده مردم اراک با بیان اینکه مشکل عدم پیشرفت پروژه بیمارستان ولیعصر (عج) اراک فقط اعتباری نبوده است می‌افزاید: یکی از دلایل عدم پیشرفت این پروژه را عدم پیگیری مدیریت ارشد استان در سنوات گذشته می‌دانیم چراکه اگر مدیر ارشد استان پیگیر موضوع باشد و برای نظارت بر عملکرد پیمانکار و پیشرفت کار وارد عمل شود با چنین مشکلاتی مواجه نخواهیم بود.

وی خاطرنشان کرد: از پروژه بیمارستان ولیعصر ۴ دولت گذشته و کمتر پروژه‌ای را داریم که بیش از ۴ دولت از آغاز آن بگذرد ولی هنوز به بهره‌برداری نرسیده باشد.

پروژه بیمارستان ولیعصر (عج) اراك اما درنهایت با پیشرفت فیزیکی کمتر از 70 درصد و چالش‌های خاص خود به دولت سیزدهم سپرده شد و مردم شهر اراک و چه‌بسا شهروندان استان مرکزی با بیش از یک دهه چشم‌انتظاری و وعده‌های مختلف برای بهره‌برداری از این مجموعه درمانی به تسریع در انجام کار و جبران عقب‌ماندگی‌های این پروژه مهم در دولت جدید امیدوار بودند.

آبان ماه سال گذشته پس از تغییر مدیر ارشد استان اما فرزاد مخلص الائمه درحالی‌که تنها چند روز از سکانداری وی در استاندار مرکزی می‌گذشت با توجه به اهمیت موضوع از پروژه‌ی بیمارستان ولیعصر (عج) بازدید کرد و آن را مطالبه‌ای عمومی از سوی مردم استان و اراک دانست که می‌بایست زودتر از این‌ها به اتمام می‌رسید.

وی افزود: متأسفانه بنا به دلایل بیرونی و بعضاً داخلی اتمام و افتتاح این پروژه با تأخیر غیرقابل قبولی همراه بوده که البته با تغییراتی که در حوزه‌ی پیمانکاری و تأمین منابع ایجادشده امیدواریم بخشی از این عقب‌افتادگی جبران شود.

استاندار مرکزی خاطرنشان کرد: نباید سرنوشت سلامت مردم معطل کارهای بی‌اهمیت باشد به هرچند از این قبیل طرح‌های نیمه کار و طولانی‌مدت در کشور وجود دارد اما برخی از آن‌ها در اولویت هستند و تکمیل بیمارستان ولیعصر (عج) ازجمله آن‌ها است.

26 خردادماه سال جاری نیز سید محمد جمالیان رئیس وقت دانشگاه علوم پزشکی اراک در گفتگو با دیار آفتاب؛ در خصوص آخرین وضعیت پروژه بیمارستان ولیعصر (عج) اراک گفت: در ماه‌های اخیر پیشرفت بسیار خوبی در پروژه حاصل‌شده و حدود ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی را شاهد هستیم و برای اتمام کار حدود 450 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

نقطه عطف در خصوص پروژه بیمارستان ولیعصر (عج) اراک اما سفر اخیر رئیس‌جمهور به استان مرکزی بود، جایی که سرانجام به اما و اگرهای چندین ساله در خصوص تأمین اعتبار این پروژه مهم پایان داده شد و بودجه خوبی برای اتمام کار به تصویب رسید.

استاندار مرکزی در تشریح مصوبات سفر ریاست جمهوری به استان در حوزه بهداشت و سلامت گفت: در این سفر اعتباری بالغ 1260 میلیارد تومان جذب شد که برای بیمارستان ولیعصر (عج) اراک 400 میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافت.

مخلص الائمه اضافه کرد: عملیات ساخت بیمارستان ولیعصر اراک به‌عنوان یک مرکز خدمت رسان به استان مرکزی و استان‌های هم‌جوار، امسال به‌صورت کامل خاتمه می‌یابد و اوایل سال آتی تجهیز بیمارستان انجام می‌گیرد تا به‌سرعت وارد مرحله بهره‌برداری شود.

