وزیر ارشاد: تدوین لایحه نظام جامع رسانه‌‌ای در کشور/ اختصاص ۲۴ هزار واحد مسکونی به اهالی رسانه جزییات طرح فروش اینترنتی کالاهای اساسی/ چگونگی فروش مرغ و لبنیات پرداخت وام ۱۰ میلیون تومانی به سرپرستان خانوار در صورت ابتلا به کرونا ملت ایران به چیزی کمتر از لغو همه تحریم‌ها تن نمی‌دهند/ روحیه ظلم‌ستیزی در جان مردم زنده است/ شعار مرگ بر آمریکا باقی ست آمریکایی‌ها نقض عهد کردند و به آنها باج نخواهیم داد/ دانشجویان بن بست های پیش رو را بگشایند اولتیماتوم عجیب سازمان لیگ؛ اجازه تبلیغات محیطی ندهید، دربی لغو می‌شود! تأمین اجتماعی سهامدار هپکو یا طلبکار؟/ هزینه ی تهاتر بدهی ها را با انتقال اموال تسویه کنید! شمارش معکوس برای حذف نسخه های کاغذی امیرعبداللهیان: اگر غرب جدیت نشان دهد، توافق خوب در دسترس است سردار سلیمانی:با استفاده از ظرفیت‌‌های داخلی بر مشکلات اقتصادی چیره خواهیم شد
شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۰۱:۰۶
آرشیو محیط زیست
اظهارات مسئولین استان مرکزی درباره صنایع آلاینده و آلودگی هوای اراک؛
۱۱ آذر ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۸
مدیرکل محیط زیست: ایرالکو و پالایشگاه همواره آلاینده بوده اند/استاندارمرکزی:خودروهای سنگین جزو عوامل آلودگی هوا است
در حالی که تا به اینجای سال 1400، استان مرکزی و کلانشهر اراک یکی از بدترین سالها از نظر کیفیت هوا را پشت سر گذاشته است، مسئولین استان اظهار نظرهای مختلف و بعضا جالب توجهی درباره منابع آلودگی هوا داشته اند که در این گزارش به مرور نظراتشان پرداختیم.
مدیرکل محیط زیست استان در گفتگو با دیارآفتاب:
۰۴ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۳
ایرالکو و پالایشگاه شازند هیچگاه از لیست واحدهای آلاینده خارج نشده اند/ ممکن است با سردتر شدن هوا نیروگاه شازند مازوت سوزی کند
میرزایی گفت: مسئولین استانی از جمله محیط زیست، استانداری و سایر دستگاه ها متفق القول هستند که از مازوت در نیروگاه شازند استفاده نشود ولی با سرد تر شدن هوا شاید شرایطی پیش آید که ما نتوانیم در مورد آن تصمیم گیری کنیم.
دیارآفتاب گزارش می دهد؛
۲۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۱
صنایع آلاینده و ریزگردها در کمتر از 10روز هوای پاک اراک را به وضعیت قرمز رساندند
هوای اراک که 10 روز قبل به دلیل بارش باران بسیار تمیز و پاک شده بود، از روز گذشته با شاخصی بیش از 150، برای تمام گروه های سنی ناسالم شد.
پای غیربومی‌ها روی گلوی جنگل؛
۱۹ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۳
آفرود؛ هیجانی به قیمت مرگ طبیعت/اینجا برای جنگل، امن نیست!
هیجان پشت رُل خودروهای سنگین و غول پیکر آفرود تنها یک معنا دارد، به بیراهه‌ها زدن، پرش از پستی و بلندی‌های جنگل، هر چه بیراهه بکرتر، هیجان بیشتر؛ بیچاره جانوران که خانه خراب می‌شوند! بیچاره طبیعت، که هر روز چندین و چند کشته می‌دهد! تلفات سنگین است، اینجا برای جنگل دیگر امن نیست...
مدیرکل منابع طبیعی استان مرکزی در گفتگو با دیارآفتاب مطرح کرد:
۲۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۴
تمام اراضی ملی استان مرکزی براساس تصاویر سال 42 شناسایی‌شده اند/ اجرای طرح رفع تداخلات اراضی ملی و مستثنیات در استان
محمدی گفت: مسئله رفع تداخلات اراضی ملی یکی از موضوعاتی است که هم‌اکنون در استان مرکزی نیز آغازشده و مدیریت امور اراضی جهاد کشاورزی در شهرستان‌ها کلیه اختلافات را به‌صورت یکجا در کمیسیون مربوطه رسیدگی و تصمیم‌گیری می کنند.
اختصاصی| مدیرکل منابع طبیعی استان مرکزی در گفتگو با دیارآفتاب:
۲۷ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۰
پرونده واگذاری پهنه معدنی ۴۸۰۰ هکتاری در حال رسیدگی قضایی است/منابع طبیعی در مقابل صدور مجوز غیرقانونی ایستادگی می کند
محمدی گفت: پس از صدور رأی دادگاه تجدیدنظر به نفع اداره کل منابع طبیعی در پرونده شکایت از روند صدور مجوز واگذاری پهنه معدنی ۴۸۰۰ هکتاری در محدوده شهرستان‌های شازند، اراک و خمین هم اینک این پرونده در حال طی مراحل قضایی قرار دارد و هرگونه عملیات اجرایی متوقف است.
۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۲
هوای اراک در وضعيت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار گرفت
هوای کلانشهر اراک در روز دوشنبه در وضعيت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار گرفت.
نماینده مردم اراک کمیجان و خنداب در گفتگو با دیارآفتاب مطرح کرد
۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۷
پیگیری آلودگی هوای اراک در مکاتبه با رئیس جمهور و وزرای مربوطه/اجازه ندادیم نیروگاه از مازوت استفاده کند
آصفری با اشاره به اینکه متاسفانه با گذشت بیش از نیمی از سال، اراک آلوده ترین شهر کشور بوده که مهم ترین دلیل آن بحث ریزگرد ها و عدم بارندگی و خشکسالی بوده است گفت:مکاتباتی با وزرای نفت، وزرای مربوطه و رئیس جمهور انجام دادیم تا نسبت به وضعیت هوای اراک رسیدگی کنند.
معاون دانشجویی دانشگاه اراک خبر داد؛
۱۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۶
فوتونیوز| تاسیس رصدخانه در آلوده ترین شهر کشور!
در حالی خبر تاسیس رصدخانه در کلانشهر اراک منتشر شده که طبق آمار، اراک با بیش از سه ماه آلودگی، آلوده ترین شهر کشور در سال جاری و در مجموع یکی از آلوده ترین شهرهای کشور است و بجز ماه و چند سیاره بزرگ، اجرام آسمانی دیگری در آسمان این شهر آلوده دیده نمی شود!
۱۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۴
غلظت آلاینده‌ها در هوای اراک و شازند بالا است
غلظت آلاینده‌های زیست محیطی در هوای اراک و شازند روز پنجشنبه بالا است و شاخص کیفیت هوای این مناطق در وضعیت ناسالم قرار دارد.
نائب رئیس اتاق بازرگانی استان مرکزی در گفتگو با دیارآفتاب:
۱۳ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۲
عدم هماهنگی دستگاه ها مانع شکوفایی معدن در استان مرکزی شده/ رشد جایگاه ایران در بازارهای صادراتی با فرآوری محصولات معدنی
مردانی گفت: با توجه به اینکه استان مرکزی در حوزه سنگ های معدنی و زینتی حرف های زیادی برای گفتن دارد، بایستی تلاش شود تا از خام فروشی در این بخش جلوگیری شده تا بتوان در بخش فراوری معدنی جایگاه بهتری را در بازار های صادراتی کسب کرد.
برای پنجمین روز متوالی
۱۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۸
افزایش تلفات آتش‌سوزی بزرگ ترکیه به ۸ کشته/ تفرجگاه‌های ساحلی ازبین رفتند
وزارت بهداشت ترکیه اعلام کرد که با جان‌باختن ۲ نفر دیگر در شهر ماناوگات، تعداد کل قربانیان این حریق به ۸ نفر افزایش یافت.
۱۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۱
احداث کارخانه فولاد در بادرود/دلیل استقرار صنایع آب‌بر در منطقه بی‌آب چیست؟
احداث خانه فولاد در بادرود جزء سرمایه‌ای آب بر در منطقه‌ای خشک محسوب می‌شود و حال این سوال مطرح است که دلیل استقرار صنایع آب بر در منطقه بی‌آب چیست؟
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی در گفتگو با دیارآفتاب؛
۲۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۵
بودجه استانی جهت بیابان زدایی بسیار کم است/ وجود 470هزار هکتار بیابان در شش شهرستان استان مرکزی
محمدی، گفت: در مجموع بودجه استانی در زمینه بیابان زدایی بسیار محدود است و اقدامات صورت گرفته در سال 99 نیز با استفاده از اعتبارات ملی انجام شد و اگر اعتبارات افزایش نیابد باید شاهد افزایش اراضی بیابانی در سطح استان باشیم.
دیارآفتاب گزارش می دهد؛
۰۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۵
هوای اراک در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار گرفت
بر اساس اطلاعات دریافت شده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای شهر اراک، شاخص کیفیت هوای اراک در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار گرفت.
گزارش تصویری؛
۰۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۰
محلات بام گل ایران
محلات شهر گل ایران دارای گلخانه‌های فراوان و زیبایی است.
۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۷
همایش ملی ایمنی، بهداشت و محیط زیست در اراک برگزار شد
ششمین همایش (وبینار) ملی ایمنی، بهداشت و محیط زیست (HSE)، امروز در اراک برگزار شد.
جغرافیای ایران، بهشت کشاورزی؛
۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۵
تبدیل ۳۵ درصد محصولات کشاورزی به ضایعات/ چندین دهه سوءمدیریت در زمینه کشاورزی و آب
اگرچه کشاورزی یکی از مهمترین ارکان هر کشوری است اما سوءمدیریت در این حوزه باعث چالش‌های زیادی در بخش کشاورزی کشورمان شده است.
آخرین اخبار