حالا بیمارستان ولیعصر اراک هم که عملیات اجرایی آن به‌عنوان مهم‌ترین بیمارستان غرب کشور از سال ۱۳۸۴ آغاز و تا قبل از دولت سیزدهم تنها ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشت، با اهتمام دولت مردمی مراحل پایانی خود را طی کرده و ظرف یک سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

کتابخانه مرکزی اراک؛ ساخت بزرگترین کتابخانه غرب کشور شتاب گرفت

گفتنی است پروژه کتابخانه عمومی اراک از سال ۱۳۸۶ کلید خورد و پس از سال‌ها جانمایی و نقشه‌کشی ساختمان، در سال ۱۳۹۳ کلنگ آن در میدان سرداران بر زمین خورد و قرار بود طی مدت ۳ سال به بهره‌برداری برسد تا پس از افتتاح بیش از ۷۰ درصد به سرانه کتابخانه‌ای استان اضافه کند.

ساخت این کتابخانه در زمینی به مساحت ۶ هزار و ۲۰۰ مترمربع با زیربنای ۱۸ هزار و ۵۰۰ مترمربع در هفت‌طبقه به‌عنوان بزرگ‌ترین کتابخانه عمومی کشور با مساحت ۱۸ هزار و ۵۰۰ مترمربع اما از آغاز به کار دولت سیزدهم هفت سالی به طول انجامید.

این پروژه که در پایان دولت قبل با پیشرفت حدود 60 درصدی و همچون سایر پروژه‌ها در حالی نیمه‌کاره به دولت سیزدهم واگذار شد که به گفته پیمانکار برای به اتمام رسیدن به 100 میلیارد تومان اعتبار نیاز داشت.

مخلص الائمه استاندار مرکزی اما 16 آذرماه سال گذشته از این پروژه نیمه کار نیز بازدید و بر تخصیص ۱۰۰ درصدی اعتبار موردنیاز کتابخانه مرکزی اراک تأکید کرد اتفاقی که در جریان سفر رئیس‌جمهور در 31 تیرماه سال جاری رقم خورد و اعتبار 120 میلیارد تومانی برای تکمیل این پروژه مهم به‌عنوان بزرگ‌ترین کتابخانه غرب کشور مورد تصویب قرار گرفت تا سرانجام روند لاک‌پشتی این پروژه نیز شتاب دوچندانی بگیرد.

دولت سیزدهم با مدیریت جهادی قفل ناکارآمدی را گشود

در مجموع سه پروژه مذکور یعنی پل سنجان، بیمارستان ولیعصر (عج) و کتابخانه مرکزی اراک پروژه‌هایی هستند که می‌توان شرایط حاکم بر آن‌ها در قبل و بعد دولت سیزدهم را به غالب پروژه‌های نیمه‌کاره در استان و کشور تعمیم داد.

بااین‌حال هرچند کمبود یا تزریق قطره‌چکانی اعتبارات بعضاً بر روند پیشرفت طرح‌ها و پروژه‌ها قفل می‌زند اما کلید مدیریت جهادی می‌تواند گشاینده بسیاری از این قفل‌ها باشد کما اینکه در یک سال گذشته علیرغم مسائلی که دولت سیزدهم با توجه به بدهی‌های سنگین باقی‌مانده و کسری بودجه ناشی از تصمیمات غلط دولت قبل بر دوش کشید اما عملیات اجرایی پروژه‌های مهم در سراسر کشور شتابنده‌تر دنبال شد.

دولت سیزدهم در راستای شتاب‌دهی به قطار توسعه و محرومیت‌زدایی در کشور هم‌زمان با آغاز به کار برای تکمیل پروژه‌های عمرانی، اقتصادی و فرهنگی موردنیاز مردم و جامعه، اقداماتی جهادی در دستور کار قرار دارد که ماحصل آن را حتی با گذشت مدت کوتاه یک سال به‌خوبی می‌توان در جای‌جای کشور و به‌ویژه در استان مرکزی مشاهده کرد، اتفاقی که مطمئناً ظرف ماه‌های آتی ثمرات مهم آن بسیار ملموس‌تر خواهد بود.

دولت سیزدهم نشان داده نه به دنبال کلنگ زنی های بدون پشتوانه ی متوالی است و نه پر کردن ویترین رسانه ها با عکس های افتتاحیه و قیچی کردن ربان، دولت مردم ثابت کرده با مردم و برای مردم گام بر می دارد.

گزارش از علیرضا کاظمی

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